İstifa etmek hakkında

Merhaba Arkadaşlar,
Son 2-3 aydır beynim önünü alamadığım bir hayal kurdu ve önünü alamadığım şekilde gerçekleştirme isteği duyuyorum.(Yer:İzmir, Cinsiyet: F, Yaş: 28);

Yaklaşık 3 yıl, küçük bir firmada sömürülerek ERP danışmanlığı yaptım. İşimi seviyordum ama bazı nedenlerden dolayı ayrılmam gerekti. Çok kurumsal uluslararası bir firmada satış asistanlığı-ofis asistanlığı gibi bir işe girdim. Maaşım şuan yaklaşık 4500 TL, prim-mrim var. Bir de iş çok rahat ama hem iş ortamından hem de işimden nefret ediyorum, yani günlük hayatımın 9 saatinden nefret ediyorum. 4 aydır istediğim alanda iş arıyorum ama henüz hiç dönüş alamadım ve bulmak biraz zor.
Planım da şu. 2-3 ay daha çalışıp para biriktirmek ve sonrasında istifa etmek.
Arabamı da satıp kalan kredimi kapattığımda elimde yaklaşık 8-9 ay boyunca bana kira+faturalar+yeme içme için yetecek para olacak.(Lüks yaşamama gerek yok) Bu süre boyunca hem biraz dinlenmek, spor yapmak, hobilerimle ilgilenmek ve kendimi ilgilendiğim yazılım konusunda evde geliştirmek istiyorum.
E bunları şimdi de yapabilirsin diyeceksiniz, evet bir kısmını yapmaya çalışıyorum ama günde 9 saat çalıştıktan sonra ancak haftada her biri için bir kaç saat ayırabiliyorum. Ve yarın işe gideceğim düşüncesi tüm motivasyonumu çökertiyor. Birde üniversiteden beri hep bir yerlerde çalışıyorum. Hiç boş kalmadım ve bunun nasıl olduğunu merak ediyorum, biraz dinlenmek, kafana göre takılmak nasıl bir şey?
Tek takıldığım nokta şu; ya param bittiğinde yeni iş bulamazsam? Yine istediğim işi bulamazsam her türlü işi yapabilirim, garsonluk, resepsiyonistlik, pilavcılık... vs
Ne diyorsunuz?

Peace!

istifayi basip o plani gerceklestir. sonra is bulamasan bile zengin bir koca falan bulursun.

imza: kiz olsaydim kesin ... olurdum ekolu.
  • buenosdias  (04.04.18 13:05:38 ~ 13:06:01)
@buenosdias zengin koca hayal dışı, yok öyle bir dünya -_-

  • kismisolungac  (04.04.18 13:08:26)
gerceklestirmemen icin hic bir gerekcen yok. bu sekilde calismaya devam edip ultra zengin olacagin, hayatinin geri kalani icin gerekli parayi kazanacagin falan yok. 9 ay - 1yil icin de kendini finannse edecek kadar paran var. Bu sure zarfindan sonra da ne is olsa yaparim diyorsun ama iyi kotu yine bir is bulup kendini gecindirecek asgari sartlara ulasabilirsin.

9 ay ara vermen sana hicbir sey kaybettirmez, en azindan denedim ama olmadi dersin. ya da sikilir geri donersin. gormus olursun yani.
  • brkylmz  (04.04.18 13:15:25 ~ 13:15:46)
himm. ok o zaman ciddi yazayim. maalesef bu planlar cok keskin planlar. arabayi satmak, isi birakmak, 8-9 ay bosta kalmak. sevmesen dahi tum bu seyler 3 yillik aliskanlik ve duzenin bir parcasi. hayatta ogrendigim birsey varsa o da, boyle ayni anda cok degisiklik yapmanin pek hayirli olmadigi. nacizane tavsiyem boyle radikal degilde ufak ufak yapman. ne bileyim once gunluk plan yap. uykundan yada diger aliskanliklarindan kisarak daha cok vakit ayirmaya calis. bu esnada kredini bitir. belki sikilirsin o kadar cazip gelmez baska is ararsin. baktin sikilmiyorsun. isten ayril. arabayi falan da satma.

  • buenosdias  (04.04.18 13:17:14)
9 ay içinde yeniden ve benzer şartlarda iş bulabileceğine inanıyorsan yapıştır istifayı.

  • tosunpasa  (04.04.18 13:17:22)
mutsuzsan ve kafaya çalışmama isteği düştüyse ne desek boş, sen işten çıkmadan rahatlayamayacaksın, öncelikle bunu söyleyeyim. bizzat tecrübe ettim.

işsizken iş bulmak türkiye koşullarında zor, gaza getirmek gibi olmasın ama kenarda birikmiş bişeyler varken ilk birkaç ay işsizlik şahane bişey. gerçekten. canın ne isterse onu yapabiliyor olmak, kendine dilediğince vakit ayırabiliyor olmak, ne bileyim gün ışığında sokakta boş boş dolaşmak falan müthiş. ama devam eden aylarda biraz elini sıkmaya başladığında (çünkü hayat şartları buna zorluyor insanı) ilk aylardaki o muazzamlık, o tüy hissi unutuluyor. gider garsonluk yaparım filan da çok gerçekçi olmuyor, çünkü eskisi kadar çok çalışıp kendine vakit ayıramıyorsun, üstelik tüm emeğin ve vaktin karşılığı cebine çok daha az para giriyor. mantıklı bir yanı yok yani, uzaktan bahane.

kendine güveniyorsan, kalifiye bir elemansan ne bileyim bir mesleğin uzmanlığın varsa bas istifayı gitsin, yine iş bulursun ne olacak. ama patronlar gözünde sen de diğer herkes gibiysen, çabucak iş bulabileceğin bir çevren de yoksa ağır ol ve ücretsiz izin dene, bu da bir alternatiftir. belki tutar.
  • evde liyakat kalmamis  (04.04.18 13:31:38)
Güzel soru güzel, sayende bu soruya cevap olarak yüzlerce(abartıyorum) satır yazdım ve okuduğumda bana iyi geldi kendi yazdığım. Eyvallah.

