rte neden sigaraya karşı ki?

bu bey sigara düşmanı olarak bilinmiyor mu?

E sigara kötü bir şey değil mi?

ciddi ciddi neden karşı bu adam bu merete?

eee kendin kotu demissin iste...

tayyar sigara icmiyor, populist bir tavirla sigara icmeyin diyor. bence kendisinin ender iyi tavirlarindan biri.
  • exlibris  (28.04.18 00:01:26)
Hocam aslında güzel bir soru.

imdi, bu beyefendinin ve camiasının bir “ahlak” metaforu var, ahlak tanımlarında sigaradan kadının kahkasına, alkolden erkeğin taktığı saf altın yüzüğe kadar dinen sakıncalı olan her şey (günahı geçtim sakıncalı) ahlaksızlık. Dolayısı ile aslında sigaraya değil, ahlaksızlığa karşılar. Tabii ki kendi ahlak mevhumlarına.
  • giovanne  (28.04.18 00:08:14)
Cunku kendisi icmiyor! Sigara tiryakisi olsa, icmeyenlere karsi olurdu.

Ortasi yok.
  • runagain  (28.04.18 00:16:24)
islami camiada sigara içmek hoş karşılanmıyor.

  • zulfakr  (28.04.18 00:50:08)
dindar kesimde sigara israf sayılıyor sanırım.

  • gezegen olan pluton  (28.04.18 00:51:14)
avrupa birliği ?

  • dafaisss  (28.04.18 01:07:19)
saglikli ve guclu bir irk yaratma dusuncesinin ilk adimi.

ustun turk teknolojisi.
  • iyi dedi  (28.04.18 11:54:02)
teyo sigara icmedigi icin karisiyo demis..islami camia demis mekruh demis..abicim saka misiniz nesiniz ya.

sadece teyonun degil saglik bakanliginin vs tek derdi disaridan sirin gozukmek. artik arastirma sirketleri mi dersiniz avrupa birligi mi dersiniz daha asgari maasindan vergi kesildigini bilmeyen kendi secmenleri mi dersiniz..teyonun her turlu gucu var yasaklamak isteseydi ikinci donem hukumetinde zaten yasaklardi.emin olun kimse de gikini cikartamazdi.ben lisedeyken winston 2-3 liraydi simdi kac lira.neden yasaklayamiyor? acaba yuksek vergi oranlarindan olabilir mi? vergi orani en yuksek olup yine de en fazla satilan urunlerden biri oldugu icin olabilir mi? yasaklarsa essek yukuyle para gitmez mi?

tapdkya girin bakin. 2017 yilinda 106.22 milyar paket sigara satisi yapilmis. sayiya dokeyim 106.220.000.000.. pakedini oyle bi dunya yok da 5 liradan hesaplayalim. hatta 100 milyar pakede gore hesaplayalim kolay olsun.500 milyar lira. %80 vergi koyuyorum ki daha fazla.. etti mi sana bedavadan 400 milyar turk lirasi?

teyonun sarayi kac paraya yapilmisti? aciklanan 1 milyar 370 milyon lira. hadi iscilere ikramiye dagittim cimentolarla banyo yaptim 5 milyar lira harcadim. sigaradan elde ettigim vergiyle 80 tane saray yapabiliyorum..eh hadi teyo yasakla bakalim. yasaklasin da buyuk sirketlerin milyonlarla liralik borcunu nasil silecek sip diye? bu sefer sigara da yasak..ee vatandas sirtlayacak yine ne olacak..nasilsa marabayiz

allah askina suraya cevap yazarken dusunun biraz ya uzun yazdim insallah anlasilmistir
  • hordes of chaos  (28.04.18 12:36:36)
@hordes of chaos, sanki hiç akla gelmeyen, söylenmeyen şeyleri yazmışsın gibi tepkin. ama bunlar hep bilinen söylenen şeyler.

sarayın vd harcamaların, örtülü ödeneklerin maliyetini ve sigara/alkolden toplanan vergilerin ne derece büyük bir kalem olduğunu herkes biliyor.

ama evet şirin gözükme kaygısı da var. ab'ye, dünyaya, bir kısım halka. islami camiaya da aynı şekilde. bir zamanlar hoca efendisi olan fetö de "haramdır" fetvası vermişti, sigara yasakları başladığında.

kendi adıma, baskıcı yönünü ön plana çıkardım. çünkü kendisi içmiyor evet. içse, sigara faşisti olurdu, şimdi tam tersi. kişilik meselesi.

konuyu örneklendirmekten başka birşey değil yaptığın. ve söylediğin farklı, orijinal bir şey de yok. yapılan yorumların hiçbirisi de saçma değil, yazanlar da aptal değil. gayet düzgün ve yerinde cevaplar. yorumlara ve yazanlara musallat olacağına soruya odaklanıp kendi cevabını vermen yeterli. "hayır! ne kadar da salaksınız! bakın en doğrusunu ben söyledim. en iyisini de ben söyledim. hadi hadi teşekküre gerek yok" pozları da ne ki?
  • runagain  (28.04.18 14:05:54 ~ 14:06:23)
ben soylediklerimde orijinal bir sey var demedim ama

"Cunku kendisi icmiyor! Sigara tiryakisi olsa, icmeyenlere karsi olurdu.

Ortasi yok."

gibi sig ve otesi bir yorumda da bulunmadim.yazdiklarimi anlayamamissin daha sana cevap versem onu da anlamazsin.

o yuzden sal gitsin bro sen haklisin
  • hordes of chaos  (28.04.18 14:37:28)
yazdıklarını gayet iyi anladım ve gayet iyi anladığımı da belirttim, "bro!"

sığ dediğin yorumumun ne manaya geldiğini de izah ettim, ki gerek de yoktu. hangi derinliklerde boğuluyorsan, okuduğunu anlamama problemin var sanırım?

türkçe ifade ettim: daha da açayım; lafın tamamını söyleyelim hadi, "bro!": adamın ortası yok. sevdiğine hayran, sevmediğine düşman. kendine hayran, diğerlerine düşman. olayın özü bu.

"sığ ve ötesi" ne? oy ve ötesi'nden mi arak? çoook kuuuul...

yazdığın yorumda gayet açık bir şekilde; kendini, ben ve diğer yorum yapan herkesten farklı bir şey söylüyormuş havasına sokuyor ve bize ayar verdiğini sanıyorsun. ki öyle bir şey yok demişim sana, yine diyorum: orijinal bir sözün yok orada! senden önce yorum yapanların bahsettiği şeylerden bahsetmişsin.

"ben soylediklerimde orijinal bir sey var demedim" diyorsun ama yazıya girişin, "çekilin lan cahiller" tadında.

biraz sakin "bro"

önce yazdıklarının ne manaya geldiğini anlayarak yaz, ondan sonra benim anlayıp anlamamamla ilgili yorum yaparsın.
  • runagain  (29.04.18 02:16:07)
olay rol değil. adam cidden sevmiyor.
birebir şahit olduğum bir örnek var, cebimizden pakedini çıkaramadan korumalar kollarımızı tuttu resmen ne yapıyorsunuz diye.

  • liriamer  (29.04.18 02:20:20)