neden youtube'daki restorasyonlu yeşilçam filmlerini kesip biçiyorlar?

tam tersi olması gerekmiyor mu? köyden indim şehir'e de bir sahne arayım dedim bulamadım. yorumlarda da zaten epey sövmüşler. youtube'da yayımlayıp küfürlü, argo içerikli sahneleri kesmenin mantığı nedir?

Kesilen sahnelerin küfürle alakası yok, tamamen montaj hatası. Elimde bahsettiğin filmlerin eski cd kayıtları var, bendeki kayıtlarda olup da restorasyonluda olmayan saheneler olduğu gibi tam tersi de mevcut.

Maalesef ülke olarak arşivcilikte sınıfta kaldık.

Bahsettiğin konuyu instagram sayfasında arzu film yetkilisine sordular, sonradan fark ettiklerini ama youtube izlenme sayısının çok arttığını, eski yüklemeyi silip yenisini yüklemenin sayısal olarak kayıp olacağı için öylece bıraktıklarını söylemişti.
  • John Bloor  (16.05.18 15:34:55)
köyden indim şehire'nin en sevdiğim sahnelerinden biri, 4 gündür aç olan kardeşlerin amelelik yapıp üç kuruş kazandıktan sonra lokantaya gidip ayı gibi yemek yedikleri sahnedir.

ve bu sahne televizyonda da gösterilmez, youtube'daki resorasyonluda da yoktur. oysa yıllan nce indirdiğim kemal sunal filmleri paketinde restorasyonsuz olarak var.

sahnede küfür yok, argo yok. ama niye kesilmiş olduğuna dair bir belirti de yok. belki ağzılarını aça aça, döke saça yemek yeme sahnesi mide bulandırıcı bulunmuştur.

ama bütün bu filmlerde de küfürler açıktır. açık açık "sen garışma lan, biz ali rıza denen bezevengi arıyoz" diye söylerler.

demek ki mantığı başka. restore etmeyi başaramayıp o kısmı kesivermiş olabilirler. ya da belki başka yasal durumlar vardır.

ama mesela namuslu filminin sonunda şener şen gemideyken, halatı tutmaya çalışan millet denize dökülüyor ya, orada aslında şener şen parmaklıklara çıkıp denize dökülenlerin üstüne işiyor. ama bu sahne restorasyonluda da restorasyonsuzda da yok. parmaklığa çıktıktan sonrası kesilip sansüre uğramış ve kaybolmuş gitmiş. bulunamayan sahnelerden. daha doğrusu ben bulamadım.
  • kibritsuyu  (17.05.18 02:50:17)