Büyüklerin sakala laf etmesi

Geçen gün bir cemiyete katıldık. Benim de sakallarım 3 haftalık falan sevmiyorum çok traş olmayı bebek gibi suratım oluyor. Neyse efendim damatta uzun sakallı. Bi akrabam büyüğüm böyle gelecek sizler gibi sakalla kızımı almaya git traş ol öyle gel yoksa vermem sana kız derdim dedi. Sonra yok efendim biz cemiyetlere kılık kıyafetimize sakalımızı keserek geliriz bilmiyoruz geri kafalı deyin belki ama gibi laflar etti. Aslında bozacaktım hiç muhatap olmamayı seçtim. Çünkü cidden ben laf sokarsam bir daha yüz yüze gelemeyiz ve inanın adamı en son 3 yıl önce gördüm daha önce. Sizler böyle durumlarla karşı karşıya kalınca ne tepki veriyorsunuz? Bu şahsın Çocuklarının biri obez diğeri a sosyal Bu arada liseyi zor bitirdi. Bu arada ben 35 yaşındayım.

"Biz büyüklerimizin yanında bacak bacak üstüne bile atamazdık" geyikleri, yeni bir şey değil. Bence bir şey dememekle iyi yapmışsın zira bir şey desen onların gözündeki ne kadar saygısız, ne kadar utanmaz olduğun fikri sabitlenecek. Bir nevi haklı çıkacaklar. "He" deyip geçmek en mantıklısı bence.

  • salihdt  (07.04.18 12:54:41)
Sahsin cocuklarindan birinin obez digerinin asosyal olmasinindan bagimsiz olarak geri kafalilik iste. Cok zor degil anlamak, ulkenin yarisi boyle zaten. Fazla muhatap olmamak en iyisi, he deyip gecerdim.

  • yuzır  (07.04.18 12:56:43)
He he diyip geçiyoruz

  • gozu acik sevisen yahudi  (07.04.18 12:59:12)
yıllarca babamın yanında uzandım, rakı içtim, gaz çıkardım, şort giydim, donla gezdim. babam bir şey demiyorsa kimsenin dediği umurumda olmaz. değer verdiğin insanlar laf etmiyorsa gerisi fifi. onlar çok nizami oldukları için mi bu ülke bu halde. he de geç.

  • mikahakkinen  (07.04.18 13:01:16)
beyoğluna kravatsız çıkılmadığı yıllardı tabii o zamanlar.

he he de geç
  • kablelvuku  (07.04.18 13:03:27)
Dedem hayattayken saygıdan bu tiplere laf edemezdim. Artık lafımı esirgemiyorum çatır çatır itin götüne sokuyorum. Yumuşak tarafları nereyse oradan vuruyorum. Acıma yapıştır gitsin

  • kompisko  (07.04.18 13:04:08)
benim uzak kuzenim babasıyla ayrı şehirde yaşıyor, sakal uzattığı dönemlerde sırf bu yüzden ailesini ziyaret etmiyor; babası baya laf eder çünkü. ya sıkılıp kestirdiği zaman gidiyor ya da gitmesi çok gerekiyorsa sakalını kesip gidiyor.

benimki de laf ederdi okurken ama işten dolayı uzatamadığım için uzun süredir bahsi geçmedi.

bahsettiğim insanlar 50'lerde doğmuş insanlar ve o zamanın insanları, en azından benim büyük aile-akraba çevremde, büyük çoğunlukla sakala iyi gözle bakmıyor. böyle görmüşler ve belirli ölçüde anlayabiliyorum niyetlerini. ama böyle gözünün içine bakıp da hakarete varan söylenmeler duymadım hiç, ya anneye söylenir bir ara, anne gelir uyarır ya da tatlı sert laf sokmalar yapılır. mesela 30'larında bir abimiz var, bizim o sakallı kuzeni gördüğü yerde "yüzünü yıka da gel, yataktan kalkmış da gelmiş adamı öpmem" der.

sakaldan hoşnutsuzluk yaşamayı anlayabilirim ama hadsizliği anlayamam, bunu hadsizce belirtene hadsizlik yapmakta beis görmem. usulünce yanıt verilmeli böyle durumlarda, karşı taraf anlamayacak da olsa.
  • Bruce  (07.04.18 13:08:56 ~ 13:10:21)
Bu kadar şekilci olmak ne kadar doğru sizce? Demek lazım en fazla. Daha fazlasını enerji israfı olarak görüyorum.

