Askerlik: Bedelli çıkar mı? + Bakaya kaçağına ne yapılıyor?

Çok yakın bir arkadaşımın haziranda tecili bitiyor ve teslim olmazsa bakaya kaçağı sayılacak yanılmıyorsam.
Bedelliden ümitliydi ama çıkar mı çıkmaz mı bilinmez, siz ne düşünüyorsunuz?
Bakaya kaçağı bir şekilde yakalanırsa ne olur? Direkt askerlik şubesine teslim edilip askere mi gönderilir?
Yüksek lisansa başvurmayı düşünüyordu ama onun kayıtları ağustos eylülde, bir bakaya kaçağı yakalanmadan bir üniversiteye başvurabilir mi?
Bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Bi tebligat imzalatıyorlar 15 gün içinde askerlik şubeye gideceksin diye ve bi miktar para cezası yiyorsun.

  • kaderimse np  (30.03.18 19:13:55)
Celp dönemleri vardır. Ornegin su an 31 marta kadar subeye gitseydin mayıs celbine tabii olacaktın. Yani mayista askerdin. Eğer haziran 31e kadar subeye gidip ben askere gitmek istiyorum dersen agustosta askersin. Veya 31eylule kadar subeye gidersen kasım celbinde askersin. Arkadaşın askere gitmek istiyorsa bunlara göre karar verebilir ki anladigima göre agustos celbine tabii. Arkadasin tememuzda subeye gitsin muayene olsun kasım celbine tabii olacağından eylül sonuna dek askerlikle ilisigi yoktur yazısını alabilir. O yaziyla da yaz döneminde nir yüksek lisansa kayot yaptırabilir. 35 yaşına kadar da bunu sürdürebilir.

  • karacigerim vur kadehlere  (30.03.18 19:46:09)