Koşarlara soruyorum...

Sahil bandında her zaman yaptığım tempolu yürüyüş kesmeyince dur hele bi koşayım bakalım n'olacak dedim, demez olaydım 3-4 dakika ancak koşabildim :( Nefesim kesildi. Yanımdan geçen yaşlı adamların tozunu yuttum.

Gerçi en son çocukken falan koşmuşumdur adamakıllı, 34 yaşındayım, feci ham kalmışım herhal. Ama yine de 3-4 dk çok az geldi, normal midir bu? Ne yapayım ne edeyim?

Normal. Kosmaya henuz hazir degsiniz ve hizli kosmaya calistiniz. 6 km/sa hizla yuruyorsaniz isindiktan sonra 5km/sa hiz ile kosun bir de. Yavas yavas alisirsiniz.

  • ykyt  (28.03.18 23:47:37)
Tempolu yürüyüş hiçbir halta yaramayan normal hir aktivitedir. Doğru anladıysam sporunuzun amacı ciğerleri açmak, sağlıklı ve dinç olmak. 1 saat koşacağına 30 dakika hiit antrenman yap daha faydalı.

  • sineklerin tanrisii  (28.03.18 23:51:18)
@ykyt ,

Yürüyüş hızımdan daha yavaş yani? Nasıl olur bilemedim yerinde sayar gibi mi olur acaba :) Dur deneyim bi yarın..
  • msb  (28.03.18 23:52:33)
normal +1,

koşu ile yürüyüş sanki aralarında biraz level farkı olan iki yakın şeymiş gibi görünse de öyle değil.

temponuz koşu sırasında nasıldı bilmiyorum fakat eğer amacınız koşmaksa düşük hızlarda (jog) başlayın. ama hakkaten düşük hızlarda. yani yürüyüşün bir tık üstü. tempolu yürürken fıtı fıtı bacaklar hareket ediyor ya hani, bir noktaya geliyorsunuz tam o noktadan bir fırt daha hızlanmak için bacakları daha hızlı hareket ettirmek artık komik oluyor da hafif koşuya geçiyorsunuz, heh işte tam o nokta sweet spot. orası ile başlayın.

5-10 dk civarı koşun, sonra durmayın, tempoyu düşürüp yürüyün, 15dk yürüyün misal. sonra tekrar hızlanıp o sweet spot'ta koşun. 5-10 dk koşun ve tekrar yürüyün.

bunu zaten bir kaç gün yapınca sonra aradaki yürüyüşlere ihtiyacınız kalmayacak. 30-40 dk derken 1 saatin üstünde koşu sıradanlaşacak.
  • levpontryagin  (28.03.18 23:52:40)
"Doğru anladıysam sporunuzun amacı ciğerleri açmak, sağlıklı ve dinç olmak" aynen doğrudur.

"hiit" antrenman nedir bilemedim ama araştırıcam.
  • msb  (28.03.18 23:54:17)
@levpontryagin,

Aydınlatıcı bir yanıt oldu benim için çok teşekkürler.
  • msb  (28.03.18 23:56:18)
Evet yerinde sayar gibi. 0.1lik hizlarla arttirin ama bu hiz bile yavas bana dediginiz noktada devam edin. amac devamlilik, uzun sure o tempoyu koruyabilmek. Yoksa 12 km/sa hizla 2 dk kosmak degil. O da olacak(hiit) ama daha sonra. Şinav gibi dusunun ilk cektiginizde 2 tane cekip nefes nefese kaliyorsunuz gunler gectikce artiyor. Kosu da oyle. Yavas yavas.

  • ykyt  (29.03.18 00:22:20)
Ben koşarken bir durum var, bazen başlarda çok tıkanıyorum, zorluyorum kendimi, en sonunda nefesim açılıyor mu diyim ne oluyorsa o ilk bitkinliği üstümden atıyorum koşarken ve devam edebiliyorum uzunca süre. Yani kesilince hemen bırakmak yerine biraz daha deneyin yavaş da olsa.

Bir de yürümek gereksiz bir aktivite yazan olmuş da, orta yaş veya obez veya overweight kişiler için yürümekten daha iyi bir kalori yakma aktivitesi ben bilmiyorum. Çünkü koşacak kondisyon veya bacak sağlığı herkeste yok ama hemen hemen herkesi yürütebilirsiniz kilometrelerce durmaksızın. Bu da kalori harcamak demek.
  • bos gezenin bos ustasi  (29.03.18 00:34:21)
normaldir, sizin gerçek bir antrenmana ihtiyacınız var. yürüyüş bu noktada çok yardımcı olmayacaktır.

  • eindaclub  (29.03.18 10:59:03)
normal. düzenli koşarsan temponu bulman 6-7 ayı bulur. koşmak keyif veriyor ve koşma hevesi aynen seninki gibi yürüme kesmeyince böyle böyle başlıyor. aramıza hoşgeldin. :)

  • naksidil  (29.03.18 11:03:56)
Normal. Koşuya başlanıçta koş+yürü şeklinde antrenmanlar yapmak gerekiyor.

Koşunuzu geliştirmek istiyorsanız tavsiyem nike run club uygulamasını telefonunuza indirip oradan "antrenörüm" seçeneği ile kendinize bir koşu programı belirlemeniz. Sizin verdiğiniz yanıtlara göre bir program belirlenecek ve sizi yönlendirecek. Kafanıza göre ilerlemekten çok daha iyidir, mutlaka tavsiye ederim.
  • peggy  (29.03.18 11:07:57 ~ 11:08:25)