Bir irki, milleti sevmemek suc mu?

Sevmek nasil icten bir duyguysa sevmemek de oyle degil mi? Sevmediginiz icin zarar vermiyor, ayrima maruz birakmiyorsaniz bu neden suc ya da ayip bir sey olsun ki?

Guney Asyali insanlari sevemiyorum ben mesela. Yapmacik ve abartili mimikleri, yeme icme kulturleri, baska baska bircok seylerinden hoslanmiyorum. Ayip mi simdi bu? İrkcilik mi?

sevmemek ama susmak - suç değil, ayıp değil

sevmemek ve bunu "onların hepsi şöyle hepsi böyle" diye ortalıkta tekrar edip durmak - suç değil, ayıp.

sevmemek, hepsine birden hakaret etmek - ırkçılık.
  • 507  (09.04.18 12:59:12)
hayır sevmemek suç değil ancak onlara karşı nefret ifadelerinde bulunman insanları kışkırtman yada onlara karşı ayrımda bulunup elemen ırkçılıktır(dükkanına sokmamak vs gibi).

insanların dış görünüşüne karşı önyargın olabilir sana samimi itici vs gelebilir ama bunu reel faaliyete geçirmek sıkıntı.
  • basond  (09.04.18 13:00:12)
Hayir degil. Kimse kimseyi sevmek zorunda değil. Yapmamız gereken şey yasam haklarına inanışlarına saygı duymak ve zarar vermemek.

  • tociess  (09.04.18 13:27:15)
Bunu yaymak ve hedef göstermek suç.

  • 1adam  (09.04.18 13:28:21)
Bağlama göre suç da olur. Mesela sen birini sadece milletinden dolayı işe almıyorsan ve bu kanıtlanabiliyorsa bu suç(işin belli bir millet gerektirmediğini varsayıyorum, mesela çalışanın anadili japonca olmalı gibi).

Günlük hayatta sevmemek senin kendi hislerin, ama bir insanı sırf doğduğu etnisite, ırk vs yüzünden sevmiyorsan bu direkt ırkçılık, ama suç değil.
  • noluyo yaa  (09.04.18 13:36:41)
Yekten gireyim meseleye: ortada etik problem var. "Sevmiyorum olm napim" dediğiniz anda ortaya bir sorun bırakmış oluyorsunuz, bu insanların kültürünü, yaşam tarzını tartışmaya açıp ötekileştiriyorsunuz. Bunu eğer baskın kültüre mensup olduğunuz bir yerde yapıyorsanız sıkıntılı, diğer türlü ise eleştiri kabul edilebilir.

Kültürleriyle uzlaşamıyor olmak anlaşılabilir, kültür farklılığı kolay aşılabilecek bir durum değil. Aşılmak zorunda da değil. Fakat buna özellikle takılmak, sorun etmek, gündem yapmak ayıp evet.

Hindistanlı arkadaş edinmeyebilir, Pakistanlılarla fazla konuşmayabilir, Güney Asyalıları yapmacık bulabilirsiniz. Fakat tüm bunların sonunda bir ayrımcılığa gitmesi çok olası, sürekli kişisel kontrol gerektirir. Her ırkçılık kendisine haklı bir sebep arar ve altyapı bulmaya çalışır çünkü.
  • sevgikusunkanadinda  (09.04.18 13:59:20)
Tanimadigin 1 milyar insandan nefret etmek gerizekalilik.

  • Traveller  (09.04.18 14:23:12)
Ya simdi o sevmedigin millete gore degisir. Mesela Kurtleri sevmemek gibi bir sansin yok, adami topa tutarlar bir tarafindan kan alirlar. Ama mesela Araplara istedigin gibi giydirebilirsin bu topraklarda, hic sikinti degil yani. Araplardan nefret ede edebilirsin, istedigini de soylersin, o sayilmiyo. Irkcilik degil yani. Sevmemek sikinti degil ama nefret soylemleri ve kiskirtici ifadeler zart zurt falan da degil, istedigini soyleyebilirsin Arap bu. IStiyorsan dene ortamlarda, kimse sana irkci demez.
Zencilere de pek bir sey diyemezsin o da sakat. Zenci de diyemezsin aslinda siyahi demen lazim. Tamam etimolojik olarak ayni sey ama denmiyor oyle iste fazla kurcalama yani olmuyormus.

  • stavro  (09.04.18 14:25:21)
tanışıp arkadaş olabilme imkanın olsa birçoğuyla iyi geçinebileceğin kişiler her kültür ve ırkın içinde bolca var bence.

benim de bu tarz önyargılarım yok değil ama tanıyınca, vakit geçirince, aslında öyle değilmiş diyorsun.
  • ssiradanbirigibi  (09.04.18 15:16:20)
  • AlsterWasser  (09.04.18 15:21:58)