Parke yaptırmak

Evin salonuna şık görünümlü, laminat ya da lamine gibi soğuk olmayan bir parke yaptırmak istiyorum.

Sanırım masif parke yaptırmam gerekir. (Şu an evdeki masif ama eski tip şöyle: kahveciparke.com )

Araştırırken şunu buldum: www.novawood.com

Daha iyi önerisi olan var mı?
Bu linkteki (novawood) arkadaşlar baya profesyonel görünüyor. Tasarım olarak da şık duruyor.

Son zamanlarda kaliteli parke yaptıran varsa tavsiyelerini alırım.

masif parkenin laminant parkeden daha yalıtıcı olduğunu sanmıyorum öyle ise bile fark çok düşüktür. yalıtım için parke'nin altına konulan malzemeyi ona uygun seçebilirsiniz. masif parkelerin gereksiz pahalı olduğunu düşünüyorum. geçen sene çamsan'ın 1mm derzli parkesinden yaptırmıştık çok şık olmuştu tavsiye ederim. şuna benzer bir modeldi yaptırdığımız.

www.camsanparke.com
  • tukenmez adam  (08.04.18 14:30:21)
Sizin ürün çok şık görünüyor. Ancak aklıma takılan soru işareti şu. Birincisi laminat parke 10 mm kalınlığında, masif 27 mm. Laminat parke dolgu malzemesi iken diğeri saf ahşap.

Eğer soğukluk problemi yaşamıyorsanız tavsiye eder misiniz? Çünkü bizim evin bir kısmı laminat ve buz gibi. Salon masif ve sıcacık.
  • gkn  (08.04.18 14:43:33)
öncelikle selamlar, masif için bir önerim parla markası olabilir çok kalitelidir.

www.parlaparke.com.tr

laminede şöyle bir sıkıntı daha var, döşedim bitti mantığı olmaz belli aralıklarla bakım ister eğer bunları yaptıracak maddi gücünüz varsa tabi ki lamine parke tercih edin.

Laminat parkede bakıma ihtiyaç yoktur ve daha ucuzdur tabi ki. Başka markalara yönelmeden çamsan kullanabilirsiniz, bu ülkede parke işini en iyi yapan firmaların başında geliyor ama laminat seçicekseniz kesinlikle derzli parke seçin.

altına naylon şilte değil, mantar şilte kullanmanızı tavsiye edebilirim yalıtım acısından daha etkilidir biraz daha pahalı olsa da.
  • dilligaf  (08.04.18 16:13:11)
Bende evine lamine parke tercih edenlerdenim. 1 metrelik plank haresiz budaksiz mese tercih etmistim. Lamine rabita gibi silme ahsap sayilmiyor biliyorsunuzdur. sadece ust 4 mm lik bir kismi mese geri kalani kavak agacindan. duzgun sap atildiysa bunu zemine yapistiyorlar o yuzden isi yalitimina bir katkisi oldugunu cok sanmiyorum. Lakin cok cabuk ciziliyorlar haberin olsun. Hatirladigim kadariyla 1 2 sistre kaldirabilecegi soylenmisti. Camsan bu konuda kaliteli bir firma tercih edilebilir.

  • dem10  (08.04.18 21:02:17)
@ gkn

maalesef yüce devletimiz sayesinde tadilatını yaptırdığımız evimizde oturamadık, ancak ev izmirde dolayısıyla soğuk ile ilgili çok fazla problem olabilecek bir durum olacağını sanmıyorum. laminant parkenin altına yalıtım malzemesi döşeniyor, asıl sebebi basınca ses yapmasını engellemek ancak ısı yalıtımına da katkısı vardır. Bir de şöyle bir durum var eğer evin altı direk toprak değilse genellikle döşemelerde ısı yalıtımı olmaz (alt katta mahal olduğu için). Sizin durumda salonun ve diğer odaların farklı sıcaklıkta olmasının başka bir sebebi de olmalı, sadece parke ile ısı yalıtımını tamamen bağdaştırmak çok doğru değil. bir de masif parkelerin bakım zahmeti olabiliyor yıllar içerisinde. sistre yapmaktan başka bir çözüm olmuyor o durumda. malzeme olarak masif ahşap tabii ki daha tercih edilebilir bir malzeme ancak bu durumları da değerlendirmek gerekiyor. örneğin masif ıslanma açısından da daha zayıf bir malzeme. laminant görece daha dayanıklı. maliyet olarak da tercihe bağlı olarak birbirinin 4-5 katı civarında olacağını sanıyorum.
  • tukenmez adam  (09.04.18 18:44:32)