acil yogun bakım prosedürü

annem geçen hafta cumartesi günü nefes darlığı şikayetiyle hacettepe acil yoğun bakımına alındı. o günden beri tedavi görüyor. şu anda entübe şekilde uyutuluyor. acildekiler de bizi ordan çıkartmak için uğraşıyorlar. annemi başka hastaneye sevk etmek istiyorlar. ve bunun için tehdit ediliyoruz. biz de orda kalmasını istiyoruz. hareket ederse tekrar pıhtı atabilir diye korkuyoruz. normalde dahiliyenin alması lazım ama onlar da yer yok diyor. bu durumda bizi ordan zorla gönderebilirler mi? böyle bi hakları var mıdır?

yer yok dediklerine inanmayın. torpilli hastalar için her zaman yerleri olur. Bu yazdıklarınızı sabim,bimer,cimer'e de yazın.

  • kompisko  (14.04.18 23:27:19)
çok teşekkürler. yazıcam her yere

  • olmaz  (14.04.18 23:47:48)
sağlık bakanlığının hattını arayın direl. en doğrı bilgiyi onlar verir

  • oscar  (14.04.18 23:59:11)
acilde gercekten yer olmayabilir, kronik duruma gelmis gibi, acillik bir durumu kalmamis gibi anlattiginizdan.

durumu da stabilse neden karsi cikiyorsunuz ki? doktor degilim, bilmiyorum da ama kendi hasta tecrübelerimden yola cikarak yaziyorum, acilde 1 haftadir yogun bakimda yatan hastanin asil istasyona yatma vakti gelmistir. sürekli uzman acile inip bakamaz, viziteler aksar vs. bir de yürüyerek gitmeyecek sonucta anneniz, sedyede, kuralina göre tasinacak hasta nakil ambulansiyla.
bence hangi bölüme yatmasi gerekiyorsa konusun orasiyla, oraya gecin. nefes darligina gögüs hastaliklari da bakiyor olabilir.
doktorlarla iletisim kurup neden böyle bir sey istediklerini sorun sikayet etmeden önce. dogru sorulara dogru cevaplar alabilirsiniz. malum bizde doktorlarin lafi genelde kerpetenle aliyorsun.
  • kuehles blondes  (15.04.18 01:09:22)
bimer, sabim falan bir işe yaramaz. bimer zaten 1 ay sonra anca dönüş yapıyor artık. sabim anlık işlem yapıyor ama onların da yapacağı ilgili birimin sorumlusunu telefonla arayıp durumu sormak. ona da yerimiz yok derler, o da size "ilgili yerlerle görüştük yerleri yokmuş" diye dönüş yapar. ben size işin pratikte geçerli olan en basit çözümünü söyleyeyim, varsa nüfuzlu bir tanıdığınız (hele hacettepe yönetiminden ya da onları direk arayabilecek biri olursa tadından yenmez) bir şekilde ayarlama yaparak hastanızı yatırırlar. hastane yöneticiliğine çıkıp güzel bir dil ile kendiniz talep ettiğinizde de bunun gerçekleşme ihtimali mevcut. (torpilli hastalar için her zaman yerleri olur + 1 ama kayıtdışı yerler bunlar, ispatlanamaz.)

yalnız şöyle de bir durum var; acildeki hasta ilgili branşlar tarafından değerlendirilerek ne yapılacağına doktorlar tarafından karar verilir. hastanın servis ihtiyacı varsa servis yatışı, yoğun bakım ihtiyacı varsa ybü yatışı önerilir. sizin de hasta yakını olarak onayınız gerekli elbette tedavi için ama hastanızın gerçekten yoğun bakım ihtiyacı varsa sizin dahiliye yatışı istemenizin bir önemi olmaz. kaldı ki entübe hasta serviste değil ybü'de takip edilir zaten. yerleri olmadığı durumlarda da 112 aracılığıyla sevk prosedürü başlatılıp yer araması yapılabilir. ybü için kamu/özel farketmeksizin yeri olan ve hastanızı kabul eden başka bir hastaneye ambulans aracılığıyla sevk edilebilir. bu, haktan ziyade hastanızın tedavi edilebilmesi için uygulanan bir yöntem zaten. çünkü hastanızın ileri tedaviye ihtiyacı varsa acilde yeterli hizmeti göremez.
  • nrmnm  (15.04.18 08:39:54 ~ 08:49:55)
annenizin durumu stabil hale gelmiş görünüyor. hacettepe'nin acil servisi ankara'nın en yoğun acili olduğu için servise çıkarmak istemeleri normal. dahiliye yoğun bakım "yer yok" diye kabul etmiyorsa, hasta için de bu sevk durumu risk taşımıyorsa başka hastaneye sevk edilir. prosedür dünyanın her yerinde böyle. bimer de sabim de bu konuda bir şey yapmaz.

tanıdığınız varsa bir süre daha tutarlar acil yoğun bakımda.
  • lancelot du lac  (15.04.18 10:38:02)
yani dahiliye yoğun bakıma yollamak istiyor acil, onlar da kabul etmiyor öyle kalakaldık. torpil var şu anda ama ona rağmen bizi sürekli sıkıştırıyorlar. acil yoğun bakımda başına bir şey gelirse sorumluluk sizdedir diye belge imzalatmak istiyorlar

çok çok sağolun, ne kadar teşekkür etsem az. ben diğer hastaneleri araştırmaya başlayayım o halde.
  • olmaz  (15.04.18 10:44:17)
özel hastanelerde yoğun bakım ücreteiz bu arada. aklınızda olsun

  • oscar  (15.04.18 15:52:36)