Durduk yere bilgisayar bozuldu, acilmiyor.

Dun gece download'a (steam) birakmistim. Sabah normal kapattim ciktim evden, simdi geldim calismiyor. Asagiya ozetliyorum durumu, belki bir bilen cikar.

*Guc kaynaginin fani, kasanin fani, bilimum ic isiklar, ekran kartinin isigi vs. calisiyor.
*Ekrana goruntu gelmiyor. (No source hatasi)
*Harddisk'ten ses gelmiyor. (Ilk acilista cok kisa bir tur o kadar)
*USB klavye isiklari calismiyor, acilista tepki vermiyor. Guc gelmiyor mu diye baska yerleri de denedim olmadi, ama usb'ye guc geliyor. Denemek icin telefonu bagladim sarj ediyor.

aynısı yıllar yıllar önce bana olmuştu. power suplyden ekran kartına güç gitmiyormuş. power değişmişti. ekran kartının fanları falan dönüyor mu?

  • karlmarx  (25.04.18 22:33:42)
@karlmarx ekran kartinin isiklar yaniyor, fani da donuyor hala cozemedim problemi

  • koskoca kirpi  (25.04.18 22:36:30)
benzer problem yıllar önce yaşamıştım, sorun anakartta çıkmıştı ancak sizde öyle olmayabilir, en iyisi anakarta bağlı parçaları (ekran kartı, ram, hdd vs.) çıkartıp teker teker takarak test etmek olacaktır.
muhtemelen anakart üzerinde ekrana görüntü alabileceğiniz bir port vardır (dvi/hdmi gibi) ekran kartını çıkardığınızda bu portu kullanabilirsiniz görüntü almak için. (en son ekran kartını takın derim eğer ondan şüpheleniyorsanız)
imkan varsa farklı bir PSU ile denemekte de yarar var sonuç alamazsanız bu yöntemle de.
ek olarak sorun anakartta değilse ya da anakarttaysa da yine hata kodu verebilecek durumdaysa; anakartın üzerinde normalde yanmayan ya da yansa da şu an normalden farklı renk ya da şekillerde yanan LED'ler varsa onları anakart kitapçığından bulup ne anlama geldiğini anlayabilirsiniz, üreticiler genelde bu tarz LED kombinasyonlarını sorun çözme amaçlı hata kodu gösterceci olarak koyabiliyorlar özellikle yeni nesil anakartlarda. Ya da varsa sayı gösteren bir led ekran olabilir bu. En olmadı kasanızda speaker varsa ilgili yere (kasanın power tuşunun vs. bağlantığı noktada speaker out vardır) yine bağladığınızda ses kodunu (3 uzun, 2 kısa vs şeklinde olabilir örneğin) googleda aratabilirsiniz kitapçıkta yoksa, PC açılırken bip sesi çıkıyorsa zaten bu takılıdır.

led ışıkla debug için örnek:
athomecrypto.files.wordpress.com

led ekran için örnek:
images.hardwarecanucks.com

bahsettiğim speaker'ın bağlanmasını gösteren video (ayrı bir parça olarak değil de direk kasanın ön panelinden gelen bir kablo da olabilir, üzerinde Speaker ya da SPK gibi bişey yazar bağlantı noktasının)
www.youtube.com

kolay gelsin şimdiden, özellikle anakarttaysa problem anlamak oldukça güç olabiliyor.
  • deluhathol  (25.04.18 23:47:46)
@deluhathol ayrintili cevap icin cok tesekkur ederim. Deneyecegim, umarim sorunu cozebilirim.

  • koskoca kirpi  (25.04.18 23:54:40)
@deluhathol +1

HDD fişini ve ekran kartını sök, monitörü anakartın onboard girişine tak. Elektrik verince monitöre ekran geliyor mu bak, geldiyse sorun ekran kartındandır. HDD bozuk olsa böyle yapmaz, gelmediyse fişi çekip ramleri de sök, hatta klavye mouse usbde takılı ne varsa sök.

Sadece anakart, işlemci ve monitör bağlı kalsın bu şekilde de ekran gelmezse işlemciyi de sök. Sadece PSU anakart monitör bağlı kalsın, yine gelmezse büyük ihtimal anakart bozuk, ama yine de başka bir psu ile denemeden karar verme psu da bozuk olabilir.

Lan! Monitör sağlam di mi?
  • John Bloor  (26.04.18 11:13:41)