ikinci el bisiklet alırken fatura var mı diye sormalı mı?

yoksa çalıntı olup olmaması önemsiz mi? letgo'da güzel şeyler denk geliyor ama faturası yok. sonradan biri çıkıp ver lan bisikletimi der mi?
*benim bisikletim var hediye olarak alacağım.

alınacak bisiklete bağlı. 600 700 TL için önemli olmayabilir de daha pahalı bisikletler için fatura gerekir. adam 4 5 bine bisiklet aldıysa faturasını saklar zaten normalde.

özet : fatura sorun.
  • ergenpezeveng  (01.05.18 01:08:05)
eğer çalıntı ise üzerine para da ödeseniz asıl sahibine vermeniz yasal olarak gerekli hatta siz de zor duruma düşebilirsiniz, onun için sorun nispeten pahalı bir bisiklet ise, fiyatı düşük ise garantisi de geçmiş ise faturası atılmış olabilir; en azından kartla falan alındı ise banka ekstresi duruyordur, onu da isteyebilirsiniz.

  • gezegen olan pluton  (01.05.18 01:42:25)
Faturasını saklamamış, önemsememiş olabilir. Bisiklet hoşunuza gittiyse satıcı tipi ve duruşu şüpheli değilse alın gitsin.

Öbür türlü olsa da başınız ağrımaz ama çalıntı malı alarak hırsızlığa teşfik etmiş olursunuz.

Yoksa kimse size "ver lan bisikletimi" diyemez, numarası yok plakası yok nerden bilicez kimin bisikleti?
  • John Bloor  (01.05.18 10:22:31)
@john bloor aslında bisikletlerin de bir nevi şasi numarası var ve bu numara hırsızlık olaylarında belirleyici etken olabiliyor.

satıcıya ait olduğuna dair mutlaka kanıt isteyin, fatura olur fiş olur neyse. zaten gerçekten sahibiyse halden anlayıp sana göstermeli belgeleri.

edit: imla
  • foseptik çukuru  (01.05.18 10:55:38 ~ 11:54:56)
Cahilliğin yaşı yok, cevabı gönderirken de "pahalı bisikletlere seri numara vuruluyor mu acaba" diye düşündüm.

  • John Bloor  (01.05.18 11:12:22)
Aslında şöyle; en pahalı bisiklette bile (mesela benimkidksjckdn) şase no gibi bir şey yok. Bb’ın altında bir etiket olur, onu sökmesi 1 saniye, yerine aynı etiketin başka numaralısını yapıştırmak yine 1 saniye. Sabit bir numara yok yani, bisikletin belli başlı yerlerinde bu etiketten var, bazen yağmurdan çamurdan bile atabiliyor hatta. Bizim bir bisikletçi 30 a yakın bisiklet çaldırdı bu hafta, dikkatli olmakta fayda var, çok ucuza sıfır bisiklet almayın bu ara :)

  • Tears of Devil  (01.05.18 13:07:03)