Bahçe işleri

Elimizde 8 metrekarelik bir bahçe var. Küçük bir kısmında yonca var, diğer taraflar sararmış ot, toprak vb düzensiz şekilde. 1 meyve ağacı, 1 de begonvil var. Uzun zamandır sulanmadığı için yer yer kurumuş.

Burayı yeşil tatlı bir bahçeye dönüştürmek için ne yapmak lazım?

Üstündeki her şeyi çapalayıp çıkarıp önce toprağın nefes almasını mı sağlayalım?
Atıyorum sonra birkaç hafta sadece toprağı sulayıp havalandırmak mı lazım, bişey ekmeden?

Kolay yetişebilecek Domates biber vb sebze meyve ve çiçekler ekmek istiyoruz. Ama mesela hangi çiçek, sebze, meyve? Çim ekmek çok mu maliyetli ve zaman alır?

Yer: Bodrum, tepede rüzgar ve güneş alan bir bahçe.
Sadece 1 sene kalıcaz, dolayısıyla kısa süre içinde güzel bir bahçeye dönüştürmek istiyoruz yani bu sene ekelim, seneye çıksın gibi şeyler bizlik diil.,

Teşekkürler, Yeşilliğiniz bol olsun duyuru:)

o kadar kısa süre için çimle uğraşılmaz. rulo çim yaptırın en iyisi, ekim alanı için domates ve biber fidesi alın fidanlıktan. eğer 3 4 kişilik bir aileyseniz 10'ar fide yeter muhtemelen. çiçek konusunda alternatif çok.

  • Tears of Devil  (24.04.18 11:22:15)
domates uğraştırır, şansa gibi bir şey olur. 3/5 fide ona ayarın. bence gerisi kıl biber dedikleri biberden ekin, yanına da yeşillikgillerden marul, taze soğan, olabilirse nane, maydanoz, kenarlara salatalık(suyu, bakımı sever..).

yeşil bahçe istiyorsanız rulo çim. diğer tohumdan çim olayı tecrübesiz iseniz zor. m2 üzerinden satışları var internette rulo çimlerin.

sonra dar alanlar için farklı yetiştirme olayları:

www.youtube.com

ama tekrar diyim. domates eker de beklerseniz çok zaman kaybı. o "bahçeden alıp yiyek" modu geç yükleniyor. :) biz biber ekip sabahları kahvaltıda bahçeden topluyorduk. domatesleri de anca yaz sonuna doğru. tabi en iyi bilgiyi tarım il müdürlüğü verir.
  • qobel  (24.04.18 11:41:25)
topragi capalayip havalandiracaksiniz evet. eger kotu bir topraksa birkac cuval gubre alin dokun topraga. 1 sene az zaman degil. yoncalari birakin isterseniz. hazirda yesil yesil guzel gorunuyordur. kuru otlu kismi ekersiniz.

ekme ve ciceklendirme kisimlari ayirirsiniz. cicekler zaten koklu yaprakli buyumus olacak. sardunya, ortanca, mevsimlik cicekler falan guzel olur.

ekilecek yere de biraz nane kokler dikerseniz rahat cogalir. yani tohumdan yetistirmeyip birisinin nanelerinden biraz kokunden sokup bahcenize dikeceksiniz. sovan kolay buyur. feslegen, maydonoz da tohumdan hizli buyuyor. biberi de tohum yerine daliyla fide olarak alirsaniz daha rahat olur.
  • jimicik  (24.04.18 12:02:22)
8 metre değil di mi? 80 ya da 800 m2 ama yanlış mı yazdınız?

Sulama sistemi nasıl olacak, sabah akşam sulayabilecek misiniz yoksa otomatik bir sistem kurulacak mı?

Sistem kurulacaksa zaten kazma kürek boru döşeme işleri olacak.

Alanı çimlendirecekseniz ve de pahalıya mal olmasın ucuz yollu olsun derseniz tohum ekebilirsiniz. Basit iş aslında ama zamanı geçmek üzere, tohum için acele etmeniz lazım. Yok hazır rulo çim alacaksanız zamanı önemli değil.

Sebzeleri de fide olarak alırsanız işiniz daha da kolaylaşır, zaten mevsim olarak tohum mevsimi değil, mecbur fide alacaksınız.
  • John Bloor  (24.04.18 12:24:18)
@john bloor, evin önündeki küçük bir bahçe :)
Yani daha ölçmedim ama en fazla 4m x 3 m den hadi 12 metrekare olsun..
İşte bahçede kahvaltı ederken keyif yapmadık:)

Rulo çim ve kıl biber, naneden ilerleyip domates fikrini rafa kaldırıyorum öyleyse saolun ;)
  • lambada  (24.04.18 12:35:23)
Çiçek olarak aslında bu bölgede (Bodrum) çiçek ekip biçmiş olanlar da fikir verebilirler. Bol rüzgar ve güneşte ne kolay yetişir?
Bi hevesle sermayeyi çiçeğe yatırıp sonra da ziyan etmek istemiyorum.

En olmadı komşuların bahçesine bakıp alıcaz artık:)
  • lambada  (24.04.18 12:37:59)
Sabah akşam yaz kış ben sulayacağım, sistem vs kurmadan, bildiğiniz hortumla..

  • lambada  (24.04.18 12:39:17)
aslinda en iyi fikri ordaki diger bahceler verir. millet ne ekip dikmisse aynisindan yuruyun. zaten fidancilar da bolgeye uygun seyleri satarlar.

  • jimicik  (24.04.18 13:10:15)
ya hu ben de o kadar çok şey ekmeyi planlayınca herhalde 80 m2 dir dedim :)

Yazmayı unutmuşum, ben de tavsiyeyi bölgedeki satıcılardan almak daha mantıklı. O blgede tutmayan çiçeği sebzeyi getirmezler kolay kolay zaten.
  • John Bloor  (24.04.18 15:20:40)
güzel bir çaba kolay gelsin :)

1. ekim dikim öncesi kurumuş bitki artıklarını ve yabancı otları temizleyin. kırmızı örümcek denilen akarlar kuru ve sıcak havada çok aktiftir, bakımsız bahçeye dikim yaparsanız bitkilerinize hızla sarabilirler.

2. toprak iyileştirme anlamında, toprak işlemeyi minimumda tutarak dengesini korumaya yönelik bir çok yaklaşım var, "permakültür" inceleyebilirsiniz. yonca baklagillerden olduğundan toprakta azot fikse eder, toprağı zenginleştirir, bunun olduğu yerlere ekim yapmak isterseniz direkt toprağı çapalayarak karıştırın. bkz. yeşil gübreleme.

apelasyon.com

3. hangi bitkiler biraz tercih meselesi ama "kardeş bitkiler" daha başarılı sonuç verir. örnek "üç kız kardeş" denilen mısır, fasülye, kabak, bunlara neden böyle denildiğini okuyabilirsiniz.

permacultureturkey.org

bahçe etrafına da zararlıları uzak tutan, yararlıları çeken çiçekler ekilebilir, kadife çiçeği (marigold) gibi. buralarda bu oluyor ama bodrum'da farklı çiçekler daha iyi sonuç verebilir.

bence böyle küçük alanda sebze yerine tıbbi aromatik bitkiler daha iyi olur, tasarım anlamında bahçeyi çapraz dolanarak geçen ince bir taş yol ve etrafına lavanta, kekik, adaçayı, nane, biberiye öbekleri şeklinde. yolun başına ve sonuna da çiçek yada sebze tarhı vb. uzun zamanınız olsa çok güzel tasarımlar var aslında. "garden design ideas for small backyards" bu konularda internette bir sürü infografik de var.
  • kaichi  (24.04.18 16:17:22)
permakultur deyince; ilginizi cekerse kompost isine girin bir kosede. bahceye gubre olsun.

bir de yararli - zararli deyince; bahceyi capalarken solucan fln denk gelir, onlar lazim. topragi javalandiracak onlar, kompost olusumunu hizlandiracak vs. solucani sevin :)

salyangoz ve sumuklu bocekleri uzaklara atin. onlar ciceklerinizin can dusmani.

ugur bocekleri faydali.
  • jimicik  (24.04.18 17:43:10)
Saolun süpersiniz:) permakültür olsun kompost olsun hep duyup hiç zaman ayırıp ilgilenemediğim şeyler.. şimdi tam zamanı evet:)

Bitkisel şeylerle de ilgileniyorum, aloe vera dikeyim istiyorum, saksıda yetiştiriyordum zamanında, direkt bahçede çok daha büyüme fırsatı olabilir..

Bu arada bahçede bir de köpeğimiz olacak, umarım solucanlar, uğurböcekleri, biberler, çiçekler hepsi birlikte gül gibi geçinirler :)
  • lambada  (24.04.18 22:01:47)
ben de teşekkür ederim; şu kardeş bitkiler, permakültür mevzusunu açana.

kardeş bitkiler mevzusu sanırım köyde bağ-bahçeyle uğraşan insanların tecrübeleriyle de örtüşüyor. mesela (çalı )fasulye tarlasının aralarına mısır ekilmesi, soğan-marulun yan yana ekilmesi.

yani yapıyor ama sorsan "neden böyle" desen "öyle işte" diyecek ama arkasında bir bilim var ne güzel...
  • qobel  (26.04.18 12:08:00)