"çok" yerine "epey" diyebiliyorsak "biraz" yerine ne diyebiliriz

çok-epey arasında teşhis edilmiş, literatürde yer alan vs. eşanlamlılık ya da yakın anlamlılık olup olmadığını bilmiyorum.

kullanımına informal olarak rastladım, ben de kullanırım. yani biri için diğerini ikame edebiliyoruz. aradaki fark sayısal olup olmamasıyla ilgili zannediyorum. epey, epeyi (sımsıkı gibi, ordaki -eyi, aslında iyi) yutularak söylenegelen hali. çok da bildiğimiz çok.

nasıl bir bağdaşım kurduğumu anlatmak adına yazdım bunları.

SORU:
aynı şekilde biraz, çok az, az kelimelerinin yerine, sayısal bir bağlama işaret etmeyen nasıl bir ifade kullanılabilir?

azıcık?
içinde az geçiyor ama başka da yok heralde

  • füt  (16.04.18 14:13:08)
az diyebilirsin. ingilizcedeki a bit veya a little bit gibidir, az ve biraz arasindaki fark. fark yokmus gibidir ama cok az da olsa fark var olsa bile kisinin algisina gore degisir gibi. mesela az tuz koy dersin birine, bir baskasina da biraz tuz koy dersin, ikisi de ayni oranda tuz koyabilir.

  • baldur2  (16.04.18 14:15:29)
Az miktarda
Bir parça
Bir gidım
  • Amaranta ursula  (16.04.18 14:17:14)
ben "eccük" diyorum.

ajdjgfjfj
  • nice tnetennba  (16.04.18 14:25:44)
Bildiğim kadarıyla epey zarfken çok hem zarf hem sıfat olabiliyor. Çok büyük fark yok kulağa batacak kadar. Yani nadiren olur.

  • Adramelekhh  (16.04.18 15:01:30)
cuzi
eser (eser miktar)

  • jimicik  (16.04.18 15:15:42)
epey aslında çoktan ziyade oldukça anlamı taşıyor bana kalırsa.

  • bohr atom modeli  (16.04.18 15:47:33)
Gıllicik diyen de var, eccük le kuzen galiba bu gıllicik

  • serbest gezen koala  (18.04.18 01:33:04)