dostlar termodinamiğin prensiplerini özetler misiniz

günlük hayattan örneklerle rica etsem aklımızda kalsın

Isı geçişi sıcak cisimden soğuk cisme doğru olur. Soğuk cisimden sıcak cisme ısı geçişi olamaz.

Enerjinin korunumu yasasına göre, enerji yoktan var edilemez, var olan enerji de yok edilemez. Enerji sadece bir türden başka bir türe dönüşür. Örnek olarak belirli bir yükseklikten yere bıraktığımız bir cismin potansiyel enerjisi, kinetik enerjiye dönüşür. İçten yanmalı motorlar ısı enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Elektrik motorları elektrik enerjisini mekanik enerjiye dönüştürür. Türbinler mekanik enerjiyi elektrik enerjisine dönüştürür. Bu enerji dönüşüm olaylarının hiçbirinde enerji yok olmaz.

Bir sistemin verimi 1'den büyük olamaz. Verimi %100 olan bir sistem yoktur. Sistemlerde her zaman kayıp olur. Örneğin pompalarda sürtünme kayıpları ve yerel kayıplar dikkate alınmazsa akışkan gerekli yüksekliğe gönderilemez. Sonsuz enerji üreten bir sistem tasarlanamaz. Bir salıncak sonsuza kadar sallanamaz. Sürtünme kuvveti nedeniyle salıncağın hızı zamanla azalır ve salıncak durur.

Bir maddenin sıcaklığı mutlak sıcaklığa kadar düşürülemez. Mutlak sıcaklık: 0 Kelvin ya da -273 derece Celcius.

Ek olarak, bir sistemin entropisi her zaman artma eğilimindedir.
  • dissendium  (07.04.18 15:55:58)
Ek olarak, hayattaki bir çok şey bu kaidelere uygun ederken bunun zıddına hareket eden sadece insanoğludur. Yaşlılık etkilerini geciktiren kremler, gençleştirme ameliyatları vs.
Aslında yapılan mezara 10-15 yaş daha genç bir görüntü içerisinde girmek :)

  • 1adam  (07.04.18 18:12:38)