çocuklarda alma tutkusu

7 yaşındaki kızımla dışarı cıktıgımızda mutlaka bir seyler ıster ve illaki o şeyin de alınması için ısrar eder.

biliyorum ki bu tür durumları bir cok ebeveyn yaşıyor.
gecenlerde arkadasla dısarı cıktık. ben genelde park ve bahçelerde takılıyorum ama arkadas avm ye gıdelım dedı. bir oyuncak magazasına soktu bebeler bizi. başlangıcında ben pazarlgı yaptım, dedim ki evde bir cok oyuncak oldugunu biliyorsun sadece "bakabilirsin" almak yok dedım.
tabi boş yani kime anlatıyorsun? anne lütfen sunu alalım lafları basladı bile. ben de almadım tabiki ve zar zor cıktık ordan.

yeminle bu alma ısrarı bana gına getirdi. bu konu ıcın davranıslarım su sekilde:
buna verecek param yok
zaten evde benzeri var
bunun yerine ihtiyacın olan baska bır sey alabiliriz

ne diyeyim baska ben?

para verin, harçlık erin, bir şeyi yaptığında ödüllendirin. kendi parasıyla istediğini alsın

3 yaşındaki oğlumun eline para veriyorum pazara giderken, "bunun kadarlık bir şey alabilirsin" diye, skıntı olmuyor. pazarcıya soruyor "yetiyor mu?" diye
  • la noix  (22.05.18 15:50:31 ~ 15:52:07)
Benim kanadalı bir arkadaşım da çocuğa bir bütçe yapıyor, çocuk oradan harcamayı seçiyor. Ailenin, büyükannenin vs verdiği harçlıklar bir havuzda birikiyor, çocuk orada ne kadar olduğunu biliyor. Tam anlamıyor ama az kaldı, çok kaldı gibi kavramları biliyor en azından. "bunu alırsan, sonra x alacak paran kalmıyor" gibi açıklıyor anne.

Bu dediğim lüzumsuz şeyler şeker çikolata oyuncak için böyle yani. Yoksa kadın çocuğuna yemek vermek için "hayır kumbaranda 10tl kalmış" demiyor.
  • sopiro  (22.05.18 15:52:52)
Evdekileri ara ara saklayın başka yere. Ve onların kıymetlerini anlamasını sağlayacak sözler söyleyin .
Anne babayı üzmezsen geri gelirler gibi.. Artık pirince giderken, aklı evdeki bulgularda kalır en azından.

  • 1adam  (22.05.18 16:27:31)
sopiro +1

çocukların parayı bilmesi, bütçe öğrenmesi önemli bence de. pahalı bir oyuncak istediği zaman para biriktirmesi gerektiğini parasını çarçur etmemesi gerektiğini öğrenmeli.
  • naksidil  (22.05.18 17:22:13)
"Bu şekilde ısrar etmen beni üzüyor."

  • marla is in my head  (22.05.18 17:29:39)
Valla cocugum olmadan once sana harclik onerisinde bulunurdum ama cocugum olduktan sonra anladim ki, harclik guzel bir fikir ama bu devamli esya istemenin ne yazik ki baska nedenleri de olabiliyor. En hafifinden arkadasinin yaninda ezilmeme, en kotusu de duygusal olarak yasanan bosluklari esya alarak doldurmaya calisma. Yani bu istedigi kadar sevilmedigini hissetmesi(dusunmuyor bile olabilir, sadece duygusal olarak disa vurumu olabilir) ya da ne bileyim, okulda vs cok stresli olmasi, gelecekten endise duymasi vs bile olabilir. Insanoglu stres oldu mu stok yapar. Cocugun guvende hissetmemesi olabilir yani problem. Umarim degildir tabi ama gozlemleyin, o tip kaygilari varsa onlari yatistirdiginizda sorun cozulecek.

  • beriberi  (23.05.18 11:13:25)