Kedimin gozu bir garip olmus, hemen veterinere gitmeli miyiz?

Sabah boyle bir sey yoktu, eve gelince farkettik. Sol gozunde bulaniklik var, sanki katarakt olmus gibi.

Tirnaklari biraz uzundu, oynarken gelmis olabilir gibi ama emin degilim. Napsak, hemen veterinere gidelim mi? Yoksa sabaha kadar gecmezse sabah mi goturelim?

Yemesi, içmesi ve tuvaleti normalse sabahı bekleyebilirsiniz bence. Sanki gözünün etrafı şişmiş gibi çok geçmiş olsun. :(

  • neferkitty  (29.03.18 23:35:06 ~ 23:35:43)
Her seyi normal gibi aslinda. Sadece normale gore biraz daha durgun gibi ama korkudan bana da oyle geliyor olabilir bilemedim :( Tesekkurler

  • elon  (29.03.18 23:37:58)
enfeksiyon da olabilir, bir tür darbe (oynarken tırnağının gelmesi de mümkün, bir yere çarpmış olması da) sonucu oluşmuş da olabilir.

önemsiz bir şeydir muhtemelen.
bana enfeksiyon gibi geliyor, göz çevresindeki şişlikten de belli.
mikrop kapmıştır.

bir de şu var, önemli de olsa, önemsiz de olsa sabaha kadar geçmeyecektir.
ancak çapaklanmadan kaynaklanıyorsa, gözünü temizlerseniz o geçer.
geçmiyor diye boşuna panik olmayın yani.

sabahı beklemek zorundaysanız yapacağınız şey, çay banyosu.
enfeksiyon da olsa, darbe de almış olsa, çay banyosu her şeye iyi gelir.

çay demleyin, sonra da demlikteki çay ılık hale gelince bir pamuğa döküp gözünü burun tarafından diğer ucuna doğru bastırmadan, okşar gibi temizleyin.
pamuk çok ıslak olmasın, yani gözüne çay kaçırmayacak şekilde, nemli olması yeterli olur.
sonra da başka bir pamuk parçası alın.
gözü kapalıyken üzerinde bekletin biraz çaylı pamuğu.

bunu sabaha kadar 2-3 kere yapabilirsiniz.
zaten enfeksiyon varsa veteriner çay banyosu + gentagut verecektir.

geçmiş olsun.
  • blatta hiberna  (30.03.18 00:37:19)
vetgoz.com.tr

aklınızda olsun
  • habula  (30.03.18 00:39:20)
Muhtemelen mikrop kapmış ya da bir yere çarpmış, ya da tırnağı gelmiş.
Şu halde veterinere götürsen göz damlası verir en fazla. Bir miktar da havadan muayene parası alır.
Sabahı bekleyip gözlemle. Olmadı yarın eczaneden Tobrex göz damlası alıp iki göze de birer damla damlat (sabah öğle akşam).
Tobrex antibiyotikli, mikrop kırıcı/arındırıcı bir ilaç. Yani herhangi bir zararı olmaz merak etme.
  • esse classic  (30.03.18 01:01:00)