Es durumu tayin sorunsali!

Merhaba duyuru sakinleri...
Kafam bu ara bir konuya çok takılı durumda.
Simdi ben İstanbul'da calisan Meb'in kadrolu ögretmeniyim. Eşim de 2 ay öncesine kadar özel bir üniversitede ögretim görevlisi idi. 2 ay kadar önce Bilecik Devlet Üniversitesinde kadrolu olarak çalışmaya başladı. Bu durumda ben tayin isteyeceğim. Ama biz Bilecik'te defil Eskişehir'de oturmayı düsünüyoruz. Yakın mesafe oldugu icin ve sosyal imkanları daha fazla oldugu icin. Yani eş durumu tayinine başvuracağim. Normalde eşi özel sektörde çalısanlar eşinin hem calıstıgı yere göre hem de ikamet ettigi yere gore tercih yapabiliyorlar ya benim durum icin de aynisi gecerli olur mu? Yani eşim de artik devlet memuru olduguna gore ben tayin yapmak istedigimde muhtemelen tum bilgiler benim tayin basvuru sayfamda gorunecek. Sadece calistigi kurum degil ikameti de gorunur degil mi? Tercih hakkimin sadece Bilecikten olması ihtimali beni cok korkutuyor :( Umarım cevap verirsiniz, simdiden tesekkurler...

sağlık bakanlığında 70 km'e kadar eş durumu veriyor ama bunu meb'ten sorgulamanız daha sağlıklı olur.

  • tenceredibi  (22.05.18 21:33:40)
görünmüyor ancak senden eşinin görev yeri belgesini isteyecekler. her nisandada bunu bildirmek zorundasın. ondan bilecike çıkar tayin.

  • mikahakkinen  (22.05.18 22:30:54 ~ 23.05.18 00:00:28)
her gun ustelik eskiseskişehirin ayazında kısımda bilecik'e git gel yapmak ihlafınızı kurutur, bilim istedim.
kışın don olur o 1 saatlik yok 2 saate çıkar. kardan kapanır...
17 sene eskişehirde yaşadım.
anadolu üni.den ogu tarafına geçmek bile mesela oluyor o zamanlar.
  • balik kraker  (22.05.18 23:04:30)
Eşim, bir kaç defa eş durumundan tayin yaptı. bu soruyu daha önce merak etmiş olmama rağmen net cevabını alamamıştık, ancak eş durumu mantığını anlayınca şöyle bir çıkarım yapmıştım.
aile birliğine bağlı özür durumu, eşinizin başka bir şehirde çalışmak zorunda olması ve sizin onun yanında yaşamak istemenizle oluşuyor. net olması için tekrar edeyim. eşiniz başka şehirde yaşadığı veya yaşamak zorunda olduğu için değil. eşiniz başka bir şehirde çalışması sebebiyle o şehirde yaşaması gerektiği için. yani çalışma zorunluluğu öncelik ikamet etme isteği değil!

ikamet durumu sadece büyük şehir, il içi özür durumunda belirleyici oluyor. iller arası tayinde ikametgaha bakılmıyor, ilgili bir belge istenmiyor ve sonucunda sadece çalışılan iş yerinin bulunduğu okul açılıyor.

Örnek: geçen sene eşime tayin istediğimizde yeni bir şehirde çalışmaya başlamıştım. ikametgahım hala eşimin çalıştığı şehirdeydi. (yeni şehrimde değildi). tayin sırasında eşime, sadece çalıştığım firmanın bulunduğu şehirdeki okullar açıldı.

özetle: sadece bilecik açılacak.

Notlar:
1)Geçmiş sene puanlarını incelediyseniz Eskişehir, şehir merkezi puanları oldukça fazla. okullar açılsaydı bile çıkma şansı çok azdı
2)eşiniz anonim şirkette çalışıyor olsaydı farklı seçenekler oluşabilirdir ancak durum bu olmadığından uzun uzun yazmıyorum.
3)Tayin gruplarını takip ederseniz, öğretmenlerin bir kısmının, ne kadar okumaktan aciz, tembel, yazım kurallarına uymayan, okuduğunu anlamayan ve cahil cesaretiyle cevap verdiğini göreceksiniz. bu sebeple tüm bilgileri teyit etmeye önem göstermenizi tavsiye ederim.
  • s man chen  (23.05.18 11:38:03)