Yatırım For Dummies: Hisse Senedi

Selamlar,

Yatırım yapmak konusunda cahil bir kişi olarak;
Hisse senedi işlemleri konusunda yönlendirmeye ihtiyacım var.

Aklıma gelen sorular şöyle:

1) Hisse senedi işlemlerini internet bankacılığı üzerinden yapmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz?
2) "Hangi hisse senedini almalıyım?" sorusuna nasıl cevap vermek gerekiyor? -
- Senetler veya şirketler ile ilgili yorumlar mı okunmalı, evet ise hangi kaynaktan?
- Grafikler mi incelenmeli, evet ise nasıl?
- Veya başka neler yapılmalı?
3) Bu konuda bilgi seviyemi geliştirmek ve stratejileri öğrenmek için önerebileceğiniz; bir youtube kanalı, medium sayfası, köşe yazarı, sözlük yazarı, kitap vs. var mı?
4) Hisse senedi dışında, buna benzer başka hangi yatırım araçlarını dikkate almamı tavsiye edersiniz? (Fon, bono vs.)
5) Bir yatırımcı olarak, yaptığınız yatırım türü ne ise, onunla ilgili rutin yaptığınız eylemler neler? Her gün şunu okurum, her hafta şunu incelerim, gün içinde sürekli şunu takip ederim gibi.

Sorular çok oldu ama faydalı bir rehber olabilir gelecek nesiller için :)
Şimdiden çok teşekkürler.

1) soru net değil. hisse alıp almama arasında mı kararsınız yoksa zaten alacaksınız da internet üzerinden yapıp yapmamayı mı soruyorsunuz? 2. ise evet yapın. 1. ise; rastgele borsada "oynanmaz". Analiz ve planlama gerekir.

2) Hiçbir şey yapmadan yönlendirme istiyorsunuz. Elbette hepsini yapacaksınız... Tombala gibi girmeyecekseniz eğer.

3) www.hisse.net

4) Benzer derken? Saydıklarınız farklı farklı piyasalar. Benzerliği neye dayandırdığınızı anlayamadım. Hepsine "finansal yatırım" diyoruz tek ortak noktaları bu. Aralarındaki tercih, ne kadar risk alıp ne kadar yüksek getiri hedefi koydugunuza bağlı. En risksizi mevduat. En risklisi de hisse. Diğerleri bunların arasında sıralanıyor.

5) Soru aşırı genel. Her piyasanın ve her yatırımcının yöntemi farklıdır. Çok daha spesifik sorarsanız daha anlamlı cevaplar gelebilir. Atıyorum "dolar aldım, kaç saatlik/günlük grafiklere bakayım?" gibi.

Bence şöyle bir 2-3 ay bolca okuyun araştırın. Biraz piyasaları anlamadan hoppanak hiçbir şeye girmeyin.
  • 507  (02.04.18 13:00:44)
Bilgi seviyeni geliştirmek için hisse.net’e bakacağına hiç bakma daha çok gelişir.

  • Mcfly  (02.04.18 13:49:00)
1) Hisse senedi işlemlerini internet bankacılığı üzerinden yapmayı düşünüyorum. Tavsiye eder misiniz? >
ederim. bir cok banka kullaniyorsaniz, komisyon/masraf kalemlerini karsilastirip en uygununu secebilirsiniz.

2) "Hangi hisse senedini almalıyım?" sorusuna nasıl cevap vermek gerekiyor? -
- Senetler veya şirketler ile ilgili yorumlar mı okunmalı, evet ise hangi kaynaktan?
- Grafikler mi incelenmeli, evet ise nasıl?
- Veya başka neler yapılmalı?
turkiye'deki piyasa dinamikleri diger ulkeler gibi islemiyor. o yuzden teknik analiz ile alim satim yapmak zaman zaman istediginiz istediginiz kar oranlarini veremeyebilir. yine de bist 30 veya bist 50 sirketleri ilk yatirimlar icin daha iyi olabilir.
3) Bu konuda bilgi seviyemi geliştirmek ve stratejileri öğrenmek için önerebileceğiniz; bir youtube kanalı, medium sayfası, köşe yazarı, sözlük yazarı, kitap vs. var mı?
investing.com sitesinden pek cok sey ogrenebilirsiniz.
4) Hisse senedi dışında, buna benzer başka hangi yatırım araçlarını dikkate almamı tavsiye edersiniz? (Fon, bono vs.)
cesitli tiplerdeki fonlari inceleyerek, kendinize uygun olani secebilirsiniz.
5) Bir yatırımcı olarak, yaptığınız yatırım türü ne ise, onunla ilgili rutin yaptığınız eylemler neler? Her gün şunu okurum, her hafta şunu incelerim, gün içinde sürekli şunu takip ederim gibi.
bloomberg konsolu, dunya gazetesi, yatirim yapilan sektore iliskin dunya ve turkiye'de cikan yayinlar.
  • for the record  (02.04.18 13:59:05)