Sadece alkolle sigara içen insanlar

Bunu nasıl başarıyorlar? Hatta genişletiyorum canı istediğinde bir tane falan içip 3-4 gün hiç içmeyen insanlar. Bağımlılık gelişmiyor mu nasıl oluyor yahu bu?

Sigara keyif işi... puro içerim ben de ara sıra... bağımlılık psikolojik biraz da bence. Tok karna sigara içerim mesela ben sadece gibi gibi

  • benaslindayohum  (29.03.18 12:02:34)
En hafif puro sürekli içilemeyecek kadar ağır zaten.

Sigara ise katılmıyorum ciddi bir bağımlılık hem fizyolojik hem de psikolojik olarak.
  • perfectum  (29.03.18 12:03:55 ~ 12:04:27)
yemekten sonra da dürtüyor ama içmemem gerektiğini bildiğim için içmiyorum. çok gün üst üste içicek durum oluşmuşsa ara veriyorum, ucunu kaçırmayınca çok büyük bağımlılık gelişmiyor. gerçi benim 2 sene günde 4-5 tane içip bırakmışlığım da var.

  • Bruce  (29.03.18 12:04:26 ~ 12:05:09)
Şu "Çok gün üst üste içecek durum oluşmuşsa ara veriyorum" nasıl oluyor? 10 gündür sigara içmiyorsun ama 10 günün sonunda bir paket sigara içiyorsun mesela? Böyle insanlardan bahsediyorum.

  • perfectum  (29.03.18 12:06:33)
10 günün sonunda 1 paket içmiyorum, uzun saatli alkollü eğlenceli bir ortamsa günde 6-7 tane oluyor ama o da sürekli olmuyor, 2-3 haftada 1 diyelim. bazen 3-4 gün üst üste içiyorsun, sonra bi ortam daha oluşuyor, içmiyorsun. ya da 2 haftadır hiç içmemişsem güzel bir yemekten sonra içiyorum. kendimce bir denge işte, içmeyeceğim dedikten sonra çok zor olmuyor.

  • Bruce  (29.03.18 12:10:06 ~ 12:10:34)
@want2die Evet aradığım böyle bir cevaptı. Bu bağımlılık neye göre oluşuyor acaba, öğrenmek lazım

  • perfectum  (29.03.18 12:23:34)
nerdeyse 2 aydır kendi üzerimde deney yapıyorum, sonuçlarını paylaşiyim burdan.

öncelikle bi kere 10 ay boyunca sigara içmedim. her an aklımdaydı.

geçenlerde sigarayı bırakim dedim ama benim için ızdırap olacağının da farkındaydım. şöle bi yol izliyim dedim kendi kendime. güzel bi yemekten sonra ya da alkolün yanında sigara serbest dedim. 3 hafta boyunca sadece cuma cumartesileri alkol ile içtim sigarayı. 4-5 taneyi geçmedi. 4. hafta fire vermeye başladım. hafta sonu kahvaltısından dur bi tane içeyim, öğlen çayla beraber dur bi tane daha yakayım derken ipin ucu kaçtı tabi. şu hafta içi gün içinde içmiyorum ( salı günü bi tane içtim işyerinde ) akşam eve gidince ise yemek sonrası, çay sonrası yatmadan vs 3-4 tane içiyorum. nihai amacım senin de belirttiğin gibi canım istediğinde 3-4 tane içip sonra günlerce hiç içmemek. bakalım nolacak.
  • spirit crusher  (29.03.18 12:28:03)
Sigaraya bağımlı olmayan bir yapıları var işte. Öyle senden benden müthiş yüksek iradeye sahipler de karşı koyuyorlar gibi bir durum değil. Ben sigarayı bıraktığımda 2. gün etrafımdaki insanların da huzurunu kaçırmaya başlıyorum.

Her insanda aynı derece bağımlılık yaptığını sanan insanlar varmış o da ilginç bir kafa.

