Arabayla Balkanlar kısmen Orta Avrupa turu önerileri

Arkadaşlar biz 2 çift tek araba olmak üzere 14 günlük bir rota oluşturduk. Bu rotayla ilgili her türlü önerilere, tüyolara açığım. Sınır kapıları bekleme durumları, şehirlerde ve yollarda dikkat edilmesi gerekenler vb.

1. gün Edirne'den çıkış Kavala gezilip Selanik'te konaklama.
2. gün Selanik'ten çıkış Manastır gezilip Ohri gölünde konaklama.
3. gün Ohri'den çıkış Budva-Kotor gezi ve konaklama.
4. gün Budva'dan çıkış Dubrovnik'te gezi ve konaklama.
5. gün Dubrovnik'ten çıkış mostar gezi Sarajevo konaklama.
6. gün Sarajevo'dan çıkış Belgrad gezi konaklama.
7. gün Belgrad'dan çıkış Budapeşt gezi konaklama.
8. gün Budapeşte'den çıkış Viyana gezi ve konaklama.
9. gün Viyana'dan çıkış Prag'da gezi ve konaklama.
10.gün Prag'da geziye devam.
11. gün Prag'dan yurda dönüşe başlangıç mola yeri Belgrad.
12. gün Belgrad'dan İstanbul'a giriş.

Biz 7 gunluk benzer bir rota olusturduk ve inanilmaz yorucu oldu.

Bir de tek olan kisi kiminle zaman gecirecek. 2.gun kavga cikar.
  • Traveller  (06.05.18 12:55:38)
tek olan kişi yok 2 çift olarak gidiyoruz araba tek.

  • epinephrin burst  (06.05.18 13:22:28)
Balklanlar için bu sene veya seneye olmak üzere be de bir gezi planlıyorum. www.seyahatsagligi.gov.tr adresinde gideceğiniz yerler ile ilgili sağlık bilgilerini edinebilirsiniz. Ayrıca duyduğum kadarıyla balkanlar için yolların genelde bozuk olduğunu duydum. Bizim buradaki yollardan dar.(tek gidiş, tek geliş) Bildiğim bir konu ise akaryakıt istasyonlarının, akaryakıtın kalitesizliği. Giden bir arkadaş bizim şehirler arasındaki izbe istasyonların oradakilerden daha iyi olduğunu söylemişti. Ama Yunanistan için çok sakin yerler haricinde istasyon ve akaryakıt iyi diye biliyorum. Ayrıca Yunanistan'da lpg de varmış.
Son olarak ise bir çift bir yolculuk yapmıştı Doblo ile. (bkz: doblo ile avrupa turu yapmak)

  • ceyhan prensi adana  (06.05.18 13:27:11)
her yerde bir gün kalmak yorucu olur. bazı yerleri çıkartın bence mesela viyana'ya en az 2 gün ayırmanız gerek kesinlikle.

  • burya  (06.05.18 13:28:21)
şurada kalmaya gerek yok atlayın burada 1 gün yetmez dediğiniz yerler varsa yine önerilere açığım. su an rota oluşum aşamasında söyledikleriniz bu yüzden önemli.

  • epinephrin burst  (06.05.18 13:35:38)
gitmişken hepsini görelim mantığıyla oluşturulmuş bir gezi gibi görünüyor. bu kadar seyahatle, bu kadar şehri, hiçbirinde bir tam gün geçirmeden gezerseniz yorgunluktan bitersiniz.
süreyi 2 katına çıkaramayacağınızı düşünüyorum o yüzden bazı şehirleri eleyin.

  • yaraticinick  (06.05.18 14:24:34)
gelen eleştiriler uyarılar için herkese teşekkürler ilk defa yurtdışı roadtrip planlıyoruz. o yüzden gözümüzden kaçanlar oluyor. rota üzerinde değişiklikler yapılmıştır.

1. gün edirneden selaniğe geçiş 2 gün konaklama. ( mesafe 418 km)
3. gün selanikten budva'ya geçiş 2 gün konaklama ( mesafe 604 km)
5. gün budvadan dubrovnike geçiş 1 gün konaklama ( mesafe 92 km)
6. gün dubrovnikten belgrada geçiş 2 gün konaklama( mesafe 500 km)
8. gün belgraddan viyanaya geçiş 2 gün konaklama ( mesafe 604 km)
10. gün viyanadan praga geçiş 2 gün konaklama ( mesafe 291 km)
12. gün pragdan budapeşteye geçiş 2 gün konaklama ( mesafe 525 km)
14. gün yurda dönüş sofyada kalınacak ( mesafe 768 km)
15. gün yurda giriş istanbul ( mesafe 551 km)

toplam 4500 km civarı.
  • epinephrin burst  (06.05.18 15:11:31)