neden "kılıçdaroğlu muhalefet yapamıyor?"

kılıçdaroğlu'nun muhalefet yapamadığını düşünenlerin böyle düşünme sebebi nedir?

adam belgeler getiriyor, rakamlarla konuşuyor, ortaya attığı tüm iddiaları ispatlıyor ama ülkede yargı olmadığı için elinden hiç bir şey gelmiyor. bu durumda bu adamın suçu nedir? istenilen gibi muhalefet yapabilmesi için daha ne yapması gerekir? böyle düşünenler nasıl bir muhaliflik durumunda nasıl tatmin olur?

bu duyuruyu kılıçdaroğlu'nu savunmak için açmadım, tüm iyi niyetimle gerçek anlamda merak ettiğim için soruyorum. tartışma ortamı yaratmadan açıklayabilir misiniz?

örneğin en sonki seçimlerin hileli olduğu bal gibi ortadayken ve insanlar sokağa dökülmeye hazırken herkesi durdurdu. sokağa inilse bişeyler değişebilirdi.

  • hosein  (27.03.18 17:40:42)
Efendi bir adam dış görünüş olarak. Kahve ağzıyla konuşmuyor. Bizim millet sevmez böyle tane tane konuşan insanı. Bağırıp çağırması, meydan okuması, kitleleri coşturması gerekiyor muhalif görünmesi için. Ve hiç kusura bakmasın ama çok eskilerde kalmış bir siyasi propagandayı takip ediyor. AK Parti milletvekilleri seçim döneminde onlarca projeden bahsederken, Kılıçdaroğlu emekli maaşını artırmaktan bahsediyor. Emeklilerden önce ülkenin gençlerini etkilemek gerekiyor oy oranını artırmak için. Yıllardır herkesin dilinde olan vaatler söz konusu olduğu için kimse dinlemiyor bile.

  • dissendium  (27.03.18 17:44:11)
@tolga asp, seninle ayni fikirdeyim.
Gercekten ben de yillardir anlayamiyorum.

  • chitosan  (27.03.18 17:55:11)
iyi niyetli bir şekilde, kendi fikirlerimi açıklamaya çalışayım.

bir kere şunu önden belirteyim: "çok düzgün insan, bizim halkımız düzgün insanda anlamaz." geyiğine katılmıyorum. bu geyik doğru; ancak kendisinin kötü muhalefetini tek başına açıklayamaz. Yaptığı muhalefeti işlevsiz bulmamın sebebini şöyle özetleyebilirim: "İktidara ortak olmanın yolunun, iktidar partisinin muadili olmaktan geçtiğini sanması."

en çok aklımda kalan üç örnek:
1) iktidar, bariz bir şekilde gündem değiştirmek için "kız-erkek aynı evde kalamaz." dedikten sonra, "kızlı-erkekli evleri desteklemiyoruz." açıklaması. www.haberler.com

niye hacım? "kız-erkek aynı evde kalmaz." diyen adam zaten senin partine oy vermeyecek. verecekse de bu adamı kendi cenahına çekmenin yolu, bu tarz suni açıklamalar değil. bu uğurda, seküler, modern kitleyi de uzaklaştırıyorsun.

2) hdp konusunda gaza gelip, milletvekili dokunulmazlıklarını kaldırması. bu işin sonunda akp'lilerin yargılanacağı gibi bir fanteziye kapılmayacağını düşünerek, dümdüz salaklıktı bu.

3) cumhurbaşkanlığı seçimindeki gerizekalılık. mhp ile olan ortaklık yerine, hdp ile rıza türmen üzerinde anlaşılsa, recep tayyip erdoğan belki yine cumhurbaşkanı seçilirdi; ancak bu kadar dramatik bir farkla kaybedilmezdi. o dönem ortaklığa gidilen mhp, şu an iktidar partisinin sağ kolu.

ben şahsen kemal kılıçdaroğlu'nun düzgün bir insan olduğunu düşünüyorum; ancak yaptığı muhalefet kesinlikle beş para etmez. günümüzdeki chp'nin bende uyandırdığı etki, her daim akp'nin gölgesi altında kalan, bütün politikasını akp'ye göre belirleyen ve onların izin verdiği alanda muhalefet yapabilen bir parti. yarın akp "şeriat hukuku uygulayacağız." dese, bizi filan satacağına inanıyorum chp'nin, "halk istiyorsa olur tabii; ama halka soralım." diye.