Evde liyakat kalmamış durumu güzel özetlemiş bence. Hayattan ne istiyorsun, neleri feda edebilir/nelere razı olabilirsin temel soruların esasen bunlar. Vereceğin cevaplar da romantiklikten uzak olmalı. Ve eğer işini bıraktığında bu bıraktığın pozisyona zorlanmadan geri dönebileceğini düşünüyorsan bırak. Düşünmüyorsan bırakma, çünkü zaten şu ara konjonktür de biraz sıkıntılı.

Tanrı bizi affetsin !
  • mete kudur  (04.04.18 13:47:15 ~ 13:47:33)
İmkanınız varsa önce ücretsiz izin alın birkaç ay, o süreçte kendi kendinize tahammül edip edemediğinizi test edin (bu dediğim şaka değil, insan bazen uzun süreler yalnız kalmaya tahammül edemeyebiliyor). Hem parasal açıdan da düzgün bir test olur; nihayetinde geliriniz olmayacak. Baktınız yürütebiliyorsunuz, ona göre davranırsınız.

  • gonion  (04.04.18 13:49:42)
@evde liyakat kalmamış teşekkürler öncelikle. ilk iki cümlede tiki bastım ama sonrasında biraz üzüldüm. Çünkü ben patronlar için herkes gibiyim. Uzman olduğum bir alan var ama belki bu dönem, bu alanda kendimi daha çok geliştirip, kendimi daha iyi satmaya yönelik değişiklikler yapabileceğim. Ya da kendime tekerleği yürütecek bir iş kurma denemelerim olacak.

@gonion izin alma şansım maalesef yok, çünkü şuan çalıştığım lokasyonda bir muadilim yok. Gidersem yerime yeni birini almaları şart.
  • kismisolungac  (04.04.18 13:57:33)
Her türlü işi yaparım demek bence çok gerçekçi değil. Bulacağın o işte de mutsuz olma ihtimalin hiç de az değil, üstelik daha da az kazanma ihtimalin yüksek. Bence dönüş alabilmek için biraz daha zaman ver. Bir süre daha devam et derim.
Kolay değil öyle işi bir anda bırakmak. Küçük bir şehirde, ailenle yaşıyor olsaydın farklı önerilerim olabilirdi. Ancak İzmir’deymişsin bir de. Seninle aynı yaşta, İzmir’de yaşayıp bir tık daha fazla kazanan, birtek cinsiyeti farklı olan bir birey olarak söylüyorum bunu. Ben mesela işimden gayet memnunum ama aksi olsaydı, böyle bir şey yapar mıydım diye empati kurmaya çalıştım. Bence fazlasıyla cesur ve mantık dışı görünüyor.

  • Tyler89  (04.04.18 14:03:49)
Öncelikle ERP danışmanlığıyla çok güzel bir giriş yapmışken ofis/satış asistanlığı neden? Bakın parası için demiyorum. 28 yaşında deneyim ve referans biriktireceğiniz bir döneminizde "kurumsal olsun, taştan olsun" mantığı çok yanlış. Üstelik bunu benim gibi yaklaşık 25 senedir çok kurumsal bir şirkette çalışan ben söylüyorum. O yaşta her kalıba girersiniz. Yanlış kalıba girmeyin. İstifa tamam, maddi melelelerin hesabını yapmışsınız. Ama dinlenmek, spor yapmak vs için değil bir sonraki adım için hazırlanmak üzere ayrılın işten. Yazılım için bir iş planınız olsun. İş en iyi işte aranır ve iş en iyi işte öğrenilir. 28 yaşında hayalinin peşinden git yoksa mutsuz olursun.

  • SiyamkedisiZorro  (04.04.18 14:07:08)
@SiyamkedisiZorro Çok haklısın, acayip haklısın. Bunu ancak tecrübe ederek öğrendim. Bir önceki işimin 2 katı maaşı duyunca ben ve çevrem işin ne olduğuyla pek ilgilenmedik. Hata ettim.

  • kismisolungac  (04.04.18 14:11:53)
şu durumda işinizi bırakmayı düşünmeyin bence. iş hayatı her zaman çok sıkıcı ne yazık ki.

  • caletti  (04.04.18 14:59:06)
Dediğinin benzerini yaptım, sonra depresyon sarmalına düşüp evde yattım. Ailem ve arkadaşlarım kırbaçlamasa yeni iş bulamıyordum.

Yapma demiyorum ama yaparsan sakın yatma, hemen hayallerini uygulamaya bak.
  • cleric  (04.04.18 17:31:36)
ben mesela, çalışmaya öyle alışmışım ki bazen mesai saatlerinde vergi dairesine vs. gitmem gerekiyor, yolda boş boş dolaşırken parkta yatan insanları falan görünce kendimi işsiz gibi hissedip aşırı üzülüyorum.

bir dönem yine 2 günlüğüne işsiz kalmıştım, basket topu falan aldım ama oynarken bile rahat edemedim içim içimi yedi.

dolayısıyla bi haftalık izin alıp deneme sürümü yapmadan istifayı basma derim.
  • legalize marijuana  (04.04.18 18:00:28)