Şimdi ben Deizm'e doğru gidiyor muyum?

Merhaba arkadaşlar,

Din açısından umursadığım sadece Allah var. Ama nedense Kuran, Peygamber,ibadetler falan hiç mi hiç umrumda değil.Olması da olmaması da benim için bir fark yaratmıyor.Öldükten sonra bir hayata biraz inanıyorum, aslında inanmak istiyorum ama emin değilim olup olmadığı konusunda. Bu kesinlikle Ateizm'e kaymaz. Nasıl desem bilmiyorum ama bu konuda sanırım kafam karışık veya soğudum dinden. Kendimi bir Müslüman gibi hissetmiyorum. Bütün dinlerin gereksiz ve insanları ayrıştırmaktan başka bir işe yaramadığını düşünüyorum. Bazen dua etme gereksinimi duyuyorum, yardım istiyorum. Yani benim dini yaşama anlayışım sadece Tanrı'dan ibaret. Sanki dinler, kitaplar, peygamberler başka bir şekilde ortaya çıkmış. Değişeceğini falan da düşünmüyorum. Şimdi ben bu anlattıklarıma göre Deist mi oluyorum? Ne düşünüyorsunuz?

evet anlattigin deizm gibi bir sey. "evreni yaratan bir bilinc var bence ama din peygamber olayi insan urunu, bu yaratici bence insanlarla iletisim kurmaz, kursa da peygamber falan kasmaz direk soyler diyecegini" demis oluyorsun bir yerde dogru mu anladim?

tabii bu durumda oldukten sonra hayata inanmak icin falan bir sebebin kalmiyor, yani o dinlerle (bazi dinlerle) gelen bir sey. yani o "fikir" dinlerle gelen bir sey, hayatinda hic din diye bir sey ogrenmemis olsan oldukten sonra hayat fikri aklina gelir miydi? bazi dinlerde ise oyle bir konsept yok bile. dua da ayni sekilde, bir tanriya inaniyorsun ama dua ve duanin kabulu / dinlenmesi uzerine inancin yine din (islam dini) tabanli, bildigin dinde bu var, her dinde bu yok. benim tanrimda bu olay var dersen bir yerde kendi dinini olusturmus oluyorsun.

Umursadigin da Allah olmuyor kelimeyi dogru kullanmak istiyorsan, Allah ibrahimi dinlerin (musevilik, hristiyanlik, islam) tanrisidir. Yani Ganesh nasil baska bir dinin tanrisiysa allah da bu bahsettigim dinlerin tanrisi. Boyle onbinlerce belki yuzbinlerce tanri gelmis gecmis.

tabii deizm ile soyle bir barisirsan sayet sonra "tanri var mi lan neden olsun ki? evreni yaratacak bir bilince ihtiyac varsa, o bilinci yaratacak baska bir bilince de ihtiyac olmali, ve onu yaratacak bilinclere sonsuza kadar..." sorusuna cevap arayacagin gunler de gelecektir. ona da hazirlikli olman lazim.
  • robokot  (26.04.18 21:45:01 ~ 21:56:01)
Klübe hoşgeldin

  • all girls dream  (26.04.18 21:46:18)
Aslında ben buna “mecburiyetten deizm” diyorum. Çünkü muhtaç hissettiğin için dua ediyorsun. Eğer yardıma ihtiyacın olmasaydı belki dua de etmeyecek kim bilir vir yaratıcıya da inanmayacaktın.

  • cemallamec  (26.04.18 21:53:03)
İslama göre deist biri de müslüman değildir. Çünkü İmanın altı şarttına da (şüphesiz) inanmak gerekir.

  • 1adam  (26.04.18 22:18:15)
@robokot Öncelikle genel olarak doğru anlamışsınız. Yani tanrı direk insanlarla iletişim kurar, neden dolaylı yoldan iletişim kursun ki? Sonuçta sonsuz güç sahibi olarak her insanla eş zamanlı olarak iletişim kurabilir. Aslında durumumu en kısa şekilde anlatmam gerekirse imanın şartı 5 dir ve ben bunun 4 ünü sağlamıyorum. Sadece bir tanrıya inanma durumu var. Durumum bu şekilde. Şu bahsettiğin evreni yaratan bilinci başka bir bilincin yaratması olayı da bazen kafama takılıyor ve yine bahsettiğiniz gibi bu sonsuza kadar gider. O yüzden bunu düşünmemeye çalışıyorum.

@all girls dream hoşbuldum :)

@cemallamec Mecburiyetten değil çünkü dua etmeyecek olsam bile evrenin tesadüfen değil de bir bilinç, bir yaratıcı tarafından yaratıldığına inanıyorum. Asıl bu yüzden Deizm diyorum.

@1adam Zaten Müslüman olduğumdan da bahsetmiyorum. Dikkatli okuduysanız Müslüman gibi hissetmediğimi yazdım.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (26.04.18 22:38:09 ~ 22:47:08)
@j r r tolkien hayranı Evet farkındayım aslında. Ama şu an peygamber,kitap, din gibi şeyler konusunda kararsızım, direk reddetmiyorum. Umrumda değil gibi ,direk reddetmekle bunun arasında fark var bence.

  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (27.04.18 00:40:44)
agnostik deist arasi bişey olmuşun reiz

  • The_Lollok  (27.04.18 00:54:04)
umrumda degil meselesi de sık goruluyor inanc yikimi durumlarinda yani aslinda kafan bir sey diyor farkindasin ama sonuclarindan hosnut degilsin / korkuyorsun o zaman da kafa direk dusunmemeye calismaya / umursamiyormus gibi yapmaya vuruyor kendini.

bir de imanin sartlarinda durumun 1/6 degil de 0/6 cunku allah'a iman dedigim gibi ibrahimi dinlerin tanrisina imandir yani sen "allah'a" yani islam'in tanrisina inaniyorsan dolayli olarak meleklerine peygamberine falan da inanman gerekir. "bir tanriya" inaniyorsan sayet bu allah degildir o yuzden imanin sartlarinda sayilmaz bence. Mesela tanri'ya iman eden bir budist islamda imanin sartlarindan birini yerine getirmis olmuyor cunku farkli tanrilar onlar. senin aklima yatiryor dedigin tanri allah degil gibi geldi bana.
  • robokot  (27.04.18 01:07:37)
@The_Lollok Agnostik ve deist arası güzel tanımlama olmuş.

@robokot Eksik bıraktığım yerler olmuş. Aslında bende insanların hayatında bir etkisi olan ama kaderciliğe kaymayan bir tanrı anlayışı var. Senin de söylediklerini göz önünde bulundurursak ilk cevabında belirttiğin gibi kendi dinimi oluşturdum sanırım.
  • İnatçılığın yeryüzündeki temsilcisi  (27.04.18 20:23:20)