putin vs. rte

amacım karşılaştırma değil, putin ile rte halk tarafından aynı şekilde mi karşılanıyor? bir taraf kulu olurum derken bir taraf tersi mi? oranlar nedir?

orada yaşayan ya da yaşamış birileri varsa onların fikirlerini ve görüşlerini merak ediyorum özellikte.

youtu.be

putin'in halk nazarında -genç kesim mi değil mi çoğunluğunu bilmiyorum- rte'ye nazaran daha pederşahi bir şekilde algılandığını düşünüyorum. rte de ise bu yok. bu bakımdan putin kemal paşa'nın siyasi kimliğiyle daha çok örtüşüyor gibi.

  • fyodor fyodorovic  (08.05.18 19:02:55)
putin %60-70 oy alıyor, erdoğan'ı göreceğiz gelecek ay.

  • gezegen olan pluton  (08.05.18 19:07:15)
Bildigim kadariyla muhalafete karsi tavira gelince Putinin RTE'den farki yok, oldukca sert ve dislayici. En buyuk fark halk destegi, Putin RTE kadar kutuplastirici degil, diktator gibi davransa da halkin daha buyuk bir kitlesi destekliyor.

  • Haldamir  (08.05.18 19:13:03)
Putin'in yuksek oranda oy almasinin en buyuk sebeplerinden biri milliyetciligi Sovyetler uzerinden pompaliyor olusu. Istatistikler, halk tabaninda Sovyetlere ozlem duyuldugunu gosteriyor. Putin de o donemki yurtsever kimligi milliyetci bir ideolojiye donusturerek kullaniyor. Bu da tabanda karsilik buluyor. Tabii sunu da degerlendirmek gerekir ki Rusya'da secimlere girebilen muhalif orani az, cunku bizde yeni cikan bu imza meselesi orada daha onceden beri var. Bir sekilde o imzalarin toplanabilmesinin de onu kesiliyor. Cunku Putin'e karsi ciddi bir toplumsal muhalafet yok. Gecen sene Navalni adindaki muhalif liderin yuzune kimyasal atildi. Muhalafetin gelismeme sebeplerinden biri de bu korku.

Yurtdisinda yasayan egitimli kesimde Putin taraftari kimseyle karsilasmadim ki bulundugum yerde danismanim dahil bircok Rus yasiyor. Halkin beyninin yikandigini soyluyorlar hep. Yolsuzluk almis basini gitmis deniyor. Bizdeki kadar bir kul olma durumu goremiyorum ama orada da iki kesim arasinda ciddi bir toplumsal ayrismadan soz edilebilir.

Sahsi olarak Putin'in dis politikadaki bazi cikislarini begensem de bircok noktada sorunlu goruyorum.
  • evrim halkasi  (08.05.18 19:20:30)
Bu arada halkin secime katilim orani bizdeki gibi %90'lar ulasmiyor. Son secimde %67 imis ornegin. Bu da Putin'in yuzdelik acidan yukselmesi anlamina geliyor. Tabii ki ciddi bir halk desteginden soz edebiliriz ama son secimlerdeki gibi %76'lik bir orandan bahsedersek yanilmis oluruz.

  • evrim halkasi  (08.05.18 19:24:51)