Kedimin kilosu abartı mı?

Kısırlaştırdığım yaklaşık 1.5 yaşında dişi kedim var. En son aşıya gittiğimde 4.5 kg filan geldiğini gördük. Son 2 Aydır N&d tahılsız kısırlaştırılmış kediler için olan tavuklu narlı mamasını kullanıyoruz. Bundan önceki royal canin fit32 idi. 1 yaşına kadar ise royal canin yavru kediler için olan 2 aylık olana kadar ise veterinerden aldığımız süt tozu ile besledik.
Kedim açıkçası enerjik ama kısırlaştırıldıktan sonra biraz azaldı bu.
Mamanın arkasındaki cetvelde 4 4.5 kg kediler için 45-60 gr mama miktarı belirtilmiş. Hassas tartı aldım ve gördüm ki biz bu ölçüyü epeyce geçiyoruz sanırım.
Annem babam da bakıyor ve mama kabı boş olduğunda kıyamadıklarından dolduruyorlar. Bi şey diyemiyorum tabii.
Sizce nasıl bi yöntem uygulayım mama verirken? Mama yemesi iştahlı olması, güzel su içmesi hoşuma gitse de ilerde üzülür müyüz onu düşünüyorum. Valla bunları düşünmek yoruyor.
Dediğim gibi bu mama verme olayını nasıl yapayım?

Evvela evdekileri bilgilendirmelisiniz. Kısırlaştırılmış kediler daha pasif ve tembel olur, ev kedisiyse üstelik daha az enerji harcayacağından kilo alması çok olasıdır. Aşırı kilolu kedilerde hastalık riski artar.

Kediye acıyıp yemek vermek ona kötülük etmektir. Optimal düzeyde yem verin, arkasında kalorisi de yazar yemin joule jinsinden falan, yaşına ve durumuna göre kedilerin günlük alması gereken kalori miktarı çizelgeleri vardır bulup bakıp ona göre vermeniz lazım. Tek kalemde vermeyin günlük yemi 2-3 parçaya bölerek verin ki hayvan hepsini tek seferde gömmesin öğünlere bölsün.

Yoğurt yedim bulaşığını yalasın falan olayına da girmeyin.

Ödül mamayı da ancak taneyle 2-3 tane olacak şekilde hoplak zıplak oyun oynayıp koştuktan sonra verin günde 1 posta max.

Bende de 10 yaşında ev kedisi var şişman ama obez değil, diyet yaptırıyoruz şu an. Zaman içinde kilo alması kaçınılmaz oldu.

Kilo en önemli sorundur kedide. Yem olarak da indoor sterilised senior wheat free yem verin derim markaya takılmaya gerek yok.
  • bos gezenin bos ustasi  (26.03.18 03:39:58)
ifşa edeydin de tombik bir kedi göreydik.

  • herhaltibiliyoring  (26.03.18 03:44:38)
Kedinizi görmeden bir şey denemez bazı kediler boydan uzundur ve kilosuna nazaran zayıftır ama önlem almazsanız önerilerin üstünde yem verirseniz kilo alır. Genç olduğu için bol bol oyun oynayın tolore edecektir.

  • bos gezenin bos ustasi  (26.03.18 03:46:18)
soru: sizce nasıl bi yöntem uygulayım mama verirken?
cevap: ölçülü mama verin, ikiye bölüp bir sabah bir akşam verin. her mama istediğinde vermeyin. ekstra bir şeye gerek yok.

soru: ilerde üzülür müyüz?
cevap: evet, kesin. kedim 7 küsür kilo ve artık ne yaparsak yapalım kilo verdiremiyoruz. muhtemelen ömründen birkaç yıl kısaldı. 15 yıl yaşayacakken belki şimdi 10 yıl yaşayabilecek.
  • sir gawain  (26.03.18 10:59:51 ~ 11:00:33)
i.hizliresim.com

Bizim kızın fotoğrafları bunlar :)
  • hede hodo  (26.03.18 13:58:36)
oo beyaz tüy göğüslü kedi, en sevdiğim! :)

  • herhaltibiliyoring  (26.03.18 15:50:42 ~ 15:51:35)