  • Fusha  (07.04.18 13:30:07)
Güldürdünüz ya çok yaşayın. Cidden böyle insanlara susulmayı hak etmiyor bence de.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (07.04.18 15:04:04)
Takıntılı görünüyorsunuz. "Bu şahsın Çocuklarının biri obez diğeri a sosyal Bu arada liseyi zor bitirdi. Bu arada ben 35 yaşındayım." Konuyla bunun alakası ne? Madem 3 senedir görmüyosunuz he deyin geçin? Asıl sorun bunu kafaya takmanız.

  • farabi  (07.04.18 16:45:42)
Adam haklı. Sakal gerçekten çok leş bir şey. Ama bunu dile getirme konusunda haksız. Ancak yaşlılar çok sever böyle pat pat konuşmayı, nasılsa kimse yaşına hürmeten ters bir şey söylemez diye rahat olur. Ama uzun sakal gerçekten çok korkunç ve tekinsiz duruyor. Benim kızım olsa öyle at hırsızı gibi heriflere ben de vermem onu.

Ayrıca sana ne adamın çoluğundan çocuğundan. He amca doğru diyosun ama napalım seviyoz işte de geç. En son 3 sene önce gördüğün adamın lafını kafaya takıp bir de duyuru açmışın. Salla ya.
  • i m cool with that  (07.04.18 17:36:22 ~ 17:38:00)
Arkadaş konuşup iletişim kurmak istiyorum takıntılı oldum iyi mi burda ne zaman bişey sorsak takıntılı oluyoruz hiç kimseyle konuşmayalım mı =) adamın çocuklarını örnek verme sebebim şuydu: adam sakala takmış hali hazırda kendi çocuklarının sıkıntıları bundan çok daha büyük. Bunlara eğilmesi gerekirken uğraştığı şey kıl parçası ve başka insanlar. Kimseyi alakadar etmez yani. Sormak istedim herkesin başına geliyor mu diye. Lütfen şu takıntılı olayına girmeyin amk. Ayrıca sakallar çok uzun değil sadece bi kaç haftalık keçi gibi değil yani. Yaşımdan bahsetme sebebim de öyle 18 yaşında yeni yetme falan değilim ama insanlardakş bu hadsizliğe anlam veremiyorum bu ne cüret yani.

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (07.04.18 19:36:29)
@ i m cool with that +1

Sakal gerçekten çoğu erkeğe yakışmıyor. Bakın, sakal kötüdür demiyorum ama çoğu kişiye yakışmıyor gerçekten. Onun dışında, yaşlı oldukları için öyle pek düşünmeden yerli yersiz konuşuyorlar genelde. Hoşuma gitmediyse düzgünce cevap verir, oradan uzaklaşırım.

Fazla takılma böyle şeylere.
  • skooma  (07.04.18 19:52:46)
Adam çok yaşlı değil 50 ancadır

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (07.04.18 20:02:34)
Tabii ki her geri kafalının çocuğu sıkıntılı değil. Benim söylemek istediğim o kişiler içindi. İnsanlar genelde yanlış beslenme yüzünden obez oluyorlar. Bunu ailenin öğretmesi gerek.diğer Çocuktaki asosyallikte yine aileden kaynaklı bi durum. Bizzat tanıdığım için böyle konuşuyorum. Eğitim ailede filizleniyor

  • sifirdokuzucuolanvarmi  (07.04.18 20:05:48)
adamına göre... kimine kapak yapmalı, kimine de "yav he he" deyip geçeceksin.

  • runagain  (08.04.18 00:50:17)