Bugün psikiyatra gittim, dayadı bana ilacı

Sıkıntım özellikle toplantı ve sunumlarda; genel olarak stresli, gergin ya da heyecanlı olduğum durumlarda kalbimin çok şiddetli çarpması, ellerde titreme, odaklanma problemi, terleme ve seste çatallanma. Yani sunumun ilk 5 dakikası falan nefes nefese bir amatör tavrında geçiyor. Semptomların diğer belirgin olduğu zaman da uçağın kalkışı ve türbülans süreci.(Bu kötü bir tecrübe sonunda oluştu)

Depresif bir durumum yok, uyku problemim yok, iştahsızlığım yok, düşünceler içinde yok olmuyorum, genel kaygılarım normal seviyede.

Doktor prozac, xanax, dideral, bir oral damla ve bir mide-anksiyete ilacı verdi.

Dideral ve oral damla heyecanı dizginlemesi için. Bunları kullanayım ama antidepresan topuna girmek istemiyorum.

Haftaya psikologa da başlayacağım. İlaç kullanımını deneme yanılma mı gideyim?
Önce heyecanı alayım baktım geçmiyor antidepresanlara mı vurayım?

Daha önce benzer problemler yaşayanlar tecrübelerini paylaşabilirlerse müteşekkir olurum. İyi akşamlar.

Not: Psikiyatrist ya da klinik psikolog değilim, başka bir alanda psikoloji masterı yapıyorum dolayısıyla yazacaklarım kesin bilgi olmayabilir.

Merhaba, durumunuz anksiyete (kaygı) bozukluğunu işaret ediyor gibi duruyor. Antidepresanlar anksiyete tedavisinde de kullanılabiliyor, dolayısıyla orada bir sorun yok. Ama Prozac ve Xanax'ı birlikte vermiş olması bana da ilginç geldi. Belki ağır bir tablonuz olduğunu düşündü. İçinize sinmediyse bir doktora daha gidin bence.
  • quotes  (24.05.18 21:26:19)
Gecen kis ben de benzer bir duyuru acmistim. Silmisim duyuruyu ama kopyasi duruyormus, onu kopyalayip yapistirayim.

"Bir arkadaşım var, bu arkadaşım ezelden beri şeftali yiyemez. Tüylerinden huylanır. Bir iki kere ben de soyup yedirmiştim. Şimdi bu arkadaşı benden çok olmasın, bir uçak korkusu var. Birisi de "Psikiyatriste git, Xanax yazsın" demiş. Bu da gitmiş psikiyatriste. Anlatmış, uçaktan korkuyorum diye. Toplam 1 dakika soru-cevap şeklinde konuşmuşlar. Doktor "Çocukluk nasıldı", "Ananız, babanız?", "Başka fobileriniz var mı" dye sormuş ve o da şeftaliyi söylemiş. Doktorun suratı öyle bir değişmiş ki, arkadaş "Uçuş yalan oldu, çünkü hastaneye kapatılıyorum az sonra" diye korkmuş. Doktor "Çocukluktan gelen bozukluklar var, bazı şeyler içinizde büyük korku yaratmış" diyerek üç ilaç vermiş ve en az 9 ay kullanmasını istemiş. Biri antidepresan, diğerleri sakinleştirici. Arkadaşım depresyon veya benzeri bir şikayeti yok, hatta neşeli ve uçak/şeftali dışında fonksiyonel bir arkadaş ama "Anksiyete bozukluğu tamam da, bu kadar ilaca ihtiyacım olana kadar nasıl fark etmedik" ve "Gerçekten bu kadar ilaca ihtiyacım var mı. Acaba önce bir psikolog veya terapistle mi görüşsem" diye soruyor. Çok fena korkmuş durumda üç ilacı birden görünce."

Buradan insanlar "Oha, bunun icin uc ilac ne" demisti. Bir de bir psikiyatrin esi buradaymis, o da goruslerini "Duzgun bir psikiyatr bulsun. Bu adam buyuk olasilikla ilac firmalari ile anlasmis ve herkese her seyi dayiyor" diye yonlendirmisti. Arkadasim sonra baska bir psikiyatra gitti. Yine uc ilac aldi ama her zaman kullanacagi degil, stresli zamanlarinda kullanacagi ilaclar oldu. Bir yandan zaten terapiye devam ediyor. Seftali ne durumda, bilmiyorum.

