Dizi batagi/faydalari

Cok dizi izlemiyorum ama dizi izlemeyi cok seviyorum. Biraksalar gunde 38 saat izlerim. Dizi izlemenin faydalarini gordunuz mu?

Dizi izlemekle ilgili neler dusunuyorsunuz

Vakit kaybi.

Film izleyin
  • brkylmz  (25.05.18 18:48:33)
son 15 gündür abartmıyorum, haftaiçi-sonu dahil ortalama 7-8 saat dizi izliyorum.
ki normalde izleyen biri değilim pek.
türk-yabancı karışık izledim. ve çok iyi geldi. kafam dağıldı, ingilizce takip etmeye çalışıyorum pratik oluyor ve farklı dünyalara gidiyorum :)
kendine göre bir şeyler buldun mu yapış
  • gadlemler  (25.05.18 18:52:56)
ramazanda iyi gidiyor. ben final yapmış dizileri izliyorum. sezon ortasında arasında kalkan ya da apar topar saçma sapan final yapan olursa vaktim boşa gitmiyor. film daha iyi bence de

  • rosencruz  (25.05.18 18:57:15)
Oha dizi yerine film izleyin denmiş.

Şu an dizilerin filmlerden çok daha iyi yazıldığını rahatça söyleyebilirim. Dizilerde daha çok para olduğu için yazarlar daha çok oraya yöneliyorlar.

Konular ve karakterler üzerine çok daha zaman harcanıyor mesela. Bana depresyonu ve bağımlılığı House veya BoJack Horseman kadariyi anlatan kaç film bulabilirsiniz? Veya The Americans'daki karakter gelişimlerini kaç filmde görebilirsiniz?

Neyse, bence eğleniyorsanız bu zaten yeterli bir faydadır.
  • noluyo yaa  (25.05.18 18:58:07)
Diziler sadece dizidir, sinema ise bir sanattır. Dizilerle filmler kıyaslanamaz, kıyaslanması dahi teklif edilemez zira sinema sanatına hakarete lüzum yok. Çok güzel ve sanatsal diziler de yok değil, Breaking Bad, Oz, Lost, GoT gibi.. Ancak bunlar oldukça sayılı. Geri kalanları para kazanmak için uzatılmış senaryolar bütünü. Sinemada ise sayılı kült film yok, yüzlerce örnek verilebilir üst düzey olanlarından. Ki sadece Amerika sinemasından, ekstra olarak Avrupa sinemasını hiç saymıyorum bile. İspanyol sineması gibi bir mücevher varken dünyada ortalamanın altında kaliteye sahip dizilerle vakit geçirmek kesinlikle zaman kaybı.

Ayrıca diziler kısa filmler uzun kafasını anlamıyorum. Filmler ortalama 90-130 dakika iken diziler 45 x 20+ dakika, ki çok daha uzun sezonlu diziler olduğuna göre totalde dizilerin süresi çok daha uzun. Eğer filmin süresi uzun geliyorsa üçe bölünerek de izlenebilir.
  • siyah giyen adam  (25.05.18 19:08:21)
insanın kendi ilgi alanlarına ve zevklerine hitap eden dizileri araştırıp bulup heyecanlanarak veya gülerek izlemesini gayet güzel buluyorum.

insanın boş zamanlarında başka hiçbir aktivite yapmayıp, sırf izlemiş olmak ve zaman öldürmek için sıradan önüne ne gelirse izlemesini, bu diziler arasından beğenmediklerini bırakıp beğeneceği şeyler aramak yerine yine sırf izlemiş olmak için izleyip bitirmesini çok boş buluyorum ve vakit kaybı olarak görüyorum.
  • bir garip melek  (25.05.18 19:16:56)
dizinin bir amacı vardır seyirciyi bir sonraki bölüm için merakta tutmak. senaryonun yazılma amacı budur. senaryo yazılırken dikkat edilen hususlarda bunlardır. bu sebeple izledikçe izleyesin gelir çikolata yemek gibi veya koladaki kafein gibi.

film ise belirli bir zaman zarfındaki belirli bir olayı anlatır. senaryo'nun başlangıcı ve bitişi bellidir seri filmler hariç istenilen duyguların o süre zarfında verilmesi gerekir.

yani dizide belli duyguların 5-6 yılda 12bölüm 30dk'dan toplamda 5,5*12*30dk = 1980dk'da sürekli yaşatılması gerekirken filmlerin aynı duyguları 120dk'da 5 yıl boyunca yaşatması beklenir. yani bir filmi 5 yıl konuşursun bir diziyi 5 gün.

bunların tabi top ve down noktaları vardır. çok iyi diziler Vs çok kötü filmler. veya çok kötü diziler Vs çok iyi filmler.

Angels in America'daki Al Pacino veya Rome'daki Ciarán Hinds bu top çizgide yer alır.

Le samourai'daki Alain Delon veya Kubrick karakterleri bana kalırsa herhangi dizi projesine sığmaz zaten oyuncular o kadar vakit o performansı veremezler diye düşünüyorum.

yani mevzu şuna sarıyorsa hiç bulaşma

img-9gag-fun.9cache.com

yoksa izle kafan dağılır.
  • dedim dedim de kime dedim  (25.05.18 19:58:27)