maç sunucularının oyuncuları bilmesi

maç sunucular maçı sunarken oyuncuları nasıl bilebiliyor? hani şuna gitti, bu aldı gibisinden..
hadi bjk, gs, fb falan bilindik kişiler var da, mesela ikinci lig, üçüncü lig takımlarını, başka ülkelerin takımlarını vb. nasıl bilebiliyorlar?

eğer bu iş şimdi teknolojik aletlerle kotarılıyorsa, eskiden nasıl yapılıyordu?

halit kıvanç maçtan önce oturup çalıştıklarını, ezberlediklerini anlatmıştı yıllar yıllar önce.

  • kibritsuyu  (02.04.18 01:47:43)
ikinci lig maçlarını anlatan spikerler sezon boyunca aynı şeyi yapıyor, haliyle bir noktadan sonra tanıyorlar. bilmiyorlarsa da maçtan önce çalışıyorlar, daha önceki maçları izliyorlar, numaralarını ve tiplerini öğreniyorlar vs. en önemlisi de pozisyonlarını bilmek. bir takımı belli bir süre izledikten sonra sen de 11 oyuncuyu çıkarabilirsin.

ayrıca her zaman bilemiyorlar. yanlış söyledikleri veya topun kimde olduğunu, pasın kimi/kime attığını vs. söylemedikleri oluyor.

ama genel olarak pozisyon bilgisi, oyuncunun karakteristik özellikleri (saç şekli, giydiği krampon, koşu tarzı, fiziksel özelliği vs.), forma numarası falan yardımcı oluyor.
  • der meister  (02.04.18 01:54:53)
bir keresinde premier lig maçı izlerken bir ara tüm oyuncuların dibinde çember içinde isimleri yazıyordu.pes/fifa gibi yani. bir anlık öyle bir teknolojiyle gösteriyorlardı maçı. sanırım spikerlerin anlattığı ama bizim görmediğimiz görüntüydü o. eğer öyleyse çok basit anlatmak. diğer türlüsü ne kadar ezberlersen ezberle çok zor.

  • yazar yazmaz yazan yazar  (02.04.18 09:43:17)