Böyle bir durumda ne yapılabilir?

Yabancı bir arkadaşın Türkiye'deki oturum iznini uzatmaya çalışıyoruz. Ama kendisi yurt dışında şu an ve ilgili devlet birimine (İl Göç İdaresi) ulaştığımızda siteden halledebileceğimizi söyledi. Geçen haftadan itibaren sürekli ama sürekli hata veriyor site. Telefonlara zaten bakan yok. Ben de Fatih'teki yere gittim. Binanın daha girişinde ekmek kuyruğu gibi sıra var ve üç görevli ilgileniyor bu sırayla ve ondan sonra içeri alıyorlar.
Sıraya girdim. Tam sorumu sorarken görevli kadın sözümü kesti ve arkamdaki yabancı şahsı öne geçirdi, onunla ilgilendi. "Ya beyefendi müsaade edin de geçsinler!" dedi sesini yükselterek, bir şey demedim.
Sonra onun işi bitti ve sıra bana geldi:
-Merhaba, yabancı bir arkadaşın oturum iznini uzatmak istiyorum ama int-
+İnternetten yapacaksınız!
-İnternetten yapmaya çalışınca pasaport hatası alıyo-
+O herkese öyle hata veriyor.
-İşte o yüzden geldim ben de. Acaba buradan rand-
+Buradan randevu vermiyoruz!
-İyi de ne yapacağız o zaman? Mümkün değil, işlem yapılamıy-
+Ya beyefendi buradan randevu alamıyorsunuz!!!!!!
-Neden bağırıyorsunuz acaba? Kibar olamıyor musunuz?
+Bağırmadım ki.
-Evet, sesinizi yükselterek ve başınızdan savarak konuşuyorsunuz.

Bu sırada yan sıradaki diğer görevli kadın geldi ve bana:
+Beyefendi, siz önce kulaklığınızı çıkarın da öyle konuşun ve sıranızı bekleyin!
-Kulaklıkla ne ilgisi var? Birincisi, müzik çalmıyor ve sizi duyabiliyorum. İkincisi, çalsa da benim için fark etmiyor o kulağım sağır ve diğer kulağım zaten boşta ve duyabiliyorum. Bana bağırarak konuşuyorsunuz. (Evet, mala bağladım sinirden.). Üçüncüsü, sıra zaten bende!
+Lütfen BUNA (diğer görevlilere beni gösteriyor) cevap vermeyin, diğerlerinden devam edin.
-Ne demek "Buna cevap vermeyin"? Sıra benim ve bir şey soruyorum ama insanların yüzüne bakmıyorsunuz.

Sonra bir diğer görevli geldi "Abi ne istiyorsun sen?" dedi, anlattım ama tek dediği cevap "İnternetten yap." oldu.

Bu tiplerin üçü oradaki yabancılara nazik nazik davranırken Türklere karşı nezaketten yoksun şekilde cevap vermesi de deli etti beni. O iki kadını CİMER ya da BİMER'e şikayet etmeyi düşünüyorum ama yanlış mı olur acaba? Tamam, dışarıdan Suriyeli profili çekiyorum giyimim ya da tipimle ama yine de haklı göstermez bu davranışlarını.

Sırf bu davranışları sebebiyle o kadar yolu yeniden gitmeyi düşünüyorum. Bir şey çıkar mı acaba?

boyle bisey basiniza geldigi icin uzgunum. ama bu tur kurumlar hayatindan bezmis boyle kaba insanlarla dolu. yanlis olmaz. sikayet edin ama bise cikar mi bilemiyorum.

bi farklisi basima amerikan konsoloslugunda geldi. turk polis randevu zamanim geldigi halde iceri almamisti. icerde neden gec kaldigimi sordular ben de anlattim. adamin surekli ayni seyi yaptigi ortaya cikti.
  • allanpoe  (12.04.18 16:36:53)
siki dur cevap veriyorum : internetten yapacaksin ahahaha

evet sacma ama oyle. gittigin goc idaresine arkadasinin randevusu olsaydi bile zaten sen giremezsin. randevularla bile basedemiyorlar.

gelelim basvuru olayina: evet web sitesi duzgun calismiyor. evet randevu almak iskence ama tek yontemi bu.

oncesinde saglik sigortasi yaptirin, basvuru yaparken saglik sigortanin oldugu gun kadar basvuru yapabilirsin cunku.

sonrasinda formu kaydedip randevu almaya kasacaksiniz. (1 ay boyunca geceli gunduzlu siteyi refresh edip oyle yer bulabilmistim. o donem yine buradan konustugum birisi 2 aydir denedigini anlatmisti)

soyle birsey var; eger ki arkadasin burada olsaydi ve sistemden surekli deneyip randevu almayi basaramamis olsaydiniz, mevcut oturum ya da vizesinin de bitimine 1 hafta falan kaldiysa bizzat mudurluge gidip durumu anlatan dilekceyle randevu alabilirsin. ama sizin durumunuzda cevap : internetten yap :)

ayrica gitmene de gerek yokmus oralara kadar, cok iyi calisan bir musteri hizmetleri numarasi var (157ydi sanirim)
  • brkylmz  (12.04.18 16:54:44)
Kafayı yedim ya okurken, salak kadının kafasını duvara sürtmek istiyorum şu an. Türkiye bunlarla dolu ne yazık ki. Bimer'e şikayet et gitsin.

  • i was made for you  (12.04.18 16:59:21 ~ 16:59:39)
Meditasyon yapılabilir.
Malesef diğer insanların kabalığı sizin kontrol edebileceğiniz bir şey değil. Elinizden geleni yapmış olmak için şikayetinizi yapın tabii ama, aynı öğrenci işlerinde çalışan mutsuz ve gıcık kadın gibi bazı memurlar da böyle “birine faydası dokunursa ölür” hastalığına yakalanmış olabiliyor.

Şükürler olsun ki bunun kardeşi, sevgilisi, oğlu, komşusu, arkadaşı falan değilim diyerek gününüze devam edin derim ben.
  • sopiro  (12.04.18 17:26:03)