Doktor biliyordur, belki ihtiyaciniz vardir gercekten. Arkadasimin basindan boyle bir durum gecti. O yuzden tek doktorun teshisine guvenmekte zorlaniyorum. Doktorun dediginin ustune benim laf etme hakkim yok ama siz de baska bir doktora gorunseniz?
  • aychovsky  (24.05.18 21:27:49 ~ 21:31:19)
@aycho
çocuklukta yaşananlar mevzusu bende de açıldı. bu semptomlar çocuklukta yaşananların dışa vurumu dedi doktor. ama basit şeyler ilaçla gider bunlar dedi.
çocukluk mevzusunu psikoterapi yoluyla bulmayı ve çözmeyi amaçlıyorum.

@quotes
prozac düzenli. xanax ise dideral yetmedi, damla yetmedi hala endişe gitmiyorsa xanax vur dedi. yani yalnızca çok gerekli durumda.
  • japon askeri  (24.05.18 21:50:04 ~ 21:50:17)
çüş... doktor degilim ama gorus sormussun soyleyeyim: baska bir problemin oldugunu soylemediysen yani depresyonda falan olduguna dair bir sey cikacak bir muhabbetiniz olmadiyse, derdin heyecansa, prozac ve xanax olayina girme hocam gerek falan yok. prozac yan etkisiz ve risksiz bir ilac degil. genel olarak SSRI ler oyle degil yani. xanax ise zaten bir nukleer bomba heyecan icin.

dideral yani propranolol senin durumunda her tecrubeli kisinin kullandigi standart ilactir. televizyondaki sahnedeki unlulerin kaninda bulunur. damla hakkinda yorumum yok ne oldugunu bilmiyorum.

prozac arada alinacak bir ilac degil etkisi de ani degil zaten gunler sonra etkisini duzenli kullanimla gosterecek bir sey. ama onu nda yan etkileri var ve kiminda kalici etkileri bulunabiliyor nadir de olsa (biraksan bile).

sen prozac ile xanax i bosver simdilik. dideral vs. gayet ise yarar bir sure dene. hala heyecanina care olmazsa (ki olacaktir bence) baska bir doktora git, durumunu anlat ve antidepresan istemedigini de bastan soyle, baska cozumlere yonlendirsinler.
  • robokot  (24.05.18 22:59:56 ~ 23:01:56)
ya, çok dürtüsel yazıyorum, sadece ilaçları okudum: hekimin karşısında tecrübesizlikle tuhaf davranmış olabilirsin de xanax ve dideral ve oral damla? oha, oha! başka hekimle konuşun.

  • e haliyle  (24.05.18 23:15:09)
bu arada dideral direk heyecanini almaz, heyecanin fiziksel etkilerini alir. yani adrenailn basinca vucut gelen terleme titreme duzgun konusamama vs. gider. cogu kisi mesela insan onunde konusmaktan cok heyecanli ve amator gozukmekten korkarlar. heyecanli gozukme korkusu gecince heyecanin kendisi de gecer buyuk olcude.

ve dideral psikiyatrik bir ilac degil, oldukca da guvenli bir ilac, muhtemelen problemini tek basina cozecektir. verdigi damla nedir?
  • robokot  (24.05.18 23:19:20 ~ 23:19:42)
Ya birader ben anlamıyorum niye gidiyorsunuz şu doktor mudur nedir? Gel burada kapı gibi duyuru var, en doğrusu en iyisi burada güzel kardeşim ya

  • 038576  (24.05.18 23:22:17)
Doktora güvenmediyseniz hiçbirini almayın başka doktora gidin.
Yapmamanız gereken şey yarım yamalak kendinize göre tedavi etmeye çalışmak.

Onu alayım bunu almayayım yok.
  • burfak  (25.05.18 11:34:17)