Polisin kimlik göstermeden üst araması?

Az önce bursa da şehrin göbeğinde başıma geldi. Yolda yürüyordum. Bankamatikten para çekmede sorun yaşadım bi kenara oturup müşteri temsilcisini aradım. Telefonu kapadım yukarı çıkıyordum ki. Sanırım sivil polis sakallı tipler durdurdu kimlik falan sordu. Üst araması derken ben devlet memuruyum deyince kimliği gördü. Biz senin hareketlerinden şüphelendik memur musun falan dediler.sonra gittim yalnız canlarının sıkıldığını çevirip üst arıyorlar kimlik göstermiyorlar. Sakallı tipler polis demeye bin şahit lazım. Bunları şikayet etmeyi düşünüyorum. Sonuçta polis de olmayabilirler kimlik bilgilerimi ele geçirmek için böyle şeyler olabilir. Nereye şikayet edicez bunları

Polis olsalar kimlik gösterirlerdi, şahısların fotoğrafını çekip 155i arayarak yanınıza ekip çağırabilirsiniz ya da savcılığa şikayette bulunulabilir.

  • bitse de gitsek  (14.04.18 13:39:18)
Bu artistler göstermez. Ülke değil tımarhane

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (14.04.18 13:42:34)
kimlik göstermeleri gerekirdi doğru ama % 99 polistir. canlarını sıkıldığını değil şüpheli gördüklerini arıyorlar belli başlı hareketler ya da tarifler var. boşuna duyar kasmayın, sonra bir olay oluncs polis neden önlem almadı oluyor. 30 lu yaşlarda uzun boylu lacivert ceket giymiş birini arıyorlsr ise o tarife uyanlaeı mecbur çeviriyorlar. işleyiş bu şekilde oluyor.

polis değilim polisleri de sevmem, gereksiz yere olay çıkaranı da sevmem
  • oscar  (14.04.18 13:58:56)
olayın duyar kasmakla, gereksiz olay çıkarmakla ilgisi yok. o zaman hırsızlar da sivil polis taklidi yapıp gel üstünü arayalım deyip seni soyabilirler, illa başınıza mı gelmesi lazım böyle bir olayın anlamanız için? kafanızdan oran verip insanları yanlış yönlendirmeyin. karşındaki sığır bir görevli de olsa sormak lazım.

  • opethian  (14.04.18 14:07:02)
@opethian haklısın kardeşim. Bu Adamlar polis Di lakin biz sormadan kimlik göstermeleri elzem olan ama yapmıyorlar işte. Kimliklerinin sahte olması durumu var ona hiç girmiycem

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (14.04.18 14:12:36)
Adamlar belki polis değil nerden bileceksin. Niye koyun gibi her dediklerini yapıyorsun? Siz kimsiniz dicen, polis derse, kimlik görebilir miyim diyecen sonra da sen çıkartıp kimlik gösterecen.

Artistlik değil bu. Sadece ben sizin polis olduğunuzu nerden bileyim demen yeterli.
  • bos gezenin bos ustasi  (14.04.18 14:17:46)
valla kimliğe de çok güvenmeyin bence. benim kiracıda özel harekat rozeti var, kendi kılıfı içinde adam muhasebeci :)

atm etrafında o şekilde dolaşıp, telefonlar konuştuğunuz için atm dolandırıcılarından sanmış olabilirler.

dediğim gibi artık kimliklere de güvenilmiyor. polis kimliğini de çıktısını alıp düzenleyip gösterirler. neler neler yapılıyor :/
  • c1b2k3  (14.04.18 14:30:23)
kimlik göstermesi lazım ne olursa olsun. 155'i arayıp şikayet edin. bölgeye ekip göndersinler. kendinizi göstermenize gerek yok. telefonla arayıp bölgeyi söyleyin. fotoğraf çekip atma imkanı varsa başınızı belaya sokmadan daha iyi tabii.

  • pgup  (14.04.18 14:37:06)
İşte polis oldukları belli olmasın diye sakal bıyık bırakıyorlar. Bir çoğu sivil olsalar da o an görevlidirler. Bir ara yanı başımızda sivil polis araç durdurup kaçak sigaraları yakaladı. Ama o an yolda çevirme/kontrol yoktu. Her şey bir anda oldu. İçin rahat olsun. Yüksek ihtimal polistirler. Yoksa kolay kolay herkes böyle bir işe kalkışamaz. Gerçekten polis sevmemek demek başa ne gelirse gelsin yine onlara gidip şikayetçi olmamak demektir. Samimi olmak lazım.

  • 1adam  (14.04.18 15:07:38)
155 i aradım arkadaşlar. Kişiler polismiş zaten olay şehrin göbeğinde oluyor sürekli kamerayla izlenen bi yer. Sahteciliğe kalkışamazlar dedi telefonu açan.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (14.04.18 15:32:58)
Abi cevap daha beter. "Derhal ilgileniyoruz, nasil kimliksiz arama yaparlar !!!" Yerine, of neyse ya.

  • güneyli çocuk  (14.04.18 15:39:48)
Evet ben ısrarla kimlik zorunluluğu yok mu dememe rağmen evet doğru diyemedi. Söylenecek çok şey yok bana niye kimlik sormuyorsun diyenler oldu. Sorsam da sanırım şehrin merkezinde bunu yapabilir miyiz diye çıkışırlardı. Kimlik sormama sebebim öğrenilmiş çaresizlik biraz da

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (14.04.18 15:43:26)
Kimlik göstermeleri gerek, ben sorarım. Sonuçta şüpheli gördüğünü durdurmak ve aramak zorunda, adamların işi o.

26 yaşına geldim, daha bir defa bile polis tarafından durdurulmadım, halbuki çevremde kime sorduysam en az 2-3 defa durdurulmuş. Denk gelmiyorum demek ki.
  • hayirsiz  (14.04.18 16:05:49 ~ 16:45:03)
m.internethaber.com
Çok var böyle haber, insan sormaya da korkar oldu.
Normalde göstermesi zorunlu ama.
  • mizore  (14.04.18 16:17:06)
sakala takılmayın, beni de havaalanında sakallı, ışıdçi görünümlü bir sivil polis kenara çekip, bir kaç soru sormuştu, (Kimliğini sormadan gösterdi tabi) Bende polislik bu tiplere mi kaldı ya dedim içimden, sonra düşününce bi sıkıntı yok aslında, o adam sivil polis, o tipiyle kimse o adamın polis olduğunu aklının ucundan geçirmezdi

  • neck_and_neck  (14.04.18 18:55:43)
hahahha 155'i ara demişler. isviçre'de yaşıyorlar sanki amına koim.

bi gün haksızlığa uğrarsanız arayın siz 155'i aferin.
  • boyle buyurdum  (15.04.18 01:04:52)