Sahafların artık sadece adı mı var?

Ya da Sahaf kelimesine ben mi çok fazla anlam yükledim. Sahaf deyince aklıma görece ucuz, eski kitaplar, bazıları eski olduğu için pahalı fakat çoğu ikinci el olduğu için oldukça ucuz kitaplar gelir. Aynı zamanda rahat rahat kitaplara bakabilme, arayabilme. Beyoğlu'nda çok fazla sahafçı bulamadım Aslıhan pasajı dışında. İstanbulda bir de Akmar pasajına gidebildim. Her ikisi de sahaftan ziyade kitapçılar çarşısı aslında. Aslıhan'ın içindekiler görece olarak Akmar dan daha iyi, Akmar pasajına girdiğin an "buyrun" "buyrun ne bakmıştınız" "buyrun yardımcı olalım" "buyrun buyrun" gibi dört bir cepheden buyrun saldırısına uğruyorsunuz, öyle ki raflara bile bakmaya çekiniyor insan sürekli buyrun tacizine maruz kaldığı için. Üstelik kapalı mekan olmasına karşın sigara içen içene, kahvehanelerde bile artık sigara içilmezken sahafçılar pasajında maşallah doğrusu dışarı çıktığınızda buram buram kitap kokusu yerine buram buram sigara kokusu siniyor üzerinize. Akmarın üstü yarı sahaf yarı ders kitapçıları, İnternette 20 TL ye satılan kitapları 30-35 TL ye sattıkları öğrenci dostu bir ortam.

Aslıhan pasajında kitaplara bakmaya daha fazla müsaade ediyorlar, buna rağmen orası da bekleneni vermiyor. Kitaplar ucuz değil, ucuz olanların çoğu okunacak şeyler değil aşk meşk türlerinden, ikinci el sayısı kısıtlı. Akmarda ikinci el daha fazla var, ama oranın da müşteri baskısı malum. Şöyle iş bankası, iletişim, can yayınları gibi güzel çeviriler yapan yayınevlerinin ya da yerli yabancı ama eski basım güzel kitaplar satan ikinci el kitapları en çok nerelerde bulunur bulamadım?

Ben aslında aradığım romantik ortamı bulamadım. Galiba o ortam hiçbir yerde yok, sadece hayallerde var?

maalesef artık çağ değişti sanırım kısa bir süreçte kitaplar tarihe karışacak. şöyle düşünmek gerek hayatın artık inanılmaz hızlı bir temposu var değil mi ? eskiden bir bilgiye ulaşım için evden kalkıp,hazırlanıp otobüse binip, kütüphaneye gidip orada bir de ansiklopediyi karıştırman bulduğun bilgiyi not etmen vs gerekiyordu bu emek gerektiren bir olguydu.şimdi ise bir tık da ulaşabiliyorsun buna. emek gerektirmeyen bir şey ise değerli olmuyor maalesef bu ilişkiler vs içinde geçerli.

buradan şimdi senin bahsettiğin konuya değineceğim. bahsettiğim gibi çok hızlı ve canlı bir akış var sosyal medya,tv vesaire e kitap ne ? çok durağan,cansız,gri bir şey. açıkçası bu hızın içinde doğup büyüyen nesilin kitaba adapte olması çok zor artık. sahaflarda bu hıza uyum sağlıyorlar kitapçı oluyorlar, test kitapları vs satıyorlar o ''romantik dönem'' üzgünüm bitti. bazı butik sahaflar oluyor dediğin tarzda, ben küçük bir ilçede öyle bir sahafla dostluk kurmuştum,keyifliydi.
  • biravekahve  (05.04.18 02:11:27 ~ 02:11:55)
Sözün bir yerinde sahafçı demişsin ki, sanırım dil sürçmesiydi, şöförcü demek kadar yanlış olmuş o söz.
Hani antikacıyla eskici arasında bir fark vardır ya, aynısı sahaf ile ikinci el kitap satıcısı arasında da vardır.
Bir sahaf nadir bulunan bir kitabı sorduğun zaman, o kitabın hangi yılda kaç adet basıldığını, ilk baskıdan günümüze kaç adet gelmiş olabileceğini, yazarı tarafından imzalanmışının olup olmadığını bilir. Kısaca, kitap ve kitabın basımı ile ilgili konularda donanımlı kişidir sahaf.
Oktay Akbal bir kitabında 'Önce ekmekler bozuldu' demişti. Artık sahaflar da bozuldu. Bir kitabı sorduğun zaman, ekranı kendine dönük bilgisayarda senin sorduğunu google'a sorup gördüğü fiyatın iki katını sana söyleyen adam 'ben sahafım' diye dolanır oldu.
Gerçi sen de, sorundan anladığım kadarıyla sahaf değil de kitap eskicilerinin kalitesizliğinden yakınıyorsun ama dertliydim bu konuda, içimi boşaltayım dedim biraz.
  • oguz altun  (05.04.18 02:38:21)
Akmar sahaf değil, aslıhandakiler sahaf. Simurg’a git tarlabaşında, kadıköyde imge var, iyi bakarsan ucuza denk getireceğin şeyler bulursun. Vitrindeki ilk baskılar pahalıdır. Bahariyede de bi pasaj var ama adını unuttum orda da çok güzel insanlar var. (Millet bakmasın diye kitapları ters dizen de var) beyoğlunda da ara sokaklarda var birkaç sahaf çok meraklısıysan bi bakınıp yazarım. Olmadı nadirden bakıp sahafı bul belli kitap arıyorsan.

  • Aerdem  (05.04.18 03:40:25)
unkapanında vefa bozacısına gelmeden reşat nuri tiyatrosunun sokağında labiretn kitabevi/sahaf var. 3-4 katlı bir bina, tam istediğiniz sahaf ruhunu orada bulabilirsiniz sahibi Aziz Bey de çok iyi bir insandır kesinlikle uğramanızı tavsiye ederim.

  • a gun and a pack of sandwiches and nothing  (05.04.18 12:50:24)
ikinci el araba satan yerlerde ne kadar ruh varsa, ikinci el kitap satan yerlerde de o kadar var. fazlasını aramak için bir sebep yok.

  • babilbaligi  (05.04.18 15:31:35)