Davalık bir durum var, hukukçular ve tecrübeliler bir bakabilirler mi...

Yıllar önce (2-2,5 yıl) bir sözlüğe periscope videosuyla alakalı bir başlık açmıştım. Başlık komik, +18 bir videoydu. Yalnız şu var, ben videonun sadece linkini alıp başlığa kopyalamıştım, yani herhangi bir yere yüklemedim veya bizzat kendim ekran görüntüsü alarak kaydetmedim. Öyle bir şeyi neden yapayım. Kaldı ki o zamanlar telefonum periscopu desteklemiyordu bile. Öyle bir uygulamadan haberdar bile değildim. Video youtube'dan tutun, twitter'a kadar birçok sitede vardı. Aynı başlık ekşi'de falan da açılmış ama başlığı açan kişi ya silmiş, ya da uçurulmuş, bilemiyorum. Şu an youtube'da video mevcut ama geçen yıl yüklenmiş o da. Her neyse, 2017 eylül gibi sözlük tarafından aranarak videodaki kişilerin bana dava açacağını öğrendim. ''5-6 ay sonra ifadeye çağırılacaksın. Biz polislere bilgilerini verdik'' dedi sözlük sahibi. 20-30 dakika konuşmuştuk. ''Bu davadan bir şey çıkmaz, ifadeni aldıktan sonra muhtemelen kapanır dosya vb.'' şeyler demişti o zaman aradığında.

Cumartesi günü annemin telefonu çalmış ve polis onu ifadeye çağırmış. Ama ne için olduğu hakkında bilgi vermemişler. Annem normal ev hanımı, böyle ifadelik durumlarla uzaktan yakından alakası olmayan bir kadın. Neyse geldi bana söyledi böyle böyle diye, benim de aklıma direkt yukarıdaki durum geldi. Benim hattım 10-11 yıldır annemin üzerine kayıtlı olduğundan demek ki onu çağırdılar. Şimdi annem yarın karakola gidecek. Ben ne yazık ki işlerim ve sınavlarım dolayısıyla yanında gidemeyeceğim. Ama yetişirsem pazartesi akşamı ya da en geç salı gideceğim. Anneme de; ''Hat benim üzerime ama yıllardır oğlum kullanıyor.'' demesini söyledim ve benim bilgilerimi polislere vermesi konusunda tembihledim. Böyle bir durumda annemden zorla ifade alırlar mı? Yani kadının olayla hiçbir alakası yok. Sözlük nedir, Periscope nedir bilmez bile.

Şimdi bu videodaki kişiler muhtemelen ''özel hayatı ihlal'' şikayetinde bulundular. Ama videoda bizzat kendileri canlı yayın yapıyorlar. Ve dediğim gibi ben sadece bu videonun linkini kopyalayıp, sözlükte başlığını açmıştım, başka yaptığım bir şey yoktu yani. Videoyu internette arıyorum ama sadece youtube'da var, o da geçen yıl yüklenmiş. Diğer her yerden kaldırılmış videolar falan. Ama ekşi sözlükte başlık benden önce açılmış. Ama tabi orada da ne video var, ne başlığı açan kişi. 2017 Eylül'de beni aradıklarında direkt kendi açtığım başlığa bakmıştım o zaman da link falan yoktu, kaldırılmıştı. Neyse biraz fazla uzattım. Kısacası bu durumda başıma bir şey gelebilir mi, karakola gittiğimde ifadeye ne yazmalıyım? İki gündür canım sıkkın. Onca işimin gücümün arasında gerekirse polise göstermek için internette bunların saçma sapan videolarını arıyorum. Bu arada polis annemi aradığında, ''4-5'' kişiyi daha arayacağız.'' demişler. Yani benden başka kişilere de şikayetçi olmuşlar sanırım.

Biraz uzun oldu ama ilk defa böyle bir durumla karşılaşıyorum ve canım sıkıldı biraz. Özellikle annemin olaya dahil olması hiç iyi olmadı. Olayla ilgili yorum yaparsanız çok sevinirim, teşekkürler...

ben olsam avukat tutar ifade vermeye onunla giderim.

  • oscar  (02.04.18 03:50:21)
Bir şey çıkacağını sanmam ancak yine de bir avukata danışmanızda fayda var. Malum OHAL var ne olacağı belli olmuyor.

  • captainimsi  (02.04.18 09:44:05)
bunlar özel değil genel geneeeel diye girizgah yapayım ben.

birisi istediği şeyi yaparak bir yayın yapabilir ve seyirci sayısını bir şekilde arttırabilir. bu o kişinin bileceği iş. ancak izin olmadan böyle birşey yapılması muhtemelen hoş bir durum değil. bu benim eleştiri noktam olsun bağışla lütfen.. asıl meseleye gelelim.

hakkınızda özel hayatın gizliliğini ihlal suçundan dolayı muhtemelen şikayet gerçekleşmiş durumda. bu suç şikayete ve uzlaşmaya bağlı suçlardan olup, dosyanız öncelikle savcının atayacağı bir uzlaştırmacıya gidecek. bu uzlaştırmacı aranızı bulacak. yani bir zarar karşılamanız gerekecek. müştekinin isteği doğrultusunda bu bi miktar para da olabilir veya 100 fidan ağaç dikme gibi birşey de olabilir. tamamen müştekinin tercihi. uzlaşmayıp dava açılması yoluna gitme hakkınız var tabii.

gel gelelim uzlaşmadınız ve dava açıldı. bu konuda yargıtayın görüşü açık ve nettir. ilgili ceza dairesi kararında der ki; kişisel bilgilerin sosyal paylaşım sitelerinde sadece kendi seçtiği kişilere değil herkese açık halde paylaşan kişinin bu duruma rıza göstererek gizlilikten vazgeçttiği, bu nedenle suçun oluşmayacağına dair karar verildiği belirtilmiştir. ilgili yargıtay kararını mesajla bilahare göndereceğim. şuan bulamadım. ancak korkacağınız hiçbirşey yok. gayet rahat olun.
  • jesues  (02.04.18 10:53:25)
@jesues estağfurullah. ilk dediğinizde haklılık payınız var. 2.5 yıl geçmiş zaten başlığı açmamın üzerinden. Ne zaman açtığımı hatırlamak için bile bayağı hafızamı yormuştum. Her neyse...

Şimdi ben bugün ya da yarın gideceğim ifade vermeye. Sizce yukarıdakilere ilaveten "şunu da eklesen iyi olur" dediğiniz bir şey var mı? Mesajınızı bekliyorum.
  • altin gol atan stoper  (02.04.18 16:04:27)