Bir sakız en çok ne kadar çiğnenebilir?

Evet var mıdır bunun bir ölçütü saati dakikası?

@want2die
katilmiyorum ve siddetle elestiriyorum.
isvicreli bilim adamlarinin istatistikleri 5 gun 2 saat 26 dakika'yi gosterirken yazdiginiz rakamlar tamamen algi operasyonuna yonelik bence.
  • ezeriko  (10.04.18 17:07:24)
Yıl olmuş 2018 hala milattan önce kalma bilgilerle cevap verenler var yazık.

Neyse doğru bilgiyi verelim. Uzun yıllar boyunca Dünya Sakız Enstitüsünde yapılan çalışmalar sonucunda sakızın çiğnenme evrimi femto osaniye üzerinden hesaplanması kararı alındı. sakız için temel 3 evre vardır. 1- katı hal, 2- optimum hal 3- atomik parçalanma hali. 3. evreye geçiş için limit femto osaniye cinsinden 212.400.000.000.000.000.000 femto osaniyedir. bunun üzerinde yapılan her çiğneme vücutta toksik atıklara neden olmakla beraber kansorojen etkiye neden olduğu bilinmektedir.

lütfen sakızlarımızı 212.400.000.000.000.000.000 femto osaniye den fazla çiğnemeyelim çiğneyenleri uyaralım
  • ManikD  (10.04.18 18:21:59)
Burada tepki göreceğim ama açıklamak zorundayım. Şimdi bunların hepsi daha önce yazıldı aslında. Şimdi cevap tabii ki eksen eğikliği içinde gizli. Bölgesel olarak bu süreler değişiyor. Bildiğimiz gibi 2 meridyen arası 4 dakika. Bu bilgi cepte. Sakız çiğneme evrensel kuralları gereği ufuk çizgisinin atlas okyanusuyla yaptığı 17,35 derecelik açıdan sonra başlayabiliyoruz. Türkiye 26-45 doğu meridyenleri arasında yer alıyor. Bulunduğumuz doğu meridyeninin iki ucunu da, eksen eğikliğinden çıkarıyoruz, -mutlak değerce- 17,35'i bu değere bölüyoruz. İki meridyen arasındaki 4 dakikalık fark bir saatin 15'de 1'i dir. Buradan hareketle bulduğumuz sonucu 15 ile çarpıyoruz ve 1 saat içinde çiğneyebileceğimiz maksimum süreyi buluyoruz.

Mesela Iğdır için hesaplayalım. 45-23,27=21,73 21,73/17,35=1,25, 1,25*15=18,75.

Peki 60 dakikadan fazla çıkarsa ne yapacağız. İşte onu da modüler aritmetik üzerinden hesaplayacağız. Aranan değer=x(mod60)
  • windowsguvenlikduvari  (10.04.18 18:43:04 ~ 18:48:25)
@ManikD @windowsguvenlikduvari @ezeriko teşekkürler arkadaşlar @want2die umarım cevabını almışsınd

  • selamun aleykum kitty  (10.04.18 18:46:23)
Duyuruna geldim birşeyler öğrenmeye ama kafam karıştı. İzmirdeyim 31.5 yaşındayım ne kadar çiğneyeceğim ben? Genelde yarım saatten sonra yutuyorum hep.

  • ismira007  (10.04.18 20:30:43)