hayatımın kararını almak üzereyim yardiminiz gerek

okul 2016 da bitti.2 yıldır boşta geziyordum. aralıkta askerden geldim.4 aydir gerçek bir işsizim.

dış ticarete işine girmeye karar verdim. eğitimini aldım ama tecrübem yok diye reddedildim hep.

bazı, binecek eşşek arayan iş yerlerini de ben reddettim. bir yerden başlamam gerek ama bi türlü başlayamadım. amacım bu işi öğrenip kendi işimi kurmak. büyük ihtimal bi gümrükçünün yanına girip oradan bi dış ticaret firmasına geçeceğim. izmir e alsancak a taşındım orada iş arıyorum. kordon, fuar, kafeler, barlar hepsi dibimde. ama para yoksa bunların da pek bi anlamı olmuyor tabi.

biraz param vardı o da bitmek üzere artık.

gelelim asil sorumuza…

ailemin zoruyla astsubaylik a başvurdum ve başvurum kabul edilmiş. parayi yatir sinava gel diyorlar. ama sorun şu ki ben astsubay olmak istemiyorum. ailem cahil, köylü, aç gözlü, para göz insanlar. sirtini devlete daya kafasındalar. bense paradan çok huzura mutluluğa önem veren birisiyim. çok fazla yaşamayacağım. 35 - 40 gibi intihar edeceğim. hiçbir şeyde gözüm yok. yani 10-15 yıllık bi ömrüm kaldı. belki o kadar da sürmez. bu zaman zarfında mutlu olduğum yerde !!! yaşamak, çalışmak, kitaplarımı okumak, dizi film belgesel izleyip, sevişmek, yiyip içip gezmek istiyorum. ama izmirde asgari ücretle özel sektörde bunları gerçekleştirmem pek mümkün gözükmüyor. bilmiyorum, belli olmaz yani. astsubay olursam 6 aylık eğitimden sonra doğuya ya da iç anadoluda bi yere atanacağım.( batı olsa da farketmez çünkü izmir değilse her yer aynı benim için. ) lojmanda veya tek başıma bi evde kalırım. ayda 4 milyar maaş… tutumlu-cimri biriyim. 2-3 yıl içinde mercedes, bmw, audi, honda… hangisini istersem alabilirim. bir sürü kadınla birlikte olabilirim. hafta sonu tatilim garanti. bayramlarda da yurtdışına ya da türkiyede istediğim yere gidip lüks otellerde kalabilirim. işten kalan zamanda da kitaplarımı okuyabilirim ama aklım hep izmirde olur. kitaba odaklanamam. bütün bunları yaşadığım halde, mutlu olacak mıyım ? tabiki hayır.
işten eve geldiğimde geceleri 4 duvar üstüme üstüme gelecek... o kadar param var, ne için ? kim için ? diye sormaya başlayacağım kendi kendime. bu hayatı yaşayan her arkadaşım bi süre sonra bi sevgili bulup hemen onunla evleniyorlar. ben de onlar gibi olmaktan korkuyorum, another brick on the wall olmak istemiyorum. askerdeyken bu saydığım hayatı yaşayan bir sürü komutan gördüm. bildiğin klasik memur hayati işte. hayır arkadaşım, ben bu hayatı yaşamak istemiyorum.

astsubay olunca bana beylik tabancası da verecekler tabi…
şekspirin dediği gibi - bi sahnede silah göründüyse o eninde sonunda patlar. –
yani ben o silahı mutlaka kullanırım. sadece kendim için de değil. toplum için, gitmeden bi kaç pisliği temizleyip de giderim…

bundan 8 yıl önce lise sonda polislik mülakatına girip geçmiş ama sınava bilerek ve isteyerek girmemiştim. girsem kazanır polis olurdum ve yukarıda yazdıklarımın hepsini yaşardım…

ama ben paraya değil bilgiye ulaşmayı tercih ettim ve üniversite okudum. pişman mıyım ? evet, biraz. ama hayatımda 1 keşke eksik. o hayatı yaşasam bu sefer de keşke üniversite okusaydim diyecektim. o zamanki polis olan arkadaşlarım da dangalağın teki zaten. parası var ama dangalak işte. tercih arkadaşlar tercih… her tercihin bir bedeli var. şimdi yine bi tercih yapmam gerek…

ne yapayım arkadaşlar ?
bana bi yol gösterin. bilmediğim bir şey söyleyin.

bu da böyle düşünmeme sebep olan konuşmalardan biri…

vocaroo.com

tamamını okumadım da sınava gel demişler. sınavdan kal bilerek.

  • elorelia  (04.05.18 16:13:58)
Sorudan bagimsiz olarak bence bir psikologa görünmelisiniz.

