Radyoloji sonuçları yorum...

Arkadaşlar Merhaba,

doktor arkadaşların yorumlarına ihtiyacım var. Pazartesi günü ayrıca bir profesöre daha gidip yorumlarını alacağız ve ona göre karar vereceğiz. Rica etsem duyurunun doktorları ekte yüklediğim radyoloji sonucunu yorumlayabilir mi?

Bu testi isteyen doktor böbrekte kötü huylu bir kitle olduğunu bunun şu an için erken teşhis olduğunu ve ameliyat gerektiğini söylemiş.

Tabi ki ben okuduğumda başka yerlerde de kist gibi kelimeler görüyorum ama ne anlama geldiğini anlayamıyorum. Bu raporu normal bir insana anlatır gibi anlatır mısınız?

durumun ciddiyeti nedir?

doktor değilim, konudan anlamıyorum ama inşallah ciddi bir şey yoktur. Allah şifa versin

  • silah taciri  (17.05.18 17:39:46)
Hastanın kliniği, yaşı, cinsiyeti, boyu, kilosu vs hiçbir bilgi olmaksızın bu yaptığım pek doğru değil ama olsun.

Sırayla gidelim;

Toraks: Akciğerdeki hava kisti önemsiz. En fazla kendi kendine veya dış müdahale ile açılırsa akciğer söner ve tedavi edilir, ki bu da beklediğim bir şey değil (hasta genç ise risk biraz daha fazla). Bunun dışında asıl önemli olan mediastinal lenf nodları. En büyüğü 12x8 demiş. İleride değineceğim.

Batın: Sekel kalsifikasyonlar dediği kabaca geçirilmiş hastalığa vb bağlı geride kalmış "izler". Çok anlamlı değil. 1 cm'lik hipodens lezyon dediğine de "kist?" demiş. Bu da çok anlamlı değil, basit kistler karaciğerde veya böbrekte veya dalakta, altında çok anlam aranası şeyler değil. Ama ileride değineceğim. Sağ böbrekteki 4x3 cm'lik lezyon zaten sizin de dediğiniz gibi RCC (Renal Cell Carcinoma); kötü huylu bir kitle görüntüsü var. Evet görüntüsü var, kesin tanı değildir bu. Kesin tanıyı biyopsi ile koyabilirler. Ama radyolojinin bu tarz konularda haksız çıktığına ben pek şahit değilim. Batın içi lenf nodu görülmemesi güzel, bu da erken safhada yakalanmış olabileceğine delalet.

Şimdi ileride değineceklerime değineyim;
- Mediastinal lenf nodları ve karaciğerdeki kist görünümü metastaz (sıçrama) olabilir (karaciğerdeki hipodens demiş ama yine de bunu "görerek" söylemek lazım). Bunun aydınlatılması gerekir. RCC'de PET sınırlı diye biliyorum, yani çok doğru sonuç vermeyebilir, o sebeple sizinle ilgilenen doktorun önereceği yönteme göre hareket edilebilir (biyopsi önerebilir veya örneğin karaciğerdeki lezyon için "örneklemeye gerek yok" da diyebilir). Nihayetinde muayene ve bu raporunu okuduğumuz tomografinin görüntüsü benim burada yazdığım her bir kelimeden çok daha kıymetli.

Özet: Kanserde erken teşhis hayat kurtarır. Bu okuduğumuz raporda da erken teşhis bir tümör görünümü var. Şimdiden geçmiş olsun.
  • gonion  (17.05.18 17:45:05 ~ 17:52:02)