yüksek lisans kabulleri neye göre yapılıyor?

boğaziçi, itü gibi üniversitelerin tezli yüksek lisans programlarında kabüller (asil ve yedekler listeler) neye göre belirleniyor?

%25 lisans ortalaması, %25 gmat/ales ve dil puanı, %25 bilim sınavı, %25 mülakat puanı şeklinde bir skor belirlenip en yüksekten düşüğe göre asil ve yedekleri belirleyecek şekilde mi yapılıyor yoksa mülakattaki hoca ben bu öğrenciyle çalışacağım dediği zaman min yeter puanları aldıktan sonra diğer skorların önemi mi kalmıyor?

(mühendislik fakülteleri için)

belli bir formül olmak zorunda. bu formülde de ales'in minimum %50 ağırlığı olmalı.

bunun dışında üniversitelerin çeşitli esneklikleri var. mülakatla istediği adama 100 verip, diğer adaylara 5-10 gibi komik puanlar vermek örneğin.

ya da odtü'nün yaptığı gibi başka bir üniversiteden geliyorsan, not ortalamanı kafalarına göre bir katsayıyla çarpıp düşürüyorlar.
  • antikadimag  (02.04.18 01:17:30)
yüzdeler belli zaten onları internet sitelerinden görüntüleyebilirsiniz.

antkadimag'ın dediği gibi hocalar istediği kişiyi alabilmek için mülakatlara bazı kişilere absürt düşük puanlar verip bazı kişilere ise yüksek puanlar verebiliyorlar. en son bu konuda marmara üniversitesi davalık olmuştu geçen yaz sınavı falan tekrarladılar.

alanınızda çok iyiyseniz ortalama ve alesiniz iyiyse ne kadar torpil olursa olsun girersiniz ama hocam. burada bir sürü o şekilde girmiş kişi mevcut.
  • a darkness coming  (02.04.18 02:33:44)