Macbook Pro SSD Update hk.

Merhaba,

Macbook Pro 13'' A1278 (Late 2011) kullanıyorum.
4GB ram ve 750 GB HDD var üzerinde.

İnanılmaz bir yavaşlama ve pil şişmesi var. Pili değiştirip, ram'lere dokunmadan SSD taktırmak niyetindeyim.

önümde 2 yol var;

1) ya Samsung 850 EVO 500GB taktırıp ram.lere dokunmadan devam edeceğim. Ama bu seçenekte 750gb hdd işlevsiz kalacak.
2) ya da Samsung 850 EVO 250GB taktırıp yine ram.lere dokunmadan CD rom yerine kızak taktırarak HDD'yi buraya taşıyacak; işletim sistemini SSD üzerine kurup 750 GB HDD'yi de belgeler ve dmg dosyalar için kullanmaya devam edeceğim.

Soru 1: Ne önerirsiniz? Hangi yolu tercih edeyim? ''SSD taksan da kasar, ramleri de yükselt'' der misiniz?

Soru 2: 250 GB'lik SSD taktır 700 GB'lik HDD'yi de kızakla cd-rom kısmına ekle diyorsanız bu performansta sorun yaratır mı? Dosya, belge ve uygulamaları kullanırken performans düşer mi? (şuan bir word dosyasını dahi 1 dk'nın altında açamıyorum, o kadar yavaş ve fan sesi uçak motoru gibi)

Soru 3: Samsung EVO 850 mi EVO 860 mı alayım? Aralarındaki fark nedir ve hangisi işimi görür. İkisi arasında çok büyük bir fiyat farkı yok.

850 EVO 250GB: bilendenal.com
850 EVO 500GB: www.bilisimport.com
860 EVO 500GB: www.incehesap.com

Soru 4: Pilin orjinali 750 TL civarında. Bu kadar bütçe ayırmak istemiyorum, muadil bir ürün alma niyetindeyim. A1278 Late 2011 için hangi marka ve model ürünü önerirsiniz?

Şimdiden teşekkürler..

merhaba,

yapmayı planladığınız yükseltmenin benzerini macbook pro mid 2012 ile yapmıştım. 250 gb 2 adet ssd ve 8 gb ram olarak yükseltmiştim.

cevap 1: işlemciniz core 2 duo olmasına rağmen ssd, performansınızı gözle görülür şekilde yükseltecektir. ben ram'i 8'e yükseltmiştim. bilgisayarımda safaride 12 sekme açık, mail ve preview çalışıyor.kullanılan ram şu anda 3,65 gb. bir iki uygulama daha açsam 4'ü geçecek. sonuçta, rami 8'e yükseltmenizi tavsiye ederim. ayrıca şu şekilde ölçüp fikir edinebilirsiniz:
gün içinde rutin kullanımdayken "activity monitor" uygulamasını açıp bellek (memory) sekmesinde ram'in ne kadar kullanıldığına bakın. yüksek ram; ram'e yer açmak için uygulamaları sürekli kapatmak derdinden sizi kurtarır.

ben olsam, dosyalarım büyükse 500 gb takarım. eski disk için ise cd kızağı haricinde, harici usb disk olarak kullanma seçeneği de var.

cevap 2: 250 gb ssd ve 700 gb kızaklı diskler hususunda ise, performansı etkileyecek şeyler eski diskin performansı, dosyalarınızın büyüklüğü ve buna göre dosyaları nerede tuttuğunuz. eski diske her ihtiyaç duyulduğunda, performans o diskin erişim hızına göre belirlenecektir. 700 gb mekanik disk kasa içerisinde bir ısı kaynağı oluşturur. bu durum fanı etkiler. başka bir yedekleme planım yoksa, eski diski "time machine" diski olarak kullanırdım. ya da eski diski, alacağım boş bir harici usb kutusuna takıp kullanırım. sonuç, deneyip kararı siz vereceksiniz. basit bir word dosyasının açılması eskiye nazaran kısa sürecektir.

cevap 3: linkleri detaylı incelemedim fakat, "ikisi arasında çok büyük fiyat farkı yok, daha yüksek modelini alın" firmaların sık sık başvurduğu "kurnazlıklardan" biridir. ileride söker başka bir cihazda kullanırım demiyorsanız markaya da çok takılmayın derim. bendekilerden biri kingston diğeri sandisk ve bunları 3 yıl önce aldığımda piyasadaki en uygun fiyatlı olanlardı.tabii şimdi dolar uçtu... geçen sene bir arkadaşın disklerini hi-level marka disklerle değiştirdim gayet memnun.

cevap 4: şu linkteki tabloya göre apple servisinde orijinal pil değişim hizmeti 599 TL, 750 TL değil: support.apple.com

macbook pro pili için muadil bir ürünü kesinlike önermem. şişme, bozulma ve kapasite problemleri ile karşılaşma ihtimaliniz çok yüksektir.
  • crevasse  (07.04.18 02:30:45)