trafik kazası/kim hatalı?

mahalle içindeydik, hafif rampa çıkıyorduk, hızımız 20 filandı, önümdeki araç
ile takip mesafem 3 sn kadardı.

öndeki hafif sağa yanaşıp yavaşladı ve ben de park edeceğini düşünerek solundan -yolun da hafif solundan- aynı hızda geçecekken, yanyana durumda birden direksiyonu sola kırdı ve onun sol ön çamurluğu ile benim sağ ön çamurluk tokuştu. o bana çarptı demeyi tercih ediyorum ben.

kim suçlu?

edit: bu arada eklemeyi unuttum, sağa veya sola kırarken sinyal yakmadı. işin özü aynaya bile bakmadan sola doğru ayrılan yola doğru yöneldi. ben ise ilerden sağa dönecek olduğum için sağ sinyalim açıktı. farlarım da gündüz vakti olmasına rağmen açıktı.

ayrıca araç kamerasından kaza kaydı mevcut..

Sağa çekerken sinyal yaktı mı? Sola kırarken sinyal yaktı mı? Peki sen sollarken sinyal yaktın mı?

  • silah taciri  (07.04.18 00:22:34)
uzman değilim ama suçun çoğunluğu karşıda gibi. sinyalleri kimse ispatlayamaz onun için o yaktı, bu yakmadı şeklinde iddialar değerlendirmeye alınmaz bence.

  • gezegen olan pluton  (07.04.18 00:27:34 ~ 00:28:28)
sağa veya sola kırarken sinyal yakmadı. işin özü aynaya bile bakmadan sola doğru ayrılan yola doğru yöneldi. ben ise ilerden sağa dönecek olduğum için sağ sinyalim açıktı. farlarım da gündüz vakti olmasına rağmen açıktı.

  • ssiradanbirigibi  (07.04.18 00:28:38)
Siz sağa dönecekken solda, karşı taraf sola dönecekken sağda imiş. Sinyal gibi şeyleri kendiniz beyan etmediyseniz tutanak tutarken, %50 görünüyor suç oranı. Fakat bulunduğunuz yol(ana yol, sok vs.) Dönülen yolların niteliği(yine tali yol, ana yol gibi) durumu etkileyecektir zira yol hakkı kimde bu şekilde bilemiyoruz.

Geçmiş olsun.
  • kullanıcıadımbuolsun  (07.04.18 00:32:08)
suc onda bence, sen yolunda giderken o park ettigi yerden cikmaya calisir gibi olmus, sana vurdugu icin hatali olmasi lazim.

  • cooperr  (07.04.18 00:33:59 ~ 00:34:05)
suç onda da polis çağırdınız mı? nasıl çözdünüz meseleyi?

  • fasko  (07.04.18 00:42:24)
çarpıyorsan suçlusun bu ülkede.

  • mikahakkinen  (07.04.18 00:51:18)
@fasko polis çağırmadık, tutanak tutuldu, sürücü görüşleri kısmına sadece olan biten yazıldı. yakında tutanağı teslim edeceğim.

  • ssiradanbirigibi  (07.04.18 01:00:26)
@sıranbirigibi

ozaman bir sıkıntı çıkacağını sanmam. expertler fotolardan ve yazılanlardan anlıyor zaten önemli olan suçu kabul etmemek.
edit: anlatığın gibiyse zaten %100 suçlu görünüyor. bu durumda senin yapabileceğin hiçbir şey yok çünkü adamın kararsızlığı kazaya sebebiyet vermiş kim olsa senin yaptığını yapardı bu durumda kaza kaçınılmaz oluyor.
  • fasko  (07.04.18 01:07:58 ~ 01:10:42)
Sen haklisin.

  • imelih  (07.04.18 02:26:11)
hocam hata diğer araçta ancak şöyle düşünmekte fayda var, trafikte diğer araçları deli olarak görüyoruz. onun ne yapacağını anlamadan araya girdiğiniz için kazadan kaçınamamışsınız. suçlu o ama kendiniz için olacak vakit kaybından dolayı yazıyorum bunu. her zaman diğerlerinin hatasını örtmeye çalışarak araç sürmek gerekiyor. geçmiş olsun.

