(uzun) yeni laptop mı ama meltdown spec-by muhittin topalak from kazlıçeşme

çok uzun olduğu için şimdiden özür dileyerekten:

sorun şu ki, dell lattitude e6320 laptopımın (okul vermişti, bitirirken cüzi bir miktar para ödeyerek satın aldım) harddiski cortladı. okulumun it elemanlarından biri "apla buna ssd tak, hdd'yi de dıştan bağla, ram eklemene bile gerek yok seni yıllarca götürür." dediydi de ben o ara para olmadığı için yapamadıydım, şimdi hdd cartlağı çekince öyle bir işe girişeyim dedim (işlemcisi i5 2520M olduğu için bir müddet daha götürür diyordum.) amma velakin ki laptop tamircisi bir abiye götürdüm, dolar da alıp başını gittiği için sırf iki üç parça yenilemeye baya yüksek fiyat çıktı, piyasaya göre yine düşük ama bu işlemciyle çok da değmez gibime geldi. haliyle yeni laptop mı alsam ki, dedim. sonuçta hem kullandığım programlar var hem de arada oyun da oynamak istiyorum (gamer değilim ama).

bu uzun girizgahtan sonra: ebrar bilgisayara'a baktım -masa üstü istemiyorum, anne evde kızıyor çok kablo var diye, ek olarak davar gibi yatarak la casa de papel falan izlemeyi seviyorum- bir de ara ara dışarı çıkartıp beraber bira nargile falan içeriz laptopla diye düşünüyorum ama okudum ki meltdown spectre muhabbeti varmış, muhittin abi olaraktan bence zaten çoktaaaan banka şifremi falan ele geçirmişlerdir (kredi kartı limitim 500 tele xD) yine de donanımsal olarak açığı olmayan bir laptop alsam da ilerde anne babadan "ben sana demedim mi?" lafını yeme ihtimalim olmasa, diyorum. donanımhaber'dir sözlüktür biraz okudum, kafam karıştı, bu bilgisayarlara donanımsal güncelleme gelmesini bekleyem mi yoksa ko g.tüne rahvan gitsin mi diyip laptop alam mı?

hatta link de vereyim, şunlardan birini düşündüm ama bilgisayardan çok çok da anlamam -evet o kadar yazdım gene de anlamıyorum :( - oyun olarak left4dead, portal, sims -serileri- limbo, inside, soma vs gibi oyunlarım var ki çok da vaktim olmuyor oynamaya, yani dediğim gibi gamer falan değilim, arada stres atmak için oynarım, ama oynarken de iyi olsun diyorum, çünkü şu anki bilgisayarım bildiğin menapozlu teyze gibin oluyor :( . freedos alıcam, win10'um var.

www.ebrarbilgisayar.com

siz ne dersiniz, tavsiyeleriniz nelerdir, sevgili teknopat duyuru sakinleri?

meltdown ve spectre açıkları son kullanıcıyı çok etkileyecek sorunlar değil, zaten mevcut işlemcilerin hepsinde var ve yazılımsal olarak önemli ölçüde önlemleri alındı. bu açığı kapatmış halde çıkıcak işlemcilerin 2018'de gelmesi pek muhtemel değil, bu yüzden beklemeye gerek yok.

sanıyorum günlük kullanım yapacaksın(o kadar yazmışsın tam kullanım amacını da belirtmemişsin, çogayıp) ve bütçeni de söylememişsin. seçeneklere bakarsak maksimum 4bin sanırım, o fiyata alacağın herhangi bir laptop işini görür.

günlük kullanımı en çok etkileyecek şey ssd ve bu bilgisayarların hiç birinde yok. ebrardan almaya da gerek yok, manuel kasa toplasan tamam da, laptop'ı kimin sattığı çok önemli değil, hepsiburada n11 gibi yerlerde daha uyguna ssd'li modeller bulabilirsin. evet, ssd en önemlisi. işlemci i5 olsa da olur, en eski 5. nesil olsun(i5-5xxx), ram en az 8 olsun, depolama da 1 tb olsun. gerisini şekle şemale göre sen seç, aşırı fark etmez senin için. model görürsem eklerim.

bu iyiymiş, indirim de var sanırım. www.hepsiburada.com

şurada daha şekil şukullular var ama anla ki ne kadar güzel görünüyor, o kadar az oyun oynatma becerisine sahip. arada oynamak için ucubik bişey almak mı, yoksa zariflik ve şıklık kumkuması olmak mı; tarafını seç hedefini belirle...
www.hepsiburada.com
  • Bruce  (18.05.18 23:20:13 ~ 23:32:04)
Hiç gerek yok yeni makineye. Ssd yi al. Videolardan bakarak yaparsın. 4 vida sıkacaksın. Soracağın şeyler olursa da buralardayız. Koca şirkette hala bunları kullanıyorlar sıkıntısız. Para kolay kazanılmıyor bence gerek yok.

  • Giovanni Pipitto  (19.05.18 00:30:14)