Başkanlık sistemine karşı çıkıp başkan adayı olmak

selam arkadaşlar referandum sürecinde bu sisteme karşı partiler şimdi bakıyoruz baskan olmak için vaatler sunuyor bu samimiyetsizlik ve sahte bir tutum degil midir?

dogru diyorsun. biz istemiyoruz, tayyip istiyor o zaman tayyip baskan olabiir desinler degil mi?

chp de iyi parti de parlementer sisteme donus vaadinde bulunuyor.
  • baldur2  (14.05.18 16:28:51)
değil. burada asıl mevzu o'na bırakmamak. Hala ohal ile yönetiliyoruz, kafalarına göre karar alıp bu şekilde yönetiliyoruz. İsteyen istediği adaya oy versin ama birileri padişahçılık oynayacaksa ortalığı ona bırakmamak lazım

  • silah taciri  (14.05.18 16:30:46)
hayır değildir.
şu andaki "sistem" maalesef bu şekilde.
o "sistem"i değiştirmek için de yarışı kazanmak gerekiyor.
ayrıca, akp genel başkanı dışındaki adayların "başkanlık" sistemine bakışları da belli.

dolayısıyla, hedef; cumhurbaşkanlığı ve meclis'i "alıp", sistemi, daha demokratik ve güçlü bir meclis'in olduğu bir sisteme döndürmek.
  • for the record  (14.05.18 16:34:30)
soru soran arkadaş gerçekten saçma bir soru sormuş, ben bu vesile ile baldura yazayım

bu iki parti gerçekten parlamenter sisteme dönerler mi? eğer ikna olursam oy vereceğim, yoksa vermeyi planlamıyordum
  • dafuq  (14.05.18 16:35:29)
peki yüzde 51'in yüzde 49a hükmetmesi adil mi? kuralı koyan beni böyle yenebilirsin derse. senin umudun az da olsa bu riski alırsın. genelinin vaadi parlementer sisteme geri dönmek.

  • mikahakkinen  (14.05.18 16:38:57)
Kazanan muhalefet olursa eski sisteme döneceklerini hiç ama hiç sanmıyorum.

Yeni sistem saçma veya kötü değil, kazanamayacaklarını bildikleri, hep Tayyip ve Tayyip gibiler kazanacak diye istemiyorlardı.
  • John Bloor  (14.05.18 16:50:20)
@Dafuq
Bilmem, turkiye tarihi iktidar olduklarinda vaatlerinden yarisindan cogunu yapmayan partilerle dolu.

  • baldur2  (14.05.18 16:53:54)
o nasil bir mantik yav... baskanlik sistemine gecildi referandumla artik baskasi sistemi degistirmeden geri donusu yok ki? eger muhalefet olacaksan tek yasal you baskan adayi olmak baska bir yasal yolu yok? nasil samimiyetsiz ve sahte tutum oluyor anlamadim.

mesela eger sen baskanliga karsiysan ve parlamenter sisteme geri donmek istiyorsan, mevcut sistemde once baskan olmali, sonra cogunluk destegi almali ve sistemi geri cevirmelisin, baska yolu yok bunun yasal olarak.
  • robokot  (14.05.18 17:05:55 ~ 17:07:16)
Elleri mahkum ne yapsınlar :)

  • 1adam  (14.05.18 17:49:19)
insanlara imkan mı bırakıyorlar. napsin bu millet. bu kafaya göre seçimlere de katılmasın halk.

  • damla sakızlı dondurma  (14.05.18 17:51:06)
  • Jimmy McNulty  (14.05.18 18:54:05)
değil böyle bir mantık da saçma, bir şeyin yanlış olduğunu söylemek ile onu uygulamak farklı şeyler, her uyguladığımız şey de doğru olmayabilir; yalnız halkta bu mantığın tutarlıymış gibi karşılığının olması en üzücü.

Bu mantıkla düşünürsek başkanlığa karşı olan insanlar da oy kullanmasın, %100 ile sadece bu fikirde olanlar oylasın. Umarım soru soran troldür yoksa vaziyet çok sıkıntılı.
  • gezegen olan pluton  (14.05.18 19:47:12 ~ 19:49:10)