Odanin tavaninda olusan karalti sagliga zararli mi?

Yatak odasi tavaninda 70 x 200 santimetre karelik bir alan ozellikle Subat-Mart donemindeki yagmurlardan sonra baya simsiyah oldu. Bunun biyolojik ismini bilmiyorum ama sanirim mantar/kuf gibi bir sey iste.

Normalde acilen cozum uretirdim ancak en gec Temmuz gibi tasinmayi dusundugumuz icin pek umrumda olmadi acikcasi.

Ancak son 1 haftada havalarin da asiri sicaklamasi nedeniyle beni iyice tedirgin etmeye basladi bu kisim. Hadi biz yatak odasinda maksimum 6-7 saat geciriyoruz da, evde kedimiz var. Tum gun yatak odasinda takiliyor nerdeyse. Tavanda olusan bu zimbirtilar basta onun olmak uzere bizim sagligimizi kisa donemde kotu etkiler mi?

Tavan boyasi ile boyamak cozum mudur? Dedigim gibi 2-3 aylik bir cozum ariyorum. Ust kattan akan yeri tespit et, montalama yap falan umrumda degil.

Kuf temizleyici spreyler oluyor, onunla silebilirsiniz.

  • yuzır  (01.05.18 20:15:50)
hocam aynısını yaşadık eşimle.
çok önemsemedik. nolacak dedik.
sonra eşim bazen baş dönmesi vs gibi şeyler yaşıyordu.
internetten araştırdığımda bu tarz küflerin böyle alerjik reaksiyonlara yol açtığını gördüm.

ertesi gün evin altını üstüne getirdim. her yeri temizledim.
kısacası evet etkiler. özellikle benim eşim gibi alerjiye yakın ve bünyesi zayıf kişilerde daha kötü.
  • logisticsmanager  (01.05.18 20:37:10)
@logistics, hocam ben de 2 metrelik dağ gibi adamdım. Son 1 haftadır hayatımda yaşamadığım garip baş ağrısı /dönmesi ile uyanıyorum ayakta duramaz hale geldim.

2 gün salonda (küf sorunu yok) yatınca kendime geldim hemen dün gece tekrar yatak odasında yattım bu sabah pert uyanınca noktaları birleştirip sormak aklıma geldi.

Eşinizdeki problemi yaşadığım nerdeyse kesin gibi o zaman. Temizliği neyle yaptınız? @yuzır ın dediği küf temizleyicilerle mi yoksa çamaşır suyu falan mı?
  • elon  (01.05.18 21:33:55)
Zararlı. Holywood ünlüsü bir çift ölmüştü bu yüzden.

www.dailymail.co.uk
  • Lim5  (01.05.18 21:51:54)
selamlar,
biz temizliği küf temizleyici ile yapmıştık. ilk önce bunu sıkma, 15-20dk sonra temizleme.

ha o evde çok kısa dönem oturduk o yüzden bir şey diyemiyorum ne kadar kalıcı bir çözüm olur ama kesinlikle dikkat edilmesi gerekiyor.
  • logisticsmanager  (03.05.18 03:09:04)