2 adet çok saçma para basma sorusu

Merhaba. Tamamen cehaletimden soruyorum. Devletinm 6 milyar tl bastığı mevzuları üzerine sözlükte paranın pul olacağı, batacağımız üzerine yorumlar var. Oradan hareketle:

1- Devlet bunu habersiz yapsa, kimsenin haberi olmadan piyasaya bol bol para sürülse de aynı etki oluyor mu? Sanki bu ekonomi işleri psikolojik. Hani bilinince aha devletin kasasında karşılığı yok, ama para var. Bu para değersiz moduna geçiliyor, o yüzden kriz oluyor. Ama habersizce el altından sürülse snaki bu olmayacakmış gibi geliyor bana. Ekonomilerde bu işler psikolojik mi gerçekten?

2- Diyelim ki devlet para bastı. Sözlükte yazıldığı gibi paranın değeri düştü ama asgari ücret bile 5-6 bin oldu. Şu durumdakilerin işine yaramaz mı?Maaşım 3 bin tl. Aylık 500 taksitli kredim var. 3000 tl maaşla 500 kredi ödemek ağır geliyorsa, 6-7 bin tl maaşım olunca çatır çatır öderim. Benim gibi milyonlarca adam rahat rahat borcunu öder, kalan parasını da harcayabilir. Ekonomi canlanır? Saçma mı bu?

1- gizli basmasıyla açıktan basması arasında bir fark yok. hissedilmesi kısmen zaman alabilir sadece. hatta açıktan basmasından bile daha tehlikelidir gizliden basması. kimsenin pozisyon alacak vakti kalmaz. belirsizlik ekonomiyi daha da siler atar.

2-evet saçma. çünkü insanların aynı mala ödemeye razı gelecekleri miktar artacak. bunun adı fiyatların birbirinden bağımsız olarak genel olarak yükselmesidir. yani enflasyon.

ek- daha teknik anlatacak arkadaşlar vardır, cevaplarım yüzeysel.

ek-2
ikinci soruya cevaben philips eğrisi ile ilgili googlelama yapabilirsiniz. enflasyon sonucu işsizlik ve dolayısıyla asgari ücretin alacağı hal hakkında fikir verebilir.
  • karlmarx  (27.04.18 20:52:30 ~ 20:54:26)
1- bilmiyorum.

2- maaşın artsa bile ekmek misal bugün 1tl ise yarın 5 tl olacak. yani sen 500 tl ödeyip yine 3bin ile nasıl geçiniyorsan yine öyle geçineceksin 5-6 bin tl ile.
  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (27.04.18 20:59:18)
1. para çok olursa insanlar bir süre sonra daha fazla harcama eğilimine gireceği için enflasyon sonucu para değerini kaybedecektir. 3 liralık ev 5 lira olacak. asıl psikoloji o zaman başlayacak. "ekonomi batıyor." telaşıyla insanlar bankalara hücum edecek, sabit faizle de kredi veren bankalar iyice şıçızlayacak... gizli de bassan piyasa kendini ona göre ayarlar.

  • ya ben lan neyse  (27.04.18 21:03:17 ~ 21:03:41)
ben bu soruları çok gereksiz buldum. çok basit bir cevabı var aslında. biz yapay olarak 6 sıfır attık paramızdan. o 6 sıfır atılmadığında miktar olarak milyonlarca paramız vardı ama tuvalete gitmek için 1 milyon lira veriyorduk. sonuçta miktar da artsa pahalılık daha çok artacak.

  • bugisme  (27.04.18 21:24:05)
oncelikle 6 milyar cok buyuk bir para degil asgari ucreti etkileyecek kadar. turkiye'deki her insana 80TL dusuyor 6 milyar liradan, bir kerelik.

Habersiz yapma konusunda da, pek mumkun degil, yani parayi bastin ama piyasaya nasil ne yolla sureceksin? olayin mekanizmasini dusunursen herhangi bir para yaratan kisinin o parayi ekonomiye caktirmadan sokmasinin imkansiz oldugunu goreceksin.
  • robokot  (27.04.18 21:27:45)