  • tukenmez adam  (07.04.18 08:41:50)
"öndeki hafif sağa yanaşıp yavaşladı ve ben de park edeceğini düşünerek"

Yani öndeki araç aslında hala ona ait olan şeritte, sağa ya da sola yanaşırken şeridini terk etmediyse, ve de siz o araca ait olan şeritte acele ederek aracın soluna girdiyseniz sizde de suç var.

Doğru anladıysam hepimizin yaptığı bir hatayı yapmışsınız, öndeki aracın yapmak istediği manevrayı bitirmeden yanından geçip gitmek.
  • John Bloor  (07.04.18 08:55:05)
Adam hatalı

  • gozu acik sevisen yahudi  (07.04.18 12:14:21)
direkt suç onda diyen arkadaşları anlayamadım. ikinizde de hata var, öndeki belki yoldaki bir engelden kaçmaya veya yayaya yol vermeye çalışıyor olabilirdi gibi ihtimaller mümkün, duracağını veya döneceğini belirten bir işaret vermemiş sonuçta, birkaç saniye daha bekleyip hareket etseniz kaza ihtimalini bertaraf etmiş olacaktınız. tabii o da sola dönmeye çalışmadan önce aynalarını kontrol edip sinyallerini kullanmalıydı, onun da önemli kusuru var.
bir de ufak bir ihtimal, yolda şerit var mı, varsa nasıl? kesik şeritlerse sollamaya izin verir, düz şerit ise sollama yasağı vardır.
hüküm verecek kadar mevzuata hakim değilim tabii, farklı bir sonuç da çıkabilir, ancak kazaların bir çoğu sabır ve takip mesafesi ile önlenebiliyor.
geçmiş olsun.
  • gkhncnzdgn  (07.04.18 13:38:45)
---son durum---

arkadaşlar karşı taraf %100 kusurlu bulundu fakat buraya da yazmak istediğim birkaç ayrıntı var, belki birisine faydası olur.

ben arabamı nerede yaptıracağım nasıl olacak filan diye işi biraz yavaştan alırken, karşı taraf dosyayı açtırmış bile ve inceleme o dosya üzerinden devam etmiş. o dosyada ise sadece tutanak ve kazaya ait 1 fotoğraf vardı.

sigorta şirketleri tutanağa göre kusur oranlarında anlaşamayıp, komisyona iletmiş nihai kararı vermeleri için. ben bunları dün bi bakayım tramer neymiş filan diye bakarken fark ettim, MUTABAKATSIZLIK yazıyordu. hemen harekete geçip bu şekilde sağlıksız bir karar verileceğini, elimdeki videonun da işleme konulması gerektiğini ilettim. birçoğu verimsiz 7-8 telefon görüşmesi yaptım.(sigorta şirketleri,tramer)

en son bu sabah sigorta şirketimden mail olarak dönmüşler, hemen bize videoyu ulaştırın, 5 saat içinde ulaştırmazsanız tramer dosyayı karara bağlayıp kapatacak diye.

neyse ki o mail'i görüp hemen videoyu atabildim vaktinde, yarım saat sonrasında tramer'de durum "MUTABAKAT - ŞİRKETLER ARASI MUTABAKAT (SON DURUM)" olarak güncellendi; komisyondan geri çekildi ve karşı taraf %100 kusurlu bulundu.

bir video kaydı işi 20 dakikada çözdü arkadaşlar. araçlarınıza kamera taktırın, yoksa belki %100 ben suçlu bile çıkabilirdim kim bilir? karşı taraf kusurlu benmişim gibi hemen benim sigortama gidip arabasını yaptırmaya çalışmış dosyayı açtırıp... kaza anında da yalan söylüyordu yok ben öyle yapmadım düz gidiyordum diye...
  • ssiradanbirigibi  (11.04.18 15:32:46 ~ 15:34:45)
artik kamera sart oldu yaa..

  • cooperr  (14.04.18 07:12:14)
aynen buradan anladığımız kamera taktırılmalı. sizin kamera tampona mı takılıydı? nasıl bir model var sizde? maliyeti ne kadar?

  • tukenmez adam  (15.04.18 17:39:40)