Reflüsü olanlar bir bakabilir mi?

Merhaba yeniden,

Reflü ile vs alakalı olarak boğazın sol tarafında dolgunluk hissi yaşayan oldu mu hiç? Aynı şekilde sol tarafta mideye doğru da öyle bir hisse sahibim. Hayatımda geğirmek falan nedir bilmezdim şu aralar sürekli geğirme çabasındayım.

Bir de enteresan bir şekilde dün bu dolgunluk hissi yüzünden akşam yemeği yiyemeyecektim fakat sonradan vazgeçtim ve yedim. Yemek yedikten sonra o dolgunluk hissi geğirmeyle birlikte son buldu.

Ağrı sol kolumun triceps kısmına da vurmakta hafiften.

Fakat bugün hiçbir şey yemememe rağmen yine aynı problem.

Bugün bir doktora gittim toraks BT falan dedi, o kadar çok tetkik yaptıran bir insanım ki kendimden bunaldım artık. O yüzden en azından yaşayan var mı fikir almak için soruyorum. Benim panik halimi bilen doktor tanıdıklarım yav he he bir şey olmaz, benim de bilmem neyim var diyip geçiyorlar.

Hayatımda kaç kez ekg çektirdim sayamam size yani o derece. Şimdi yok holter yok bt istemiyorum :(

Bence önce beslenme alışkanlığından başla. Sağlıklı şeyler yemek düzenli beslenmek şekeri vs bırakmak ve yavaş yemek

Sonrasında 36 saatlik açlık denemesi. Yemek ve su yok rahatlatacaktır

Sonra damla sakızı macunu

Bunlardan fayda gormezsen o zaman yeniden doktor sürecine girersin

Bende de sindirim sorunu vs var doktora gidiyorum kolonoskopi vs diyor sanki çok basit şeymiş gibi başka doktor bu gibi geçici çözümler önerdi rahatlamazsan o zaman kolonoskopi gidersin dedi
  • seyyar satıcı  (30.03.18 16:53:33)
Fakat aç kalınca midede daha fazla gaz oluşuyor?

  • perfectum  (30.03.18 16:58:21)
Doktor BT istediğine göre reflüden başka bir şey olabilir diye düşünmüş galiba, yoksa PPI verir işe yaramazsa endoskopi isterdi.

Bende tam tersi yemekten sonra boğazımda doluluk oluyordu, yemekten önce olan şey mide ağrısıydı. Gaz da aynı şekilde yemekten sonra oluyordu. Midede yanma, geniz akıntısı gibi şeyler var mı?
  • i was made for you  (30.03.18 17:02:31)
@i was made for you: Gittiğim hastane sadece tetkikten para kazanan bir hastane. Adam beni muayene bile etmedi. Reflü kola vurmaz, belki kalbin sıkıştırıyordur falan dedi kafayı yedim. Panik bozukluğum olduğunu baştan söylemiştim ama o böyle bir cümle sarf etti. Yaklaşık 2 ay önce de mideye bağlı böyle bir sorun yaşamıştım, o zamanki doktorum da bir sürü tetkik istemiş ve Reflü teşhisi koymuştu. Iyi bir doktordu ama şimdi bana uzak diye en yakın yere gittim. Bu adamın panik bozukluğumdan yararlanma çabası midemi bulandırdı.

  • perfectum  (30.03.18 17:05:34 ~ 17:27:26)
Anladım, bence yaptırma BT falan, hem zararlı hem boşa para. Reflü kola vurur mu? Reflü direkt kola vurmaz evet ama ben de mesela köprücük kemiğinin hemen altında yanma hissediyordum göğüs ile birlikte, orada göğüs kasından başka bir şey yok ama psikoloji işte. Şu anda da Prozac kullanıyorum mide şikayetleri için. Ben bir devlet hastanesine git derim.

  • i was made for you  (30.03.18 17:08:59)
Git eczaneden bir adet gaviscon şurup al. Bir de talcid tablet.

Yemeklerden sonra ve yatmadan gaviscon şurup iç. yanma olduğunda bir adet talcid tablet al.

Ha, eğer reflün ileri derece ise bunlar reflünün kaynaklanma sebebini çözmez ama reflünün yarattığı rahatsızlık hissini geçirir, reflü küçük seviyelerdeyse reflünü engelleyebilir.

Bir de nexium tablet var. Mide salgısını biraz yavaşlatıyor. Reflü de fazla mide salgısından kaynakladığından bu ilacı da kullanabilirsin.

Bu 3'ü doktorların tavsiye ettiği ilaçlar ama hastadan hastaya fark vardır her zaman. İçin rahat etmeyecekse doktorla görüşüp o şekil ilaç kullanımına başlayabilirsin.
  • benim adim kerim hepinizi severim  (30.03.18 17:09:14)
Gaviscon şurup ve tablet olmak üzere almıştım geçenlerde. Tablet pek işe yaramıyor, şurubu denemedim :) Deneyeyim.

Doktor sabahları aç karnına içmem için bir mide asidi düzenleyici vermişti. Sindirim sistemimimi kötü yönde etkilediği için derhal bıraktım. Çünkü iyi çalışan bir sindirim sistemim var. Tüm mide asit düzenleyiciler böyle mi acaba?
  • perfectum  (30.03.18 17:13:36)
Gaz için de sakız çiğnemek ve damla sakızı macunu

  • seyyar satıcı  (30.03.18 20:27:16)