laptop oyunda kapanıyor açılmıyor

arkadaşlar bilgisayarda gezinirken hiçbir problem yok ama oyuna girdiğimde 10-15 dk içinde laptop kapanıyor sonra açılmıyor. çok fazla denersem şansım varsa açılıyor. açılmazsa format atıyorum. öyle açabiliyorum anca. bilgisayarda oyun oynarken ısınma sorunu hiç olmuyor. sıcaklık gayet iyi. neden böyle oluyor anlayan var mı.

daha önce hiç böyle bir problem olmadı. bi ara bilgisayarı okula götürmüştüm ders için. ders arasında oyun oynamıştım. şarj için kabloyu takmıştım orada oyun kasmıştı. (normalde kasmaz)o günden 2-3 gün sonra bu problem çıktı. acaba voltajla alakalı mı problem. eğer öyleyse ne yapmalıyım.

hdd taraması da yaptım. hd tune pro ile taradım diskte sıkıntı çıkmadı ama health kısmında calibration retry count kısmında warning yazıyor. diğer bölümlerde sıkıntı yok. data değeri 56. bu önemli bir durum mu bilgisayarın birden kapanmasını bu açıklar mı acaba. internette baktım bu değer bir çok kişide yüksek. bilgisayarlarının kapanması gibi bir şikayetleri yok. genelde hdd de ses çıkıyormuş o kadar.

formatı laptopta bulunan onekey recovery tuşuyla atıyorum. kolay bir şekilde atılıyor format. benim sorunum, oyun oynarken birden bire kapanıyor hiçbir belirti vermeden. ne bir ısınma ne bir zorlanma... hiçbir şey yok. kapanıyor ve açılmıyor. açma tuşuna bastığımda ses geliyor ama ekran siyah.şöyle ki. tuşa bastığımda lenovo yazısı beliriyor(her zaman olduğu gibi) windows başlangıçta oturum şifremi yazıyorum. ama oradan sonrası açılmıyor. ekran siyah biçimde kalıyor ama sanki bilgisayar çalışıyormuş gibi ses normal geliyor.(fan sesi falan)

bir tek cs go oynuyorum. başka oyun yok bilgisayarda.
  • pinositoz cebi  (16.04.18 00:41:20 ~ 00:43:34)
bataryasız kullan bi süre ve bak bakalım yine aynı şey oluyor mu? olmuyorsa batarya kaynaklıdır.

  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (16.04.18 00:42:25)
Muhtemelen ekran kartı ısınıyor, ısındığı için sistemi force shutdown’a zorluyor ama bu esnada çok fazla ısındığı için bu da mümkün olmayıp bilgisayar kendini kapatıyor. Bunun akabinde hdd sektörlerinden bir veya birkaçı zarat görüp boot edemiyor, siz her seferinde format atıp bu sektörleri deaktif ediyorsunuz bla bla...

Laptop kasasını sökün, ekran kartına (harici ise) giden bakır renkli parçaları takip edin, vidalarını söküp termal macununu temizleyip yenileyin.

Ama önce bir hdtune kurun (fullprogramlarindir.com’dan indirin) hdd yi taratıp sektörlerin durumuna bakın. Eğer fazla bad sector varsa yukarıdaki olay gerçekleşmiştir.
  • Tears of Devil  (16.04.18 07:02:08)
hocam söyledikleriniz mantıklı geldi. ekran kartı ısınsa bile hissetmem herhalde. çünkü bilgisayarda hiç sıcaklık yok sadece fan sesi aşırı geliyor. muhtemelen ekran kartıyla alakalıdır. benim laptopta 2 ekran kartı var. 3 senedir kullanıyorum daha cesaret edemedim termal macunu değiştirmeye.

korkudan oyun açamıyordum ama az önce yaklaşık 70-80 dk oynadım. laptop kapanmadı. ısınma olmadı. fan sesi fazlaydı. fps çok iyiydi. şaşırdım biraz. oyunu açmadan önce ilk başta anlattığım şarj meselesinden dolayı statik elektrikten şüphelenmiştim. o yüzden cihaza topraklama yaptım. işlemci güç yönetiminden max değeri 90 yaptım. bu değer 100 dü. baya kurcaladım cihazı.

hdtune yi kurmuştum. hdd taramasında sıkıntı çıkmadı. calibration retry count kısmı warning yazıyor değeri 56. eğer bir daha kapanırsa ilk iş termal macun değişimi...
  • pinositoz cebi  (17.04.18 00:51:57)