  • chitosan  (04.05.18 16:19:18)
kafanda cok kuruyorsun, zorla yaptiracak halleri yok sana astsubaylik ya da her ne meslek yapacaksan.

asil bu kadar senaryo yazarsan hayattan bi bok anlamazsin, mutlu olucam diyosun da kafayi cizmissin bu genc yasta.

"o oyle olacak, sonra bu boyle olacak, sonra sunu alicam, sonra bunu yapicam, sonra da mutsuz olucam" ... komik.
  • brkylmz  (04.05.18 16:20:12)
2-3 yıl içinde BMW alabilirim, bir sürü kadınla gezerim gibi fikirler gerçeği yansıtmıyor. Ben 2-3 yılda BMW alan, sürekli kadınlarla gezen bir astsubay görmedim hiç. 8 bin lira maaş alan profesör bile Opel'e biniyor. Bence astsubaylığı gözünde büyütme. Sevdiğin bir alanda iş aramaya devam et.

  • dissendium  (04.05.18 16:20:17)
dissendium +1
4 bin lira oldukça ortalama bir maaş hocam, sevmediğin işi yapmaya, mutsuz olacağın şehirlerde yaşamaya hiç değmez bence.

Bir de depresif durumun askeriyede dikkat çeker, atılabilirsin, oldukça olası bir durum bu. Her şey daha kötü olabilir. Tabanca ile birilerini vururum intihar ederim dediğin için söylüyorum bunları.
  • chaoslord  (04.05.18 17:17:21)
asker olma.

  • lüzumsuz adam  (04.05.18 17:20:28)
Selamlar, herkesin kafası zaman zaman veya uzun süreli olarak böyle şeylere takılı kalır, zihnini yorar. Size naçizane tavsiyem bir psikoloğa bu sıkıntılarınızdan ona bahsetmeniz.

  • kutukcu  (04.05.18 19:01:06)
askerliğimi denizci yedek subay olarak yaptım. foça'da. albay dahi bana siz diye hitap ediyordu. özetle olabilecek en güzel askerliklerden birisiydi.

20 bin lira maaş bağlasalar yine de asker olmam. başka sözüm yok.
  • washe  (04.05.18 19:04:53)
Hayat boyle keskin planlarin yapilabildigi ve uygulanabildigi birsey degil. Let go.

  • japon askeri  (04.05.18 20:01:03)
Üstündekileri çıkar ne dediğin anlaşılmıyor. Cidden anlaşılmıyor. Psikolağa görün.

  • [GODDARD]  (04.05.18 20:28:19)
13 senelik askerlik yaşantım (okul ile birlikte), 5 senelik de subaylık tecrübem var ve senin gibi birini asker yapacaklarını sanmıyorum.
Aldığım maaş ile de hergün hatunlarla takılamadım. Evet haklısın honda sahibi olabilirsin (35 40 yaşına kadar yaşayacağını varsayıyorum).

  • yazgisiz infaz  (05.05.18 13:59:18 ~ 14:02:18)
o kadar kendinizi sıkmanıza gerek yok; beğenmediğiniz o işlerden birine girseniz hem tecrübe kazanırsınız hem de daha iyi işler için bağlantı kurmanız kolaylaşır.

askerlik para kazanmak için çalışılan bir meslek değildir, herkes yapamaz, beni paşa olarak çağırsalar gitmem mesela. asker olunmaz asker doğulur.
kaldı ki sizi zaten almayacaklar bu ruh halinizle ama yatıracağınız sınav parası hatırına çağırıyorlar.
  • g7mor  (05.05.18 14:36:32 ~ 14:37:01)
@heycorcverseneborc 1o sene sonra intihar edecek adam neden askeri olup olmamayi dert ediyor ?

@XU '35 - 40 gibi intihar edeceğim'' niye hayatının kararı o zaman?

kalan ömrümü nasıl geçireyim diye soruyorum size.

35-40 kadar yani.

@chitosan arkadaşım, 15 yıldır tedavi görüyorum zaten.şu an hayatta olmam bile bi mucize benim için.

@dissendium 8 bin lira maaş alan profesör bile Opel'e biniyor...

bi kere profesör en az 10 yıllık devlet memurudur zaten.son durumuna bakarsak ayda 8 bin yılda 96 bin yapar.hadi 100 desek 2-3 yılda 200-300 bin yapar. bu adam bu kadar kazanıp opele biniyorsa o onun tercihidir. biraz hesap yapmasını öğren bence.

@chaoslord söylediğin tek bir şeye katılmıyorum. 4 BİN LİRA ORTAMA BİR MAAŞ...

Benim asgari ücretten başlayıp o paraya gelene kadar en az 3 iş yeri değiştirmem ve 3-4 yıl sürünmem gerek.
.
anlamıyorsunuz beni.
.
diğer cevaplar için teşekkürler.
  • iste o bendim  (05.05.18 22:50:32)