Sinirlenince Hulk’a dönüşmek

Bu neden oluyordur? Sağlık açısından bi açıklaması var mıdır yoksa tamamen psikolojik mi.

Şöyle ki, günlük hayatta çok kibar biriyim. Hatta abartıyorum, yumuşak bile dersiniz, o derece kibarlık ve sakinlik :) ama sinirlenince, damarıma basılınca gözüm dönüyor ve bazen gerçekten başka boyutlara varabiliyor iş. Bir gün kötü bir sonucu olarak diye korkuyorum.

Ne önerirsiniz? İlaç? Tedavi? Terapi? Vitamin kontrolü? Başka bir şey?

kendini öfkeli hissetmek ve öfkeli biri olmak arasında fark var. damarına basılınca gözü dönmeyen kişi de bir tuhaflık vardır, dönende değil. tepkileriniz şu ana kadar başınızı belaya sokmadıysa, ya da sokma ihtimali içermiyorsa pek bir sorun da yok demek ki. birine kızınca bağırıyorsanız sorun yok mesela, ama doğrudan boğazına sarılıyorsanız sorun var.

boğazına sarılan tip olsaydınız zaten kötü bir sonucu olmuş olurdu tahmin ediyorum ki şimdiye kadar.

the incredible hulk'ta edward norton meditasyon temelli bir şeyler yapıyordu kendine.
  • dafaisss  (19.05.18 08:28:29 ~ 08:30:20)
Neler oluyor mesela? Etrafınızdaki insanlara zarar verdiniz mi daha önce ya da kendinize? Ben kendime verirdim karşıdakine de bağıra bağıra yorulurdum.

Şimdi sinirlenme vakti gelince beni sinirlendiren olaydan biraz uzaklaşmaya çalışıyorum. Olayı sindirip öyle devam ediyorum.

Sinirlenince hiç yapmak istemediğin şeyleri yaptım bugüne kadar. Ve birine zarar verme ihtimali beni sakın tutuyor.
  • kablelvuku  (19.05.18 09:28:56)
Bu sinirlenmek zaten neye sasirdin?

  • baldur2  (19.05.18 09:34:43)
ofke kontrolu uzerine okumalar yapabilirsiniz. "damar"i bulup inceleyebilirsiniz...

"bir gün kötü bir sonucu olarak diye korkuyorum" (bkz: kendini gerçekleştiren kehanet)e donusebilir, firsati bulunca sinirinizi zorlamak isteyebilirsiniz; dikkat etmenizi tavsiye ederim.
  • e haliyle  (19.05.18 10:10:56)
İçinde birikiyor olabilir, patlamaya da Hulk diyelim.

Bu davranışını her gün takip edebilirsin. Öfkelendiğin gün için 1, aksi için 0 yazarak ne sıklıkla öfkelendiğini görebilirsin. Bu zaman içerisinde öfkelenmeye karşı bilinç geliştirmene yardımcı olur.

Neden öfkelendiğini analiz edebilirsin. Önce sebepleri bulman gerekir. Her öfkelendiğinde aklına gelen sebebi birkaç kelimeyle not alabilrsin. Kimi haksızlığa, kimi çaresizliğe, kimi kaba insanlara, kimi de bencil insanlara tahammül edemez. Bazısı da, kendinde nefret ettiği davranışları başkasında görünce tepki gösterir. Sebepleri bulduğunda resim biraz daha netleşir. Eğer aynı tip insanlara öfkeleniyorsan, onlarla aynı ortamda bulunmamaya çalışabilirsin.

Öfkenin yerine merak koyabilirsin. Öfkelendiğin şeyi buldun. Diyelim ki birisi kabalık yapıyor. Karşı tarafın neden böyle davrandığını üzerinde düşünürken öfken, diğer senaryoya göre azalma gösterebilir.

Karşı tarafın tepkisini kontrol etmektense, kendi tepkini kontrol etmek daha kolay ve olanaklıdır.

Öfkelendiğinde 4-3-7 nefes alma tekniğini uygulayarak sakinleşebilirsin. Birkaç dakikanı alır. Bu yöntem, uyuma veya stres anlarında sakinleşmede kullanılıyor. Araştırabilirsin.

Genel olarak hayattan memnun olmayan insanların öfkelenme, alınma eşikleri düşük olur. Bu açıdan da değerlendirebilirsin. En mutlu olanımız dahi zaman zaman bu düşük moral düzeyinde geziniriz.

Spor yapmak içindeki olumsuz enerjiyi boşaltmada yardımcı olur. Evde 10-15 şınav çekmek veya okulda öğrendiğimiz açma germe hareketlerinden tut da, fitness-pilates-bisiklet-yürüyüş-koşu veya takım sporları gibi aktivitelerin tamamı faydalı olur.

Yukarıdakiler yardımcı olmazsa profesyonel destek alabilirsin.
  • EasyTiger  (19.05.18 10:32:37)
sessiz atın çiftesi pek olur demişler. kibar insanların sabri taktığında hulk oluyorlar, ki hulk da zaten normalde mülayim bir abi

  • bezginbekir  (19.05.18 11:15:46)
Şimdi günlük hayatta biz günlük işler için beynin frontal lobunu kullanırız. Yani mantık vs. işleri için. Sinirlendiğinde senin bu frontal lob devreden çıkıyor. Hayatta kalma, kurtarma sistemimiz olan ilkel lob olan limbik sistem devreye giriyor. Yani Savaş, don kaç sistemi. Hal böyle olunca hulka dönüyorsun. Mantık çalışmıyor. Bunun daha geç devreye girmesi içinse o an nefes alma egzersizleri vs. yapılabilir. Bu tamamen psikolojinin konusu yani.

  • westblack  (19.05.18 11:51:46)
öfke kontrolü öğrenilen bir şey değil, geliştirilen bir hüner diyor osho. şu kitabında egzersizi var ondan yap ama hemen sonuç almayı bekleme. zamanla kendin bile kendine inanamıyorsun. hiçbir şeye sinirlenmemek biraz sıkıcı oluyor gerçi. :D

www.google.com.tr

399 ve 400. sayfayı mutlaka oku.
  • for day to break  (19.05.18 14:34:50 ~ 14:36:40)