Bu Hayvanseverleri Anlamıyorum

Başıma bişey gelmeyecekse bu hayvanseverleri anlamıyorum. Her yerde bir kedi sevgisidir gidiyor. Köpeklere aşırı sevgi gösteriliyor filan. Sonra da bu hayvanları kısırlaştırıyorlar. Bu hayvanların üreme ve yavru hakkı yok mu arkadaş. Bunlar kendi aralarında face'te instagram'da kurdukları hesaplarda hayvanlar nasıl kısırlaştırılır, hangi veteriner bu işi iyi yapar filan diye tartışıyorlar.

Bilmiyorum belki ben yanlış düşünüyorum ama kısırlaştırmanın iyi olduğuna inanmıyorum. haksız mıyım acaba?

not: hayvanları seven normal bir vatandaş.

insanlar nasıl 18 yaşında sevişiyor ama çocuk doğma durumunda bakamayacaklarını ve çocuğun sefil olacağını bildikleri için dogum kontrol uyguluyorsa aynı sebepten kısırlastırılıyor hayvanlar da. tabii hayvanların dogum kontrolden haberi olmadığı için en iyi ve tek alternatif kısırlastırma oluyor.

çok fazla hayvan var ancak yaşamalarına uygun alan yok, her yer insanlar tarafından istila edilmiş. o yüzden gayet mantıklı aslında. o hayvanlar doğursa doğan hayvanların yarısı ilk birkaç ay içinde ölecek gerisi de sefil bir hayat sürüp doğal veya doğal olmayan şekillerde ölecek yine.
  • proletarier aller lander vereinigt euch  (06.05.18 19:26:03 ~ 19:26:59)
Oncelikle onlarinki hayvan sevgisi degil kedi kopek sevgisi yoksa baska hayvani sevmiyorlar. Kedisine kopegine kuzu eti kaz cigeri yedirilerek hayvan sever olunmaz. Kendini hayvansever sanan diger bir kesim de balkonda kopek besliyor. Evi kirletmesin diyeymis! Hayvani sokaga biraksan daha mutlu olacak.

Baska bir konuda su, seksten zevk alan insanlar da dahil yalnizca birkac canli turu kesfedilmis. Digerleri icgudu. Hayvanlarin kisirlastirilma olayinin bilimsel olarak arastirilmasi gerekli. Ornegin kisirlastirilmayan disi kopekler menepoz zamaninda olum riski tasiyor. 8-9 yasina gelen bircok disi kopek kisirlastirilmazsa ölüyor. Bu surecte de cok aci cekiyorlar.
  • Traveller  (06.05.18 19:26:38 ~ 19:31:36)
@proletarier aller lander vereinigt euch ama onlar evlerinde baktıkları kedi köpekleri de kısırlaştırıyor. madem onun sorumluluğunu aldıysa neden kısırlaştırıyor? yavrularına da bakabilir.

  • iddaaci  (06.05.18 19:29:21)
bu hayvanlar her sene en az 1 defa azıyorlar ve doğuruyorlar. nereden baksan 5-6 yavru çıkıyor en az. nasıl baksınlar ki bu kadar çok hayvana? hadi diyelim büyütüp dağıtmaya karar verdiler alacak insan bulmak da kolay değil. kaç kişi evinde hayvan beslemeye sıcak bakıyor ki? ayrıca diyelim ki birini buldular, o insanın o hayvanı sıkılıp sokağa salmayacağının da garantisi yok ki sokağa salınması demek 1-2 hafta içinde kesin ve acılı ölümü demek.

  • proletarier aller lander vereinigt euch  (06.05.18 19:32:28)
kısırlaştırmak hayvanın ömrünü uzatıyor. normal şartlarda biz insanlar olarak hayvanların yaşam alanına müdahale etmeseydik, yeşillikleri beton yapmasaydık kısırlaştırmak canilik olurdu evet. ama artık eskisi bildiğimiz bir "doğa" şekli yok. bu yüzden günümüzdeki dünyaya göre hareket etmemiz lazım.

bir kedi yılda 6-7 yavru doğuruyor. şu anki durumda bu yavrular sokakta yaşayabilir mi sizce? normalde doğanın içinde avlanarak yolunu bulurdu değil mi? ama şimdi muhtemelen bir arabanın altında ezilip ölecek veya şerefsizin teki gözünü oyacak, tecavüz edecek vs.

bunları engellemek için kısırlaştırmak mantıklı. ha, hayvansever derse ki, "ben doğacak yavruların hepsine bakabilirim!" o zaman kısırlaştırmasın tabii ki. ama bir kedinin yaşam ömrü ortalama 10 yılsa, bu hayvan yılda 5 yavru doğursa 50 kedi yapar. e onlardan da doğuracak olanlar olacak, hepsine bakabilecek mi sahiplenen kişi?

bunun dışında kısırlaştırmaya karşı olup çiftleştirmeyen, evde hayvan bakan insanlar var. hayvan içgüdüsel olarak çiftleşmek istiyor, ciyak ciyak evde bağırıyor dönem bitene kadar. böyle durumdaki hayvana da yazık. veya çiftleştirip doğacak yavrulara bakmayanlar var, o yavruların sonu gene ölüm.