-------

belki herkese uymayacaktır; ama ben kendi politik görüşüm doğrultusunda chp'yi istediğini söyleyebilen, kaybedecek bir şeyi kalmamış bir parti olarak görmek isterdim. artık mhp-akp çizgisinden bir umut yok. ne yaparsan yap, ilk fırsatta "vatan haini chp" olarak yaftalanacaksın yine. dolayısıyla çık özgürce tutsak gazetecileri, vekillerin yanında dur. her bokta "ama devletimiz..." ayağına akp'ye yaranmaya çalışma.
  • starborn  (27.03.18 17:56:32 ~ 18:00:28)
Aynı türklerin kibar insanı ezme huyu gibi Kemal aganın düzgün ve tane tane konuşması "ulan bu böyle konuşuyo ama kesin bi ibnelik var" olarak algılanıyor malum kesim tarafından. Kemal Bey, youtube'dan aşina olduğumuz 90'ların parti yöneticileri gibi TV'de açık oturum yapmalık bir adam. mizacı böyle, tane tane konuşur, bağırıp çağırmaz vb. bizim insanımıza ise bu kibar duruşu, siyasetten anlamadığı ve hatta siyasi hiç bir bilgisi olmadığı gibi kah amariga'nın, kah pkk'nın uşaklığını yapıyor olduğu şeklinde dayatılıyor. bir de seçmen genel olarak çözüme bakıyor. "işsizliği çözmek için böyle böyle işler yapıcaz" deyince o yapacağı şeylerin işsizliği nasıl çözeceğinin bağlantısını kuramayacak kadar akıldan yoksun büyük bir seçmen kitlesi var. bu adamlar sadece "şurda dükkan açtık, 2 milyon kişi işe girdi, işsizlik tamamen bitti" -yi anlayabiliyor. kısacası muhalefet yapamıyor değil. yapıyor ama ortam müsait değil.

  • Tears of Devil  (27.03.18 17:58:07)
çapsız. etrafındakilerin kontrolünden çıkamıyor sanırım. kemikleşmiş yeyici tayfa istediği yöne çekiyor. muhalefet yapabilmek için önce muhalif düşünmek gerekir. mevcut sistem chp içindeki çıkar odaklarına yarıyorsa, bu kadro ile muhalefet yapamazlar.

siyaset beraberliğe oynayarak yapılmaz
siyaset efendilikle kazanılmaz
naiflik beyefendilik yapacaklarsa pul koleksiyonu derneğine gitsinler.
  • angelofdeath  (27.03.18 18:05:06)
Yapamiyor. Belgelerle geliyor olabilir, halk mal. Halka hitap edemiyor, turbinlere oynamayi bilmiyor. Politika budur, Kilishdaroglu da bunu yapamiyor. Halk mal ise belgelerle falan gelmen cok da bir sey degil. Tayip turk milletinin anladigi dilden konusuyor. Tayip iyi bir politikaci, kim ne derse desin. Adam isi biliyor.
Kilisdar politika bilmiyor. Etkin muhalefet icin oncelikle nefes alman sonra politika bilmen gerekir. Belge dedigin nedir ki..?

  • stavro  (27.03.18 18:11:36 ~ 18:12:35)
çünkü lafta kalıyor her şey. hosein'in dediği gibi, bir şey olacaksa te o zaman olacaktı ama insanları gaza getirmedi, sessiz kaldı. bu süreçten bayağı bir süre sonra insanları gaza getirmeye çalıştı ama iş işten geçmişti artık. bence kılıçdaroğlu da hükümetin adamı. chp'nin başkanlık seçimlerinden sonra başka bir açıklaması olamaz.

  • dedimmidemedimmi  (27.03.18 18:12:49)
Çünkü partiye hdplileri, Kürtçuleri doldurdu. Ağzıyla kuş tutsa bana ne bundan sonra.

