bu aralar kredi ile ev almak mantıklı mı?

Finansal okur yazarlığıma yeterince güvenmiyorum. O yüzden bu adımı atmakta tereddüt ediyorum. Borçlanma duygusunu da ayrıca sevmiyorum.

Sizce bu dönemde ev alınır mı? Yatırım değil, kendim oturcam. Baktığım evlerin 1/3'ünü peşinat olarak verebiliyorum ve 4-4,5 yıllık bir ödeme planıyla yaşam standartım zorlanmadan krediyi kapatabiliyorum. Hatta bu evlerden iki tanesinde bedelin tamamına kredi çıkabiliyormuş. Kredi türleri, faizler, şu an ki ülke durumu üzerinden bu konularda bilgili arkadaşlar yorumlayabilir mi?

1/3 unu pesinat verebiliyorlar ve 4-5 yilda kapatabiliyorsan, ustune hayat standartin da dusmuyorsa beklemenin bir anlami yok bana sorarsan. Faiz dusmusken gir. Ileride daha zorlasabilir ev alman. Bugun firsatin varken gir derim. Gayrimenkul bu, kaybin olmaz kolay klay.

  • stavro  (12.05.18 19:40:00 ~ 19:40:16)
İş garantin var işe, herhangi bir kriz durumunda batma ihtimali olan bir sektörde ve kaybetme ihtimalli bir işte çalışıyor değilsen, kredi faizini %,98 e çekmiş bir bankadan kredi alma olanağın var ise ve kendin oturacaksan, fiyat balonu oluşmamış bir konutu mümkün olan en az peşinatla satın almak için çok uygun bir zamandayız.

  • oguz altun  (12.05.18 20:57:09)
@stavro,@oguz altun, tamamı için kredi çekmek mantıklı mı ödeme planını biraz uzatıp? Faiz değişiyor mu? Değer mi? Borçlanma cidden bildiğim bir şey değil. O parayı hesapta görmek bana güvende hissettiriyor zira ailem veya zor anımda destek olabilecek kimsem yok maddi anlamda.

  • Phoebe  (12.05.18 21:22:15)
Ödeme planı ödeme kapasiten içindeyse, en az peşinat ve en uzun vade mantıklı tabii. Ama söylediğin gibi tamamına kredi yasal değil. Onu yapan banka varmı ki?

  • oguz altun  (12.05.18 21:58:48)
Şahsen ben 0.98 faiz oranını cok cazip buldum. İleride daha düşük olacağını sanmıyorum amma velakin evler ilerde daha ucuz olabilir onu kestirmek zor.

  • solenkol  (12.05.18 22:20:14)
Rakamlar onemli, gerisi havanda su dovmek olur.
Ulkenin durumu nasil etkiler diyorsan isten cikarilma riskini en basa koy. Isten cikarilma riskin yoksa almaman icin ozel bir sebep yok. Konut kredisi faizlerini yapay olarak dusurduler. Bu, borclanmak icin iyi. Enflasyon artis egilminde. Bu da borclanmak icin iyi. Konut fiyat seviyesi kira seviyesine gore yuksek. Bu, alim icin kotu.

  • dunal  (12.05.18 23:05:03 ~ 23:05:30)