Yasaklı sitelere giriş. VPN? Modemden? Başka?

Merhaba,

Ben normalde güzide özel üniversitelerimizden birinde imgur'a girebiliyorum. Tabii ki wikipedia'ya ulaşamıyorum. Artık bir ara yapılan bir değişiklikle belki imgur içeride kaldı da wikipedia dışarıda kaldı, bilmiyorum.

Neyse derdim kendimle ilgili değil de gariban ebeveynlerimle ilgili. Evde oturuyorlar (ya da ben eve geldiğimde de), ne imgur var ne wikipedia ne de başka bir şey. VPN'ler de engellenmeye başladı.

sözlük'te kişiye özel VPN kurulumu talimatları veren entry'ler var, gördüm, onlar uygulanabilir belki de. Yapma diyeniniz var mıdır, nedendir?

Bir soracağım da -aileme kolaylık olması açısından- modemden bir ayar yapılabilir mi? Modemden bir ayar yapılabilirse ISP'miz sıkıntı çıkarır mı? Beni bunları cevaplayan sitelere de yönlendirebilirsiniz, illa sizin tek tek anlatıp yorulmanıza gerek olmayabilir.

Teşekkürler şimdiden.

Ben opera kullanıyorum oldukça başarılı

  • Nature Works  (08.04.18 19:26:51)
Kişiye özel VPN kur. Bir sıkıntısı yok.

  • yüzyıllık yalnızlık  (08.04.18 19:37:01)
kontratlari yoksa turk.net e gecsinler, https uzerinden butun siteler acik.

  • robokot  (08.04.18 19:38:05)
digitalocean'dan server alıp üstüne vpn kurabilirsin. torrent ve benzeri illegal işlere bulaşmadıkca ip ve benzeri bilgileri kimseyle paylaşmıyorlar :)

eksisozluk.com

bu arada digitalocean'da vpn kurunca aynı anda sadece 2 adet cihaz vpn'i kullanabiliyordu. 2 ve üstü cihazın aynı anda vpn'i kullanması için ayrı bir paket alınması lazım sanırım.
  • false pretension  (08.04.18 19:42:03 ~ 19:49:25)
Aws ya da google dururken digitalocean kullanmak mantıklı değil. Hem ikisi de 1 yıl ücretsiz. Siz ikisinden birinden bir hesap açın size kurulumu ben yaparım. Hem de openvpn gibi dandik sistemle değil ipsec ike. Cihaz kişi sınırı da olmaz.

  • kompisko  (08.04.18 20:18:26)
opera ile, hiçbir değişiklik yapmadan, direkt girebiliyor muyuz yasaklı sitelere?

  • runagain  (08.04.18 22:20:30)
digital ocean'daki vpn server'ıma evdeki modemimi bağlıyorum. sadece engelli siteleri vpn'e yönlendiriyorum.

bunu yapabilecek modemler/routerlar öyle ucuz değil yalnız diyeyim.
  • washe  (08.04.18 22:22:45)
@runagain evet ama güvenlik konusunda sıkıntıları var. sadece yasakları delmene yarayan bir vpn :)

  • false pretension  (08.04.18 23:40:38)
  • öteki ben  (08.04.18 23:59:30)