Facebook hk.

Selamlar, annem facebook alemine giriş yaptı. Kentte köyde eski arkadaşlarıyla iletişim kuruyorlar birbirlerinin fotoğraflarının altına ''canım çok güzel çıkmışsın'' yazıyorlar.

Lakin, haber akışına henüz alışamadı. O istiyor ki sadece arkadaşları görünsün ama sürekli saçma sapan gönderiler yer alıyor ve çokcası siyasi gruplardan/sayfalardan. Annem herhangi bir siyasi gruba facebook'tan üye değil, ben arada alıp telefonu çıkan gönderilerden grupların /sayfaların ''begen'' ve ''takip'' silsilelerini kaldırıyorum ancak çıkmaya devam ediyor. Birisini kaldırıyorsun, 2 gün sonra bir başkasını ''beğenmiş'' görünüyoruz.

Annemin telefonunda; samsung android işletim sistemiyle gelenler, facebook ve puhu tv dışında herhangi bir uygulama da yok.

Bu karanlık zamanları aydınlığa nasıl çıkartabiliriz ?

Dileyene bonus soru: Kendisi Youtube üzerinden kuran-ı kerim okumaları yapıyor(bunun bir adı vardı da unuttum) herhangi bir YouTube hesabı da yok, ama YouTube da sanki takip etmiş olduğu sayfalar varmışcasına YouTube bildirimleri geliyor. Youtube 'da bunu yapmasın dünya daha temiz bir hal alsın istiyorum. Mümkün mü ?

Mukabele?

-"Suggested Post" olarak gelebilir. Ayarlardan kontrol edilebilir.

-"İzin verilen uygulamalar" kısmına bakılabilir. Bazı uygulamalar sayfa beğenme ve takip hakkını da haiz. O listede hiçbir uygulama olmazsa bunlardan kaynaklı bildirim gelmez.

-Tarayıcısına extension/uzantı yüklenmiş olabilir. Bunların bazıları Facebook'a erişim sağlayıp hesabı kontrol edebiliyor. Telefondaki tarayıcı üzerinden Facebook'a girmediğinden emin ol.

-Sayfa beğenisi, grup abonelikleri ve arkadaş sayısı az olan kişilere, Facebook algoritması uyarınca daha fazla öneri geliyor. O yüzden kendisinin takip etmesinde zarar olmayacak birkaç tane sayfayı takip edip listesini kabartırsa en azından daha fazla öneri gelmez.

Hani o arada bi' kritik güvenli nokta var, çok az sayfan varsa çok öneri alıyorsun, çok sayfan varsa yine beğendiklerinden yola çıkarak çok öneri alıyorsun.

Youtube uygulamasında subscribe ve push notification hedesi arasında artık fark var. Kanalların yanındaki çan sembolüne tıklarsan bilidrim geliyor, tıklamazsan gelmiyor. Abone olsan bile ayrıca tıklaman gerekiyor bildirim almak/almamak için. O kontrol edilebilir. Daha ötesi Youtube ayarlarından tüm bildirimler kapatılabilir.
  • g man  (11.05.18 18:16:14)