yol bisikleti sever arkadaşlar

Yaklaşık 1 yıl sonra tekrar aynı soruyla geldim duyuru sakinleri.

Ayırabileceğim bütçe max 3bin civarı, bulabildiğim 1. el bisikletlerde en mantıklısı btwin'in 500 modelini alıp üzerine adam gibi lastik ve jant seti almak. (Belki ikinci el alıp grupset falan almak da olabilir bilmiyorum)

2. eller için bisikletçileri gezmedim ancak hangi marka model iyidir hangisi kötüdür bilmiyorum. Alıcaksan en az tiagra setli al deniyor fakat onların da fiyatlar uçmuş gitmiş :(

Kullanım amacım, yarışmak değil uzun yol gitmek olacak (bir kaç günlük uzun(100k+) turlar), sanıyorum ki kadronun açıları değişiyor buna göre.

Sizce ne alabilirim ?

yer izmir boy 180

bisiklet alıp upgrade işine girince genelde aynı özelliklere sahip bisikletten pahalıya gelir. temiz ikinci el parçalar bulabilirsen o başka. bisikletforum'un market bölümüne bakabilirsin. bu donanım işleri hep tartışma konusudur ama şu an alacak olsam 3,5-4 aşağısına yol bisikleti alamam gibime geliyor. en azından 105 setli ve orta kalite bir jant olsun isterdim. keşke bisiklet sporu varsayıldığı gibi ucuz bir spor olsa.

  • lazpalle  (06.04.18 14:22:59)
Laz+1 105 set altı üzer, 105 üstü maddi anlamda üzer. Zaten 105 te yenilendi, eski seri fiyatı (5800) düşer ama 10 dolar 20 dolar max. Bence ikinci el 105 setli carraro 062 al gitsin, veya üste 1,5 daha ekleyip bianchi gavia bulmaya çalış :/

  • Tears of Devil  (06.04.18 14:42:24)
0 tiagra setli carraro 052ler 3bin civarinda. Grupsetler arasinda ne fark vardir ki

  • rastocasdelay  (06.04.18 18:54:47)
buna vites geçişlerinde serilik diye cevap verenler de olabilir ama asıl fark şu, shimano tarafından bakınca her seride farklı alaşım kullanılıyor. buda esnemezlik farkı yaratıyor ekipmanlarda. aktarıcılarda çok büyük bir hissiyat farkı olmaz. ama frenlerde inanılmaz farkeder. tabi birde güç aktarımı konusu var... her ne kadar profesyonellerde güç aktarımının daha önemli olduğunu yazıp çizsekte asıl mevzu amatör bisikletçilerde. "daha doğrusu şöyle, zaten ne kadar güç verebileceksin ki? yani vereceğiniz 100 150 w 'ı da adam gibi yola yansıtın bari" diyebiliriz. burda işte krank kolunun esnemezliğinden girip zincire, zincirden girip rubleye, rubleden girip jant tellerine kadar rezonans şeklinde yayılan bir kayıp söz konusu. bu kaybı minimuma taşımak için iyi bir grupset şart. özellikle alü kadro tavsiye etmemin bir sebebi de bu zaten. yoksa o bütçeye ikinci el karbon bisiklet bile buluruz, ama her firma giriş seviyesinde sırf adı "karbon" olsun diye bisiklet üretiyor. treğinden salcanosuna hepsinin giriş seviyesi karbon kadroları var. güç aktarımı veya esnemezlik hesaplarına çok girilmeden 'keriz silkeleme' yöntemine başvurup tüketiciye dayıyorlar karbonu dayıyorlar karbonu. o yüzden sizinki gibi ara bütçelerde karbondan ziyade alü kadrolar daha mantıklı. bu arada tiagra ile 105 arasında hayvani fark var. tiagra almayın, eğer küçük bir limit artırımıyla 105 e geçmeniz varsa 105 alın. en az 3 4 sene kullanılabilir 105'ler.

  • Tears of Devil  (06.04.18 19:32:42)