ben tüm canlıların artık üremesine karşı biri olduğum için kısırlaştırmayı makul görüyorum günümüzde. doğacak herhangi bir canlının bir süre sonra tecavüze uğramayacağının, işkence edilmeyeceğinin veya gerizekalı birisinin kullandığı aracın altında kalmayacağının garantisini göremiyorum.
  • dedimmidemedimmi  (06.05.18 20:07:59)
Herhangi bir marketin çöpünü görebilecek bir mesafede 2 saat bekleyip gözlem yaparsan fikrin değişir. Denemesi bedava, çok olsa birkaç saatin gider. Bir gidip bekle derim.

Kısırlaştırmak canice geliyor olabilir ama hayvanlar sokakta perişan haldeler. Benim tekir kedim var, evde yaşıyor. Kısırlaştırmadım. Arada sağa sola işiyor ama o kadar katlanıyorum.

------

Bir kesim var, hediye olarak hayvan alıyor/veriyor, canı sıkılınca sokağa atıyor.
Bir kesim var, sadece kedileri seviyor.
Bir kesim var, sadece köpekleri seviyor.
Bir kesim var, daha insancıl. Örümceği, sineği de öldürmeye kıyamıyor.
Bir kesim var, ben hariç herkes yanlış diyor. Bunlar genelde veganlar, kendilerince haklılar ama çoğu zaman kendilerini ifade ediş biçimleri sıkıntılı olduğundan dertlerini anlatamıyorlar.

Bence orta noktada buluşmak gerek.
  • hayirsiz  (06.05.18 20:17:03 ~ 20:18:39)
Evvela sokak hayvanı denen olguya karşıyım. O hayvanlar ne evcil ne vahşi arada kalmış durumda ve bu iyi bir şey değil, detaylı sebeplerini girmek istemiyorum. Gelişmiş hiçbir ülkede bu tip sokak hayvanı kavramı yok nitekim.

Eğer pet olarak bir hayvana bakacaksan ve üremesini istemiyorsan kısırlaştırmak o hayvana kötülük değil iyilik. Kısırlaştırılmamış bir kediyi evinde bakmaya kalkarsan anlayacaksın nedenini.

Benim kedim ben sahiplenmesem öldürülecekti. O nedenle aldı eşim yanına. Yoksa hayvan alım satımına da karşıyım ben. Hayvanseverliği kedi ve köpek hakları savunuculuğuna indirgemeyi de cahillik ve sığlık olarak görüyorum.

Daha bir tane kedi köpek seven sözümona hayvansever görmedim ki vahşi doğa korumacılığı yapsın. Gidip kaçak avcılığı, orman katlini durdurmaya çalışsın yok öyle bir şey. Tamamen vicdan masturbasyonu yaptıkları başka bir şey değil.

Gerçekten hayvansever isen mecbursun doğayı da seveceksin. Doğal yaşamın korunmasına yönelik somut eylemlerin olacak. Deri ceket çanta vb giymeyecek et yemeyecek, et endüstrisinin cebine bir kuruş para koşmayacaksın. Çünkü bu kavramların hepsi birbiri ile bağlantılı.

Ben sadece kedileri seviyorum diyeni anlarım. I like turtles diyen çocuktan daha farklı da görmem hayata olan bakışını. Ama ben hayvanseverim diyip sokakta kediye köpeğe minder yapan, yem alan, deri cüzdan ve ayakkabı giyen et tüketen insanlar tutarsızdır gözümde.
  • bos gezenin bos ustasi  (06.05.18 20:18:49)
her şey birbirine karışmış. kısa bir cevap yazacağım. hayvanseversen (normal ya da anormal), onlar için bir şeyler yap. en iyi yol da sokaklardan ya da barınaklardan sahiplenmek. hem bu şekilde aklına takılan tüm sorulara cevap da bulmuş olacaksın.

  • 3/3  (06.05.18 20:23:45)
  • bos gezenin bos ustasi  (06.05.18 20:26:37)
haksızsın.

erkek kedimizi kısırlaştırdık, daha doğrusu kısırlaştırmak zorunda kaldık, sıkıntılarını zaten yazmışlar...

Bu olaydan sonra pişman oldum, dişlerde kısırlaştırma operasyonu daha zor olduğu için
dişi kedimi kıyamadım kısırlaştırmadım, kanser oldu ve daha büyük acı çekti. ameliyatta büyük sıkıntı çekti, hala toparlanma evresinde. kanserli kısım alındıktan sonra boğazına kadar vurdu, yara çıktı, mama yiyemiyor, evdekiler elinde şırıngayla bebek gibi besliyorlar hayvanı.

Sokakta kalsın diyeceksen de sokakta yaşayan bir kedinin ortalama ömrü ile evde yaşayan kedi arasında dağlar kadar fark var. sokakta yaşasın en iyi ihtimal 3-5 sene, evde 20 seneyi geçen kediler var.
  • kimlanbu  (07.05.18 15:40:24)