Ben de ne kadar içsem içkiye bağımlı olmuyorum, bir dönem sık içsem bile devamında aramıyorum.
  • Adramelekhh  (29.03.18 12:32:46 ~ 12:35:21)
günde en az 1 sigara içmen gerekiyor tıbbi olarak bağımlı kabul edilmen için.

ben alkolle bi oturuşta bi paket içiyorum bazen ama sonra 1 ay içmiyorum veya 2 gün sonra yine alkolün yanına içiyorum. ama sigarayı aramıyorum. ortamda olduğu için içiyorum sadece.

bağımlılık öyle kolay gelişmiyor yani.
  • nodrap  (29.03.18 12:34:31 ~ 12:35:47)
canım istediğinde içiyorum. ayda bir, iki ayda bir, üç ayda bir birkaç kez, belki altı ay. hiçbir düzeni veya parametresi yok.

  • kitap arasında kalmış silgi tozu  (29.03.18 12:36:12)
ben öyle içiyorum. bağımlılık yapmıyor, nedenini bilmiyorum. nikotine bağışıklığım var galiba :D

hatta deney de yaptım. bir ara 2 hafta falan her gün paket alıp içmeye başladım, canım çektiği için değil de bağımlı olacak mıyım diye, baktım olmadı bıraktım gene. artık dışarı çıktıkça barda falan içiyorum ayda 1-2 gün falan o da.
  • dedimmidemedimmi  (29.03.18 12:36:18 ~ 12:37:21)
önceden sigara dumanını ciğerime çekemezdim. gözlerimden yaşlar gelirdi öksürürken. askerde en düşük nikotinli sigarayla başladım denemeye. biraz azmettim ve sonunda sigaraya alıştım. paket almayıp sağdan soldan otlanan tiplerdendim. çünkü kendi kendime şunu diyordum: paket almaya başlarsam ipin ucu kaçar! sigarayı arkadaş ortamlarında özellikle alkolle filan tüketiyordum. daha sonra evlendim ve arkadaşlardan biraz koptuğum için can sıkıntısından paket almaya başladım. ama öyle sadece x sigarasından içerim triplerinde değildim. işteyken filan içmiyordum, paketler sadece evde duruyordu ve akşamları 2-3 tane içiyordum. baktım iş boka sarıyor içmemeye karar verdim ve kendimce önlem olarak tövbe ettim. yaklaşık 1buçuk senedir içmiyorum. canım çekmiyor. hatta tiksindim. bence biraz irade biraz da bünye meselesi..

  • silah taciri  (29.03.18 12:38:07 ~ 12:40:45)
ben.

hafif sigaralardan içiyorum. bundan daha sık içtiğim dönemler de oldu ama fırsat olmayınca bi hafta içmeyip eski düzene döndüğüm de... nasıl oluyor bilmiyorum.
  • elorelia  (29.03.18 12:41:49)
ben akşam vakti olunca yorgunluk üzerine bir veya iki adet sarma sigara içerim her gün. bazen çok yorgun olurum, uyurum, canım istemez içmem. paket sigara illetini bırakıp sarma sigaraya geçin derim.

  • pillimiyango  (29.03.18 13:12:44)
Standart olarak 3 günde bir paket içerim o da sadece işyerinde. Dışarıda pek içmem. Hatta yıllık izinde ağzıma sürmem. Aramıyorum. Keyif için içiyorum normal günlerde.
Dışarıda alkollü bir ortamda ise 2 3 saatte bir paketi öldürürüm.
Değişik bir yapım var sanırım.
  • ismira007  (29.03.18 14:10:16)
Alkollü bir akşama çıkarsak 1 paket gider, sonraki alkollü akşama kadar 1 tane dahi içmem kokusu beni irrite ediyor :D

  • gozu acik sevisen yahudi  (29.03.18 14:14:43)
Benim eşim bu. Aklına gelirse djarum içer. Onun dışında sigara aramaz.

  • teknikekip  (29.03.18 16:17:32)
Benden bahsediyorsun. Hiç paket almadım.

Prensip şu: Bir dal içtiğim zaman o gün bir daha içmiyorum. Ne olursa olsun.
  • yirmisantim  (29.03.18 16:42:28)