Schengen Vizesi hakkında birkaç sorum var - Biraz acil

İlk Schengen başvurumu İspanya'ya yapıyorum ve kamuda çalışıyorum. Şİmdi bu 2 bilgiye dayanarak madde madde birkaç şey sormak istiyorum.

1- Schengen Başvuru Formu'na yapıştırılaracak fotoğraf biometrik mi olmalı? Zaten istenen evraklarda 2 biometrik fotoğraf var. Bu 3. fotoğraf da biometrik mi olacak?

2- Otel ve uçak rezervasyonları için ''mail çıktısı ya da ekran görüntüsü kabul edilmemektedir'' diye bir açıklama var. Ben Pegasus'tan gelen maildeki ''bileti yazdır'' ve Booking'den gelen maildeki ''onayı yazdır'' butonlarına tıklayıp çıktı aldım. Başka nasıl alacağımı da anlayamadım açıkçası zaten. Sıkıntı olur mu şimdi bunlarda?

3- Otel rezervasyonu için yolcuların tümünün isminin yer aldığı rezervasyon gerekiyormuş ama yukarda yazdığım şekilde aldığım çıktıda 2 kişi yazıyor sadece, isimlerimiz yazmıyor. Bu problem olur mu? Çünkü diğer türlü yazdıracak bir yer bulamadım resmen.

4- Buna özellikle kamuda çalışıp da yakın zamanda yurt dışına çıkanlar doğru cevabı yazarsa havalara uçarım herhalde. Şimdi istenen evraklar arasında ''işveren mektubu'' diye bir şey var. Açıklaması aşağıdaki gibi:

''Başvuru sahibinin iş vereni tarafından, iş yerinin antetli kağıdına yazılmış, ıslak imzalı ve kaşeli, kişinin seyahat edeceği tarihleri içeren dilekçe. Uçak otel rezervasyonları ile bu dilekçedeki tarihlerin birbirini tutuyor olması gerekmektedir. Mektubun bilgisayarda düzenlenmiş olması gerekir, el yazısı ile müdahale edilemez.''

Ben bunu bizim insan kaynakları'na sorduğumda ''bizde yurt dışına çıkanlar izin belgesi ve başhekim imzalı burada çalıştıklarına dair belge verdiler sadece'' dediler. Benim elimde de el yazısıyla doldurulmuş bir ''izin talep formu'' var ve bir de yarın alacağım, başhekimin imzaladığı ve orada çalıştığımı gösteren bir dilekçe olacak. Ben bunlara güvenerek hata mı ettim acaba? ''El yazısı ile müdahale edilemez'' diyor çünkü açıklamada.

Çok uzun yazdığımın farkındayım ama vize işlerinde çok tecrübesiz olduğum ve perşembe randevum olduğu için çok fena tutuşmuş durumdayım. Eğer yanlış yaptığım bir şeyler varsa yarın düzeltebilmeyi umuyorum. Özellikle kamuda çalışanların 4. maddeyle ilgili tecrübelerini çok merak ediyorum.

1 sene yıllık izin kullanamadıktan sonra ilk iznim olacak. Bildiğiniz 2 satır da olsa ne varsa yazsanız da beni İspanya'ya yollayabilsek ya. :(

1- sen foto yapistirmiyorsun, onlar atacliyorlar. 2 tane goturmelisin.
2- ayni sekilde basvuruldu bizde sakinca olmadi. sadece rezervelerde tarih ve isminin gozuktugune emin ol.
3- eger rezerve onayinda diger konugun ismi yazmiyorsa bence soyle yap, iki ayri rezerve olustur herkes icin tek tek
  • jedilance  (17.04.18 23:43:33)
1. sen yapıştırmayacaksın.
2. ben hep çıktıyla başvurdum. sıkıntı olmaz.
3. sıkıntı olmaz kaç kişi olduğu yazıyorsa.
4. izin formunuz yeterli.
  • mikahakkinen  (18.04.18 00:22:53)