  • susadım çeşmeye varmaz olaydım  (27.03.18 18:23:41)
Hosein'e katılıyorum. o gece evde 3 kişi Kılıçdaroğlu'nun ağzından çıkacak bir söze Ankara'ya gitmeye hazırdık. Ama korkaklık yaptı, böyle bir şeyin altına girmeye cesaret edemedi. Sahiden o gün bir şeyler değişebilirdi ama olmadı.

  • eazy  (27.03.18 18:26:20)
Kılıçdaroğlu bırak ülkenin anamuhalefetini emanet etmeyi, herhangi bir küçük şirketin bile liderliğini yapabilecek kapasitede, karizmada biri değil.Lider değil öncelikle.

Bizim gibi ülkelerde lider önemlidir.İnsanlarla iletişimde %90 vücut duruşunuzla,jest mimiklerinizle,tonlamanızla nasıl paketleyip söylediğinizdir.Kalan %10 ise ne söylediğinizdir. Kılıçdaroğlunun ilk %90'lık kısım için benim gözümde puanı 10 / 90 falandır.

Adam daha konuşurken nereyi vurgulayacağını nerede es vereceğini bilmiyor.Anamuhalefet liderliği için çok aşırı derecede düşük bir profil
  • turkuaz  (27.03.18 18:48:30)
mizacı ve yapısı siyasi liderliğe uygun bir kişi değil. zaten sana istemediğin herşeyi yüklüyorlar. muhalafet sol için biraz daha sert yapılmalı. öncelikle chpdeki ulusalcı eski kafalı çevreleri gönderip yerine genç bir lider ve genç parti yönetimi gelmeli.

kılıçdaroğlu su nerden geliyorsa oraya gidiyor. artık Türk siyaseti eskisi gibi olmaz. sakinlik bizim toplumumuzda eziklik olarak algılanıyor. bu sebepten yapamıyor.
  • mikahakkinen  (27.03.18 19:06:16)
chp'nin başına geçtiğinde bir rüzgar yakalamıştı aslında. ama partiye tam hakim değildi ve cesur değildi. yani aslında lider değildi! yine de bir şeyler olabilirdi, kaçtı o fırsat.

akp'nin yancısı durumuna çok düştüğü oldu, @starborn'un dediği gibi.

@hosein'in dediği gibi, çok açık usulsüzlükler varken sustu ve kabullendi. büyük hataydı. ama insanları sokağa dökse, iç savaşa varan olaylar yaşanabilirdi.

genel olarak söylendiği gibi, evet efendi, tane tane konuşan bir adam. bazen o da zorlayıp bağırıyor filan ama durmuyor üzerinde.

çoğunlukla akp'nin oluşturduğu gündemin peşinden gittiği doğru. ama kendi gündemini oluşturduğu da oldu. yanlışı, yarattığı gündemlerin hep bir atımlık olması, devamının gelmemesi.

@dissendium'un bahsettiği gibi emeklilere süper vaatlerde bulunuyor, emekliler oy vermiyor. ama gençlere de vaatte bulunuyor, gençler de koşmuyor chp'ye.

çok ciddi vaatleri oldu ama bu halkı inandıramıyor. samimi bulunmuyor bir defa.

hem "dersimli kemalim" deyip, hem de atatürkçü olunmaz!

hem hdplilerle (misal tanrıkulu) kolkola hem de atatürkçü o-lun-maz!

akp, bırak hdp'yi, pkk ile iş tuttuğu halde millet öyle de destekledi, böyle de destekledi. kıvır kıvır politikalara rağmen, öyle de böyle de oy alıyor.

çünkü bir de muhalefete vurmak kolay. yazarken bile, içeriye alınmayalım diye dikkatli seçiyorsak kelimeleri, kimse "ama muhalefet" diyemez. tek başına bu durumu açıklamaya yetmez bu kolaycılık.

zamanında bırakıp gitmesini bilmek büyük bir erdemdir. bunu bilmedi, bilmiyor ve korkarım ki bilmeyecek. bana göre en büyük hatası bu.
  • runagain  (27.03.18